Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Czy wiesz jak udzielić pierwszej pomocy ofierze mrozu?

Niska temperatura powietrza to poważne zagrożenie szczególnie dla ludzi bezdomnych. Wychłodzenie organizmu (hipotermia) jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia. Skrajne wychłodzenie organizmu niejednokrotnie kończy się śmiercią.

O hipotermii mówimy wtedy, gdy temperatura ciała spadnie poniżej 36 stopni Celsjusza. Wyróżnia się trzy stopnie hipotermii ze względu na głębokość obniżenia temperatury ciała: lekki stopień hipotermii, gdy temperatura ciała spada 35–32 °C, średni stopień, gdy temperatura spada 32–30 °C  oraz ciężki stopień hipotermii, gdy temperatura ciała spada poniżej 32 °C.

Policja przestrzega, aby unikać zbędnych czynności podczas udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu - W żadnym przypadku NIE WOLNO: pocierać stóp i rąk poszkodowanego, ponieważ możemy spowodować dodatkowe uszkodzenia skóry (nie wolno również nacierać śniegiem!); zostawić poszkodowanego samego; gwałtownie poruszać poszkodowanym, ponieważ może to doprowadzić do szybkiego przemieszczenia się schłodzonej krwi w kierunku serca.

Jak zatem prawidłowo udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu informują mundurowi - Postępowanie w przypadku hipotermii:

 1. Sprawdź czy jest  bezpiecznie.
 2. Załóż rękawiczki.
 3. Oceń stan ogólny poszkodowanego (sprawdź przytomność i oddech)
 4. Wezwij pogotowie
 5. Zabezpiecz poszkodowanego przed dalszym wychłodzeniem:
 • gdy jest to możliwe przenieś lub zaprowadź poszkodowanego do ciepłego pomieszczenia , w innym przypadku staraj się znaleźć miejsce osłonięte od śniegu, wiatru i deszczu,
 • jeżeli ubranie poszkodowanego jest mokre należy  jak najszybciej je zdjąć  bez zbędnego poruszania poszkodowanego (np. rozcinając je),
 • w przypadku podejrzenia odmrożenia okolic dystalnych ciała tj. uszy, nos, ręce i stopy  należy rozluźnić uciskające części garderoby, które ograniczają ukrwienie,
 • poszkodowanego okryj kocem lub folią izotermiczną złotą stroną do góry,
 • dodatkowo wskazane jest okrycie szyi i głowy co zmniejszy utratę ciepła.
 1. Gdy poszkodowany jest przytomny możemy podać do picia gorące napoje (wskazane są z dużą zawartości cukru np. z sokiem malinowym). W żadnym przypadku nie podajemy alkoholu, który powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, a tym samym potęguje oziębienie organizmu.
 2. W przypadku stwierdzenia uszkodzeń skóry zabezpiecz je suchym opatrunkiem.
 3. W przypadku , gdy osoba poszkodowana jest nieprzytomna, a ma czynności życiowe ułóż ją w pozycji bezpiecznej, która zapewni swobodne oddychanie.
 4. Stale kontroluj oddech poszkodowanego.
 5. Kiedy dojdzie do zatrzymania oddechu i krążenia przystąp do resuscytacji krążeniowo – oddechowej.

Osoba w stanie ciężkiej hipotermii często przypomina osobę po spożyciu alkoholu. Nie przechodźmy obojętnie.

red./mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: ES

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: