Czytelnicza lokomotywa ruszyła
Uczestników bajkowego wieczoru powitali książkowi bohaterowie wprost z tolkienowskiego „Władcy pierścieni”. Janusz Walczak z Akademii Fantastyki i Japońskich Sztuk Walki z Bielska-Białej wyglądał w ten wieczór niecodziennie, bo przebrał się za krasnoluda Gimli z Drużyny Pierścienia
Gandalf Szary, czyli prywatnie Dariusz Bagiński również budził wiele emocji. Jak podkreśla, czytanie wciąga i jest wyprawą w nieznany świat.
Na scenie wieczór rozpoczęło wspólne odczytanie „Lokomotywy” Juliana Tuwima. Potem było tylko ciekawiej. Czarował Mister Mario,a na garnkach, panelach podłogowych i banerach reklamowych grał Ryszard Bazarnik, laureat programu „Mam talent”. Dzieci i rodziców kochających czytanie podczas imprezy nie brakowało. Co czytają?
Do Cieszyna po raz drugi przyjechała dziennikarka Katarzyna Stoparczyk, która prowadziła imprezę. Jest mamą dwójki synów i dobrze wie, jak trudno przekonać dziecko, a potem młodego człowieka, by zamiast komputera wybrał książkę - Trudno zastąpić coś tak atrakcyjnego, choć destrukcyjnego książką. Bo to wymaga wysiłku. Trzeba otworzyć tę książkę, dać cząstkę siebie, żeby zrozumieć o co tam chodzi. Ale być może uda się pokazać młodym ludziom że jest jakaś alternatywa, żeby inaczej spędzić czas.
Wśród tych inicjatyw już niebawem w cieszyńskiej bibliotece powstanie nowoczesna pracownia multimedialna wyposażona m.in. w sprzęt dla młodych dj’ów.
Festiwal czytania nad Olzą potrwa do czwartku. W ramach cyklu zaplanowano spotkanie z Grzegorzem Kasdepke, autorem poczytnych książek dla najmłodszych. W filiach biblioteki przez cały tydzień będą odbywały się warsztaty czytelnicze i literackie Bajkobranie, a na czwartek (05.06) zaplanowano konferencję pt. „Terapeutyczna moc literatury”. Będą spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki i spotkania czytelnikami biblioteki dla niewidomych.
Hanna Blokesz-Bacza
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.