Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Maraton Gwarowy w Książnicy

Gwoździem tegorocznej edycji ?Skarby z cieszyńskiej trówły? był I Cieszyński Maraton Czytania Tekstów Gwarowych. Imprezę zorganizowały Książnica Cieszyńska, Kongres Polaków w Republice Czeskiej oraz Zarząd Główny i Sekcja Ludoznawcza Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego.

Maraton pod hasłem „Czytómy po naszymu” odbył się w niedzielę w Książnicy Cieszyńskiej. Zainicjowały go występy dzieci i młodzieży, laureatów IX Konkursu Gwar Śląska Cieszyńskiego „Po naszymu po obu stronach Olzy”. W Książnicy Cieszyńskiej wystąpili m.in. Magda Szyja i Michał Wojnar, czyli „Gizdy” ze Szkoły Podstawowej w Karwinie oraz Dawid Haratyk ze Szkoły Podstawowej w Jabłonkowie.

Prezentując młodych artystów Leszek Richter z Sekcji Ludoznawczej działającej przy Zarządzie Głównym PZKO podkreślał, że cieszyńską kulturę ludową należy promować w całej jej krasie. – Zgodzimy się zaś, że jednym z jej fundamentów są gwary Śląska Cieszyńskiego. Dlatego konkurs „Po naszymu po obu stronach Olzy” zorganizowaliśmy już po raz dziewiąty. W jego tegorocznej edycji wzięło udział 177 przedszkolaków i uczniów szkól podstawowych i średnich z całego Śląska Cieszyńskiego – przekonywał Richter.

Wśród atrakcji niedzielnego Maratonu Czytania Tekstów Gwarowych były m.in. warsztaty introligatorskie, cieszące się dużą popularnością wśród najmłodszych warsztaty czerpania papieru, kiermasz wydawnictw regionalnych, a także konkursy z nagrodami. Uczestnicy zaprezentowali zaś publiczności zarówno klasykę rodzimej literatury ludowej, jak również powstającą współcześnie prozę oraz poezję gwarową. Zaproszenie do udziału w maratonie przyjęli zaś m.in. burmistrz Cieszyna Mieczysław Szczurek, prezes Kongresu Polaków w RC Józef Szymeczek, dyrektor Zamku Cieszyn Ewa Gołębiowska, dyrektor Muzeum Śląska Cieszyńskiego Marian Dembiniok oraz aktor i wiceprezes Kongresu Polaków –Rudolf Moliński, który poprowadził imprezę.

Ich gwarowe popisy poprzedził wykład prof. Daniela Kadłubca, który pokrótce opowiedział zebranym o historii, specyfice i znaczeniu gwary cieszyńskiej. Niedzielną imprezę zakończyło spotkanie z prof. Zofią Trajło-Lipowską, autorką książki „Nowy Kapoan. Strzel i traf do czesko-polskich językowych gaf”. To pełna anegdot, napisana lekkim i zabawnym językiem książka opisująca czesko-polskie nieporozumienia językowe, która nie stroni także od cieszyńskich przykładów kontaktów dwóch nacji.

Głos Ludu - Gazeta Polaków w Republice Czeskiej

Zobacz fotoreportaż Stanisława Konopki>>>

źródło: Głos Ludu/ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: