Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Jubileuszowy TKB zakończony

50. Jubileuszowy Tydzień Kultury Beskidzkiej to już historia. Kilkadziesiąt zespołów folklorystycznych z całego świata prezentowało się na wiślańskiej scenie.

W niedzielę 4 sierpnia Tydzień Kultury Beskidzkiej zakończył się. Dzień wcześniej wyłoniono zwycięzcę 24. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych.  Międzynarodowa Rada Artystyczna pod egidą Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej (CIOFF) w tegorocznej edycji tytuł Grand Prix przyznała zespołowi „Májek” z Brna (Czechy).

Jury przyznało również 6 nagród regulaminowych następującym zespołom: „Kocaeli Armelit” z Izmitu (Turcja) za wykonawstwo muzyczne i technikę taneczną, „Wołynianka” z Łucka (Ukraina) za prezentację fragmentów wesela z Polesia Wołyńskiego oraz oryginalne tańce, „Wielkopolanie” z Poznania (Polska) za stylową prezentację wielkopolskich zwyczajów karnawałowych w strojach, muzyce, tańcach i rekwizytach, „Datina Turdeana” z Turdy (Rumunia) za prezentację zwyczaju wyboru najlepszego żniwiarza i bardzo dobrą technikę taneczną, „Brenna” z Brennej (Polska) za wierne tradycji przedstawienie części weselnego obrzędu oczepin i tańców własnego regionu oraz „Paraguay Rekove” z Asunción (Paragwaj) za prezentację wartości kulturowych paragwajczyków.

Jubileuszowy 50. Tydzień Kultury w Wiśle zakończył się koncertem finałowym, który poprzedził wybór "Najpiękniejszej Pary 50. Tygodnia Kultury Beskidzkiej". O nagrodę walczyło 12 par. Jednak najpiękniejszymi okazali się   kategorii dorosłych - Karolina Samsel i Karol Rydel z zespołu "Carniacy" z Czarni oraz Zosia i Janko Łupieżowiec z Istebnej w kategorii dzieci.

Finałowy koncert 50. TKB rozpoczął występ wiślańskich grup "Stejizbianki" i "Tkocze" oraz spektakl teatralnego zespołu regionalnego "Malinczanie". Ponadto zaprezentowały się zespoły: "Carniacy" z Czarni, "Ziemia Myślenicka" z Myślenic, "Równica" z Ustronia, "Ziemia Lęborska" z Lęborka, "Chodowiacy" z Siedlec, "Smederevo" z Serbii oraz "Istebna" z Istebnej. Nie zabrakło też pieśni "Szumi jawor, szumi", którą na zakończenie odśpiewał cały wiślański amfiteatr!

KOD/mat.pras.

ZOBACZ FOTOREPORTAŻE AUTORSTWA STANISŁAWA KONOPKI:

PONIEDZIAŁEK

WTOREK

ŚRODA

CZWARTEK

PIĄTEK

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: