Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

„Czyszczą” aniołkom skrzydła

Aniołki, św. Cecylia, dekoracje ornamentalne, król Dawid, „Zwiastowanie” i inne malowidła w kościele w Mazańcowicach (Gmina Jasienica) zyskują nowy blask – trwają prace konserwatorskie w świątyni.

Komisja konserwatorska z udziałem Konserwatora Diecezjalnego Diecezja Bielsko-Żywiecka zapoznała się wczoraj ze stopniem zaawansowania prac konserwatorskich w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Mazańcowicach (Gmina Jasienica), która jest wpisana do rejestru zabytków województwa śląskiego.

- We wnętrzu świątyni zachowały się malowidła ścienne wykonane pod kierunkiem prof. Adama Giebułtowskiego z Krakowa (ucznia Jana Matejki) pochodzące z lat 1929-1934. Dekoracja malarska utrzymana jest w stylu młodopolskiej szkoły krakowskiej z dużym wpływem ornamentyki ludowej i secesyjnej – opisuje biuro prasowe Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach.

Jakie malowidła znajdują się w świątyni?

- W prezbiterium znajdują się dwie duże sceny „Zwiastowanie” i „Przemienienie na Górze Tabor” (w trakcie prac) a na łuku tęczowym przedstawienia aniołków adorujących Agnus Dei (Baranek Boży). Natomiast na chórze podziwiać można przedstawiania związane z muzyką tj. centralnie umieszczona postać anioła ze skrzypcami oraz flankujące go przedstawienia: św. Cecylii - patronki organistów i króla Dawida z harfą - opisuje biuro prasowe konserwatora.

Z kolei w części centralnej poszczególnych przęseł sklepienia nawy znajdują się rozbudowane dekoracje ornamentalne z główkami realistycznie przedstawionych główek aniołów (najlepiej zachowane).

Postęp prac

- Na tym etapie zostały zakończone prace malarskie ścian i sklepień, które charakteryzują się bogatą ornamentyką geometryczną i dekoracją roślinną. Po usunięciu wtórnych przemalowań w partiach przedstawień figuralnych wykonano rekonstrukcję nawiązującą do zachowanych warstw oryginalnych – informuje biuro prasowe WUOZ w Katowicach.

Jak informują konserwatorzy, prace poprzedziły badania konserwatorskie stratygraficzne oraz kwerenda archiwalna (zwłaszcza analogie do innych zachowanych malowideł oraz archiwalne fotografie udostępnione przez Parafian), dzięki której udało się zrekonstruować fragmenty dekoracji malarskiej ścian zamalowane w latach 70. XX w.

 

NG/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: