Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kidawa z tablicą

Grzeszny żywot Franciszka Buły, Sprawa się rypła, Komedianci z wczorajszej ulicy , Pan Samochodzik i niesamowity dwór – to kilka zaledwie z filmów Janusza Kidawy, reżysera urodzonego w Strumieniu. Otrzymał on tam – w budynku Poczty – swoją tablicę.

Janusz Kidawa ur. 9 marca 1931 w Strumieniu, wkrótce po jego narodzinach rodzice przenieśli się do Świętochłowic. W 1956 roku ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi. Pracował m.in. w ośrodku telewizyjnym w Katowicach, czy w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie. W 1980 zrealizował bodaj swój najbardziej znany  film pt. Grzeszny żywot Franciszka Buły, który cieszył się rekordowym powodzeniem w kinach śląskich. Do innych najbardziej znanych dzieł Janusza Kidawy należą „Sprawa się rypła”, „Żeniac”, „Anna i wampir”, „Komedianci z wczorajszej ulicy”, czy „Sławna jak Sarajewo”. Był także autorem ok. 70 filmów dokumentalnych, poświęconych głównie tematyce śląskiej. Od 1991 roku Janusz Kidawa nie kręcił już filmów. zm. 4 września 2010 w Katowicach

Jak informuje Urząd Miasta w Strumieniu, na budynku Urzędu Poczty odsłonięto tablicę poświęconą reżyserowi:

- Z inicjatywy Macierz Ziemi Cieszyńskiej - Koło w Strumieniu na budynku Urzędu Poczty – miejscu urodzenia i zamieszkania filmowca, odsłonięto tablicę pamiątkową. W odsłonięciu tablicy wzięła udział Burmistrz Strumienia Anna Grygierek oraz żona twórcy, pani Jadwiga Kidawa.

 Po uroczystości w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Strumieniu w ramach spotkania Klubu Filmowego Sfart Kino Wisła organizowanego przez Stowarzyszenie Form Artystycznych Sfart, odbyła się prelekcja o życiu i twórczości Janusza Kidawy, wzbogacona licznymi zdjęciami. Zebrani obejrzeli także jego film „Grzeszny żywot Franciszka Buły”.

 Szczególnymi gośćmi spotkania byli bliscy Janusza Kidawy: żona, pani Jadwiga Kidawa i przyjaciółka rodziny pani Emilia Domaradzka.

 Film "Sprawa się rypła" z audiodeskrypcją dla osób niewidomych można zobaczyć TUTAJ.

Red.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: