Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Dwustulecie chybskiej oświaty

Szczególny charakter miały tegoroczne obchody Dnia Edukacji Narodowej w Chybiu. Gmina świętuje właśnie dwustulecie oświaty. W sali OSP w Mnichu przy licznie zebranych pedagogach przypomniano historię nauczycieli i szkół w gminie.

Msza święta w intencji pracowników oświaty w chybskim kościele pw. Chrystusa Króla rozpoczęła obchody Dnia Edukacji Narodowej w gminie Chybie. Dalsza część uroczystości odbywała się w sali OSP w Mnichu, gdzie spotkali się emerytowani i czynni jeszcze zawodowo nauczyciele.

Dla naszej społeczności to wielki zaszczyt, że możemy w tak licznym gronie świętować ten jubileusz. Spotykamy się, by spojrzeć w przeszłość, ale i w przyszłość. – podkreślał, witając zebranych gości, wójt Chybia Janusz Żydek.

Rok 1815 to umowna data – przypominał historię oświaty Marek Kicka, dyrektor SP nr 2 w Chybiu. Jak pisze Wojciech Kiełkowski w Monografii Chybia, przy dzisiejszej ulicy Dworcowej w Chybiu, 'przynajmniej od 1815 roku istniała katolicka szkoła ludowa'. Jednak brak szczegółowych źródeł, uniemożliwia podanie precyzyjnych informacji na temat szkolnictwa. Zachowane dokumenty to jedynie spisy uczniów z roku 1834. Dowiadujemy się z niego, że uczęszczało do szkół w tym czasie 58 uczniów z Chybia, 58 z Mnicha i 18 z Frelichiowa.

Do ciekawostek należy również to, że w roku szkolnym 1872/73 dyrektor szkoły w Chybiu, nie przyjął do swojej placówki dzieci z Mnicha. Przez pół roku pozbawione były edukacji, do czasu kiedy od jednego z gospodarzy wynajęto izbę, gdzie mogły się uczyć. W późniejszym czasie mieszkańcy Mnicha chcieli razem z Zaborzem wybudować wspólną szkołę, jednak mieszkańcy tej wsi nie wyrazili na to zgody.

Tymczasem w Chybiu, w którym osiedlało się coraz więcej mieszkańców, w 1886 roku oddano do użytku nowy jednopiętrowy budynek szkolny. (obecnie mieści się w nim urząd gminy) W 1901 roku powstał kolejny, sąsiadujący budynek.

Podobnie, w związku z przypływem ludności, konieczne stało się wybudowanie szkoły w Mnichu. Oddano ją do użytku w roku 1926. Okres okupacji niemieckiej to czas zamykania szkół i aresztowań części polskich nauczycieli. Z czasem otworzono szkoły zwane volksschule, w których edukacja dzieci kończyła się w wieku 14 lat. Prowadzone zajęcia były po niemiecku. Po zakończeniu wojny szkoły wznowiły działalność latem 1945 roku. - kontynuował Kicka.

8 czerwca 1945 roku odbyła się pierwsza konferencja grona nauczycielskiego. Kierownikiem został Stanisław Sadkowski, a nauczycielkami Anna Goliaszowa i Helena Makuchówna oraz Rozalia Buczek (zobacz materiał '100 lat na ekranie') Głównym celem pedagogów stało się wyrównywanie braków w opanowaniu języka polskiego. Konieczne były też prace remontowe, przy zniszczonych przez działania wojenne budynkach. Trwały one bardzo powoli.

Szkoła w Mnichu powojenną działalność rozpoczęła 10 czerwca 1945 roku, kierownictwo objął w niej Paweł Kojzar. Przez kolejne lata szkoła się rozbudowywała, w 1978 oddano nową salę gimnastyczną a w 1998 roku, dobudowaną kolejną część budynku szkoły. Od 2003 roku szkoła nosi imię Pawła Kojzara.

4 października 1959 otwarto w Chybiu kolejną placówkę. Życie rozpoczynała szkoła podstawowa nr 2. W przekonaniu mieszkańców jest ona kontynuatorką szkół zarzeckich. W 1999 roku otrzymała imię Ludwika Kobieli.
Szkoła w Zaborzu została otwarta w 1966 roku. Nowy budynek mieścił 6 klas lekcyjnych, 2 pracownie, zaplecze kuchenne i salę gimnastyczną. Jej patronem został Karol Miarka. W późniejszych latach wybudowano przy szkole przedszkole.

Podczas wczorajszego spotkania, wspominano również chybskie przedszkola. Ich historia sięga czasów międzywojennych, kiedy w budynku chybskiej szkoły istniała tzw. ochronka.


W nowoczesnej szkole nie możemy odrzucić tradycji i historii. Naszym uczniom, którzy zostaną nauczycielami kolejnych pokoleń przekazujemy wartość jaką stanowi przeszłość i nieustannie powołujemy się na nią by ciągle była żywa w sercach i umysłach młodych ludzi – podsumował swoje wystąpienie Marek Kicka.

Ludzie uczą innych, poświęcają swoje siły i energię, by oświata przynosiła jak najbogatsze owoce. Ci ludzie to nauczyciele. Zawód nauczyciela to zawód mistrza, a tych w naszej gminie nie brakuje.
- podkreślał wójt.

Za swoje wieloletnie działania Srebrną Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego uhonorowano panią Marię Kurus oraz pana Mieczysława Smolany.
Nagrody Wójta Gminy Chybie z okazji Dnia Edukacji Narodowej dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze otrzymali:

Nazwisko i imię
oraz stanowisko

Szkoła/Przedszkole

Maciałowicz Artur nauczyciel

Gimnazjum w Chybiu

Niemeczek Teresa
nauczyciel

Gimnazjum w Chybiu

Mulczyńska Beata
nauczyciel

Gimnazjum w Mnichu

Puzoń Mariola
nauczyciel

Gimnazjum w Mnichu

Gola Krystyna
nauczyciel

Szkoła Podstawa Nr 1 w Chybiu

Krzempek Aleksandra
nauczyciel

Szkoła Podstawa Nr 1 w Chybiu

Chromik Katarzyna
nauczyciel

Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Ludwika Kobieli w Chybiu

Ślusarz Lubomira
nauczyciel

Szkoła Podstawowa im. Pawła Kojzara w Mnichu

Staniek Ilona
nauczyciel

Szkoła Podstawowa im. Pawła Kojzara w Mnichu

Kożuszkiewicz Daria
nauczyciel

Szkoła Podstawowa im. Karola Miarki w Zaborzu

Gacman Ewa
nauczyciel

Przedszkole Publiczne w Chybiu

Filapek Dorota
nauczyciel

Przedszkole Publiczne w Mnichu

Waleczek-Karkula Urszula
dyrektor szkoły

Gimnazjum w Chybiu

Staniek Mirosław
dyrektor szkoły

Szkoła Podstawowa Nr 1 w Chybiu

Kicka Marek
dyrektor szkoły

Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Ludwika Kobieli w Chybiu

Paszanda Aleksandra
dyrektor szkoły

Szkoła Podstawowa im. Pawła Kojzara w Mnichu

Waleczek Jolanta
dyrektor przedszkola

Przedszkole Publiczne w Chybiu

Sikora Krystyna
dyrektor przedszkola

Przedszkole Publiczne w Mnichu


Jan Bacza


 

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: