Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Kościoły Śląska Cieszyńskiego [cz. 1]: Kościół pw. św. Elżbiety w Cieszynie

Zapraszamy do coniedzielnego cyklu 'Kościoły Śląska Cieszyńskiego', w którym będziecie mogli poznać bliżej kościoły Wam znane, do których uczęszczacie co tydzień lub nieznane, a które warto odwiedzić ze względu na ich architekturę, historię, czy lokalizację. Mieszkając na Śląsku Cieszyńskim wskazane jest poznać inne, ciekawe i często zabytkowe kościoły, nie tylko w swojej miejscowości - słowem - warto wiedzieć więcej!

Dziś zapraszamy do katolickiego Kościoła pw. św. Elżbiety w Cieszynie, będącego charakterystyczną ozdobą tzw. wzgórza bobreckiego. Przynależy on do rzymskokatolickiej parafii pw. Świętej Elżbiety, należącej do Dekanatu Cieszyn diecezji bielsko-żywieckiej.

Historia parafii ściśle związana jest z zakonem sióstr elżbietanek. Siostry Elżbietanki, których obecna siedziba znajduje się u zbiegu ulic Liburnia i Katowickiej, przybyły do Cieszyna w 1753 roku. Już rok później kupiły od hrabiego Wilczka dom i kawałek ogrodu przy Rynku (w miejscu dzisiejszej poczty), gdzie zamieszkały i urządziły szpital dla kobiet, w którym znajdowało się owego czasu zaledwie kilkanaście łóżek.

W 1903 roku, klasztor i szpital przeniesiono na nowe miejsce - na tzw. wzgórze bobreckie. Neobarokowy zespół budynków klasztorno-szpitalnych wzniesiony został w latach 1900-1903 przez Antoniego Jonkischa i Jana Nosska według projektu Jana Műllera. Główny budynek zespołu mieści w części frontowej Klasztor Sióstr Elżbietanek z kościołem pośrodku oraz szpital w dwóch skrzydłach bocznych. Obecnie część budynku frontowego przeznaczona jest na przychodnię lekarską. Wnętrze kościoła zdobią 2 ołtarze: w pierwszym - głównym - prócz symbolu Opatrzności Boskiej (w zwieńczeniu) znajdują się figury św. Elżbiety (w otoczeniu ubogich), św. Jadwigi i św. Ludwika, natomiast w drugim - bocznym - usytuowane są obrazy św. Antoniego i Matki Bożej z św. Franciszkiem. W dolnej części zarówno bocznego jak i głównego ołtarza znajdują się płaskorzeźby przedstawiające sceny biblijne. Dodatkową ozdobę wnętrza kościoła stanowią witraże (Serce Pana Jezusa, św. Franciszek, Matka Boża Królowa Pokoju, św. Elżbieta, anioł) oraz figury świętych umieszczone na filarach pod chórem (Serce Pana Jezusa, św. Antoni, św. Józef, św. Barbara).

Zewnętrzna elewacja kościoła ozdobiona jest różnymi elementami dekoracyjnymi, tj: na frontowej elewacji - w podokiennikach pomiędzy cokołami - znajdują się dekoracje z motywami winnego grona; w przyczółku plastyczne wyobrażenie postaci Chrystusa - Dobrego Pasterza; zaś na elewacjach bocznych, w miejscu okien znajdują się nisze z figurami: św. Elżbiety od strony północnej, św. Franciszka z boku ściany wejściowej do kościoła, św. Józefa na tylnej ścianie i Matki Bożej od strony południowej. Na zachodnim dziedzińcu klasztoru, usytuowana jest skalna kapliczka Matki Boskiej z Lourdes.

Od 1972 r. posługę duszpasterską w świątyni sprawował ks. prał. Andrzej Rdest, który został też pierwszym proboszczem erygowanej w 1980 r. samodzielnej parafii św. Elżbiety i dziekanem cieszyńskim. Początkowo służąca wspólnocie sióstr, od 1973 r. stała się także miejscem modlitwy wiernych z powstającej w tej części Cieszyna parafii. W 2010 r., po zakończeniu gruntownego odrestaurowania ponad stuletniej świątyni, kościół został ponownie poświęcony.

Godziny nabożeństw:
Msze św. w Niedziele o godz.: 7.30, 9.30, 11.30, 18.00

Msze św. w tygodniu:
Poniedziałek, Wtorek, Środa - godz. 6.30
Czwartek - godz. 18.00 (od godz. 17.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu)
Piątek - godz. 6.30, 18.00
Sobota - godz. 6.30, 18.00 (godz. 17.30 Różaniec, liturgia Mszy św. niedzielna)

W każdą ostatnią niedzielę miesiąca o godz. 15.30 - Msza św. dla osób niesłyszących w języku migowym (od godz. 15.00 spowiedź)

 

(lili)

źródło: ox.pl/mat.pras.
dodał: LB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: