Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

DOM, SĄSIEDZTWO, WSPÓLNOTA. Ostatnie spotkanie kolbergowskie

Czym jest dla mieszkańców Cieszyna sąsiedztwo i wspólnota? Jak zmieniał się status sąsiedztwa? Kiedy mówi się o wspólnocie jako grupie rozproszonej? Jak docierać do osób wykluczonych ze wspólnoty? Na te i inne pytania o dom, sąsiedztwo i wspólnotę odpowiedzą antropolodzy i artyści podczas jutrzejszego (10.12.2014) spotkania w Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

Relacje międzyludzkie określające takie podstawowe pojęcia jak wspólnota ulegają przeobrażeniu: - W XIX i XX-wiecznych wspólnotach wiejskich kontrola społeczna sprawiała, że o sąsiadach wiedzieliśmy niemal wszystko. Współpraca była wymogiem, bez którego nie dało się funkcjonować, praca mieszała się z życiem prywatnym a wykluczenie ze wspólnoty było największym zagrożeniem. W wyniku rewolucji przemysłowej w kolejnych dziesięcioleciach stopniowemu oddzieleniu uległa przestrzeń prywatna (domowa) od publicznej (praca) sprawiając, że wspólnota oraz tworzące ją relacje i więzi uległy także przeobrażeniom - zauważa Agnieszka Muras ze Świetlicy Krytyki Politycznej "Na Granicy", organizatora spotkania.

Podczas jutrzejszego spotkania (10 grudnia, środa, godz. 17.00, Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Sala Rzymska) głównym tematem dyskusji będzie kwestia, jak współczesna antropologia i ludoznawstwo w partnerstwie ze sztuką mogą docierać do małych społeczności i sąsiedztwa. - Jakich narzędzi używają do zbadania społeczności lokalnej. Odnosząc się do konkretnych projektów artystycznych zobaczymy jak dokumentacja artystyczna może stać się elementem badawczym i na odwrót – zapowiada Agnieszka Muras.

W spotkaniu wezmą udział:
Katarzyna Majak – artystka wizualna, autorka tekstów o fotografii, kuratorka i koordynatorka wystaw, wykładowczyni. Członkini Rady Programowej i dyrektorka artystyczna Warsaw Photo Days, Associate Editor for Photography dla VASA Journal on Images and Culture (VJIC). Kuratorka kolekcji fotografii Many Hands Make Light Work. Obroniła doktorat z zakresu fotografii na Wydziale Komunikacji Multimedialnej ASP w Poznaniu.
Szymon Waluś – Lokalny działacz społeczny, współzałożyciel stowarzyszenia Towarzystwo Sportów Górski Młóckarnia, animator kultury. Absolwent programu Polska Doc oraz uczestnik programu Liderzy PAWF. Bywa również fotografem, wspinaczem, narciarzem.
Joanna Wowrzeczka – socjolożka i malarka.
Grzegorz Studnicki – antropolog, socjolog.


Vdka/mat.pras.
 

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: