Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego w Cieszynie

„Zdrowie psychiczne jest powszechnym prawem człowieka” – to hasło przewodnie tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, które wypada w dniu 10 października.

10 października o godzinie 10:00 w sali konferencyjnej (parter, pawilon diagnostyczno-zabiegowy) Szpitala Śląskiego w Cieszynie odbędzie się kolejna edycja wydarzenia organizowanego przez Centrum Zdrowia Psychicznego. Będzie to spotkanie otwarte dla wszystkich mieszkańców Cieszyna i okolic.

Na ten dzień zaplanowany jest wykład oraz kiermasz prac przygotowany przez pacjentów Oddziału Psychiatrycznego oraz Oddziału Dziennego Psychiatrycznego.

Jak dowiedziała się nasza redakcja – oficjalny plakat ze szczegółowymi informacjami pojawi się początkiem przyszłego tygodnia.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), do 2030 roku depresja stanie się najpopularniejszą chorobą świata. W Polsce na depresję choruje ponad milion osób.

Około 26% Polaków zagrożona jest zaburzeniami psychicznymi, a aż 1/3 Polaków zmaga się z problemami neurologicznymi. Zaburzenia psychiczne coraz częściej dotykają również dzieci i młodzieży.

- „Według informacji dostarczonych przez WHO, aż 20% dzieci w Polsce boryka się z objawami, które spełniają kryteria pewnych zaburzeń psychicznych. Co więcej, u połowy z nich te objawy po raz pierwszy pojawiają się jeszcze przed osiągnięciem przez dziecko 14. roku życia.” 

Spora część osób zmagających się z problemami psychicznymi dalej nie została zdiagnozowana. W ostatnich latach temat zdrowia psychicznego odchodzi od tematu tabu i coraz więcej osób jest świadoma zagrożeń związanych z chorobami psychicznymi oraz sięga po pomoc specjalistów.

 Aleksandra Tyrna

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-09-22 09:27:52
św. Patryk.: a potem Dzień Pediatrii i wykład "Rodzina najważniejsza a w niej zdrowie naszych dzieci, rząd wyleczy się sam" z udziałem lokalnej elity partyjnej Kałuża Kawulok Szwed Puda Gaża itd, z tekturkami oczywiście
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: