Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Konkurs czytelniczy książki mówionej 2015

Co roku jesienią odbywa się w siedzibie śląskiego okręgu Polskiego Związku Niewidomych w Chorzowie Finał Konkursu książki mówionej. Tego roczny finał był już piętnastym, który organizuję Rada Rehabilitacyjna okręgu śląskiego, której przewodniczy Jan Tarnawa - instruktor nauki pisma Brailla, sam będący osobą niewidomą.

Od 15 lat najpierw odbywają się konkursy w kołach terenowych, potem w Delegaturach (bielskiej i częstochowskiej), a następnie finał okręgowy.

W tym roku w konkursie z Delegatury bielskiej do finału w Chorzowie wystartowała Iwona Czarniak z cieszyńskiego koła PZN oraz reprezentujący bielskie koło grodzkie PZN Waldemar 

Każdy z uczestników miał do wyboru zapoznanie się z jednej książki obowiązkowej dla Wszystkich, którą w tym roku była książka Jacka Lusińskiego „Carte Blanche”. Każdy miał do wyboru dwa tytuły z trzech przygotowanych jako „książki do wyboru”. Był to „Polska według Kreta” Jarosława Kreta, , "Smak na koniuszkach palców" Marka Kalbarczyka i „Botanika duszy” - Elizabeth Gilbert. 

Po eliminacjach w kołach terenowych i następnie w Delegaturach wyłoniła się finałowa grupa, która spotkała się w Chorzowie przy ul. Katowickiej.

Z naszego regionu w finale znaleźli się: Iwona Czarniak z cieszyńskiego koła PZN oraz Waldemar Kraśnicki z grodzkiego koła PZN w Bielsku Białej. Dodatkowo autorką części pytań i Przewodniczącą Jury była Wiesława Kopoczek – Prezes cieszyńskiego koła PZN.

Każdy z uczestników w fazie eliminacyjnej odpowiadał na 8 pytań (dwa z książki obowiązkowej i po trzy z wybranej). Do półfinału kwalifikowało się ośmiu najlepszych. W tej grupie znaleźli się 

Zarówno Iwona i Waldemar. W półfinale i finale zawodnicy losowali zestawy pytań z tą różnicą, że teraz było siedem pytań. Finał to walka pięciu zawodników (znalazł się w niej Waldemar Kraśnicki) o miano najlepszego czytelnika – słuchacza.

- „Z czego słyną Stańczyki?”
- „Gdzie Kalbarczyk jechał kolejką wąskotorową?”
- „Kim z zawodu była matka Kacpra?”

To przykładowe pytania na które uczestnicy musieli odpowiadać. Przygotowanie i wiedza uczestników była godna podziwu. W większości przypadków zawodnicy udzielali odpowiedzi na zestawy pytań w ciągu dwóh minut z przysługujących im pięciu.

Ostatecznie zwyciężyła Grażyna Dygugaj przed Mariuszem Tarnówką i Waldemarem Kraśnickim.

Reprezentująca cieszyńskie koło PZN Iwona Czarniak zajęła ostatecznie miejsce 6-8.

Pierwszy raz w historii konkursu pojawił się na nim autor książki, która była książką dodatkową; „Smak na koniuszkach palców" Marka Kalbarczyka. Autor jest osobą niewidomą, założycielem i Prezesem firmy „Altix” – dostawca sprzętu dla osób niepełnosprawnych, głównie niewidomych, założycielem i Prezesem Fundacji „Szansa dla niewidomych”, współtwórcą pierwszego syntezatora mowy, laureatem konkursu „Człowiek bez barier 2010”.

Zwycięzcami konkursu są wszystkie osoby, które w nim uczestniczyły. Znajomość każdy z nich miał ogromną ale czasem zabrakło szczęścia podczas losowania pytań. Liczy się odwaga oraz chęć dobrej zabawy.

Można powiedzieć, że od stycznia 2016 roku będą trwały już przygotowania do kolejnej edycji konkursu w którym bierze coraz większa ilość niewidomych i słabo widzących czytelników.

 

Andrzej Koenig 

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: