Czy wiesz jak udzielić pierwszej pomocy ofierze mrozu?

Niska temperatura powietrza to poważne zagrożenie szczególnie dla ludzi bezdomnych. Wychłodzenie organizmu (hipotermia) jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia. Skrajne wychłodzenie organizmu niejednokrotnie kończy się śmiercią.

O hipotermii mówimy wtedy, gdy temperatura ciała spadnie poniżej 36 stopni Celsjusza. Wyróżnia się trzy stopnie hipotermii ze względu na głębokość obniżenia temperatury ciała: lekki stopień hipotermii, gdy temperatura ciała spada 35–32 °C, średni stopień, gdy temperatura spada 32–30 °C  oraz ciężki stopień hipotermii, gdy temperatura ciała spada poniżej 32 °C.

Policja przestrzega, aby unikać zbędnych czynności podczas udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu - W żadnym przypadku NIE WOLNO: pocierać stóp i rąk poszkodowanego, ponieważ możemy spowodować dodatkowe uszkodzenia skóry (nie wolno również nacierać śniegiem!); zostawić poszkodowanego samego; gwałtownie poruszać poszkodowanym, ponieważ może to doprowadzić do szybkiego przemieszczenia się schłodzonej krwi w kierunku serca.

Jak zatem prawidłowo udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu informują mundurowi - Postępowanie w przypadku hipotermii:

 1. Sprawdź czy jest  bezpiecznie.
 2. Załóż rękawiczki.
 3. Oceń stan ogólny poszkodowanego (sprawdź przytomność i oddech)
 4. Wezwij pogotowie
 5. Zabezpiecz poszkodowanego przed dalszym wychłodzeniem:
 • gdy jest to możliwe przenieś lub zaprowadź poszkodowanego do ciepłego pomieszczenia , w innym przypadku staraj się znaleźć miejsce osłonięte od śniegu, wiatru i deszczu,
 • jeżeli ubranie poszkodowanego jest mokre należy  jak najszybciej je zdjąć  bez zbędnego poruszania poszkodowanego (np. rozcinając je),
 • w przypadku podejrzenia odmrożenia okolic dystalnych ciała tj. uszy, nos, ręce i stopy  należy rozluźnić uciskające części garderoby, które ograniczają ukrwienie,
 • poszkodowanego okryj kocem lub folią izotermiczną złotą stroną do góry,
 • dodatkowo wskazane jest okrycie szyi i głowy co zmniejszy utratę ciepła.
 1. Gdy poszkodowany jest przytomny możemy podać do picia gorące napoje (wskazane są z dużą zawartości cukru np. z sokiem malinowym). W żadnym przypadku nie podajemy alkoholu, który powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, a tym samym potęguje oziębienie organizmu.
 2. W przypadku stwierdzenia uszkodzeń skóry zabezpiecz je suchym opatrunkiem.
 3. W przypadku , gdy osoba poszkodowana jest nieprzytomna, a ma czynności życiowe ułóż ją w pozycji bezpiecznej, która zapewni swobodne oddychanie.
 4. Stale kontroluj oddech poszkodowanego.
 5. Kiedy dojdzie do zatrzymania oddechu i krążenia przystąp do resuscytacji krążeniowo – oddechowej.

Osoba w stanie ciężkiej hipotermii często przypomina osobę po spożyciu alkoholu. Nie przechodźmy obojętnie.

red./mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: ES

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją