Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Jest już kolejny tom monografii

Ukazał się VII tom monografii historycznej pod tytułem: ''Śląsk Cieszyński w latach 1945-2015''. Jest to ostatni tom poświęcony historii powszechnej Ziemi Cieszyńskiej i obejmuje czasy od II wojny światowej.

Cykl wydawniczy Dzieje Śląska Cieszyńskiego od zarania do czasów współczesnych ukazuje się od 2009 pod redakcją Idziego Panica. Powiat Cieszyński  w bieżącym roku wydał kolejny, przedostatni tom monografii poświęcony najnowszym dziejom Śląska Cieszyńskiego. Siódmy już tom, którego redaktorem jest dr hab. Krzysztof Nowak, nosi tytuł Śląsk Cieszyński w latach 1945-2015. Jest to ostatni tom poświęcony historii powszechnej Ziemi Cieszyńskiej i obejmuje czasy od II wojny światowej. Następny tom, ostatni, który ukaże się w roku 2016 opisywał będzie historię kultury i sztuki regionu.

Całość tomu VII podzielono na dwa podokresy – od 1945-1989 oraz 1989-2015. Dodatkowo zastosowano także podział geograficzny na tereny Śląska Cieszyńskiego znajdujące się w Polsce i  obecnej Republice Czeskiej.

Praca obejmuje różnorodne dziedziny życia opisywane zwyczajowo w historii powszechnej. W omawianym okresie przedstawiono  dzieje polityczne i społeczne, przemysł, rolnictwo, życie kulturalne w zarysie, kulturę ludową, szkolnictwo, ochronę zdrowia, życie religijne, ważne dla gospodarki regionu – sport i turystykę oraz dzieje Polaków zamieszkałych po stronie czeskiej na Zaolziu, także w opracowaniu redaktora tomu Krzysztofa Nowaka.

Poza wymienionymi już redaktorami, autorami poszczególnych rozdziałów tomu są: Gabriela Hałgas, Stefan Król, Gustaw Michna, Grzegorz Studnicki, Wojciech Święs, oraz Barbara i Józef Żebrokowie. Dla rzetelnego i możliwie jak najbardziej bezstronnego opisania historii Śląska Cieszyńskiego po stronie czeskiej, troska o wartość merytoryczną oraz wiarygodność tomu, jak i zresztą całego cyklu, nakazała jego redaktorom zatrudnić historyków czeskich i polskich – znających tematykę zaolziańską, częstokroć zamieszkałych w Republice Czeskiej. Autorami tymi są zatem: Wiesława Branna, Wojciech Grajewski, Jan Havrlant, Luděk Krtíčka, Radím Macháň, Michał Przywara, Tadeusz Siwek, Józef Szymeczek i Petr Žufan.

Publikacja podobnie jak poprzednie tomy została sfinansowana z budżetu Powiatu a można ją nabyć w Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

(red/mat.pras)
 

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: