Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Szpital nie może znaleźć lekarzy

Od 16 lutego do 15 maja Oddział Chirurgii Dziecięcej w Szpitalu Śląskim w Cieszynie będzie czasowo zawieszony. Decyzja ta ma związek z brakiem personelu lekarskiego. Dyrekcja jest jednak dobrej myśli. Dyrektor Szpitala Czesław Płygawko ma nadzieję, że znajdą się lekarze, którzy będą chcieli pracować i dyżurować na Oddziale Chirurgii Dziecięcej w Cieszynie.

Działalność cieszyńskiego Oddziału Chirurgii Dziecięcej zostanie zawieszona do 15 maja br. Jak się okazuje, po tym czasie szpital będzie musiał podjąć ostateczną decyzję co dalej z cieszyńskim oddziałem. Poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie Dyrektora Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Cały czas mamy nadzieję, że uda nam się pozyskać nowych lekarzy którzy będą chcieli pracować i dyżurować w Szpitalu Śląskim w Cieszynie na Oddziale Chirurgii Dziecięcej - mówi Czesław Płygawko.

Decyzja o zawieszeniu działalności oddziału ma związek z brakiem personelu. Jak informuje Płygawko póki co zgłaszają się lekarze chętni do pracy w poradni. Będziemy rozwijać dostępność do poradni chirurgii dziecięcej. Nie udało nam się do tej pory pozyskać chętnego do pracy, czy na stanowisku kierującego oddziałem, czy do dyżurowania na tym oddziale – dodaje.

Dyrektor uspokaja jednak, iż SOR (Szpitalny Oddział Ratunkowy) jest przygotowany do przyjęcia każdego pacjenta. W nagłych przypadkach mali pacjenci uzyskają pomoc. SOR będzie działał tak jak do tej pory. Jeżeli nie będziemy w stanie udzielić pomocy np. w przypadku wielonarządowego urazu to wówczas taki pacjent zostanie przewieziony do ośrodka wyższej referencyjności – zwraca uwagę Płygawko.

Dyrekcja jest dobrej myśli, że uda się wznowić działalność oddziału. Jeżeli tak się nie stanie jednym z rozwiązań które są brane pod uwagę, jest częściowe uruchomienie oddziału np. w formie dziennej.

Informacja na temat zawieszenia Oddziału Chirurgii Dziecięcej w Cieszynie pojawiła się również we wtorek (29.01) na sesji Rady Powiatu Cieszyńskiego. Starosta Mieczysław Szczurek przedstawił radnym informację, przekazaną przez szpital, o powodach zawieszenia. Starosta odniósł się również do statystyki. Oddział chirurgii to oddział z pełnym zapleczem, pełniący dyżury całodobowe. Jeżeli popatrzymy na statystykę zabiegów, operacji to w skali roku jest ich wykonywanych kilkaset na poziomie 500-600 - z czego około 25% to zabiegi planowane dzieci skierowanych z innych przychodni. Zostaje około 400 dzieci z powiatu cieszyńskiego - tutaj zabiegów planowych jest około 80%. Zabiegów ratujących życie wykonywanych jest więc około 100. Uważam, iż to jest główna skala problemu. Konsultant wojewódzki w dziedzinie chirurgii dziecięcej wskazuje na otwarcie chirurgii ambulatoryjnej, bądź chirurgii jednego dnia. W tym przypadku byliby lekarze, środki. Zostanie rzeczywiście problem pewnej grupy (red. operacje niezaplanowane). Wtedy pozostają szpitale w okolicy. Nie za bardzo przy tej sytuacji kadrowej istnieje możliwość innego wyjścia z sytuacji. Dyrekcja próbuje robić wszystko, aby zapewnić zaopatrzenie w zabiegi medyczne w jak najszerszym zakresie – przyznał Szczurek.

Do wypowiedzi starosty odniósł się Wiceprzewodniczący Rady Janusz Król – mówienie o tymczasowym zawieszeniu funkcjonowania oddziału myślę, że jest nieporozumieniem – takie zawieszenie powoduje, że to będzie oddział zamknięty. Dziwię się, że z taką łatwością do tego podchodzimy. Mamy ambicje być szpitalem na poziomie wojewódzkim dlatego warto zadbać o to aby zakres opieki nad naszymi mieszkańcami, a jak się okazuje nie tylko naszymi bo trafiają tutaj osoby w tym przypadku dzieci spoza powiatu, był pełny. Do likwidacji tego oddziału będzie potrzebna decyzja Rady Powiatu – zaznaczył Król.

Na ile moglibyśmy zapobiec likwidacji oddziału ? Co mielibyśmy uczynić? Jakie byłyby kroki ze strony komisji zdrowia, rady, zarządu? – takie pytanie zadał na sesji Przewodniczący Rady Powiatu Cieszyńskiego Stanisław Kubicius. Nie padła jednak odpowiedź.

 

Pisaliśmy: Oddział chirurgiczny dla dzieci cieszyńskiego szpitala zawiesza działalność

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

27
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-01-31 11:55:05
genek92: brawo panie Król-najważniejsze jest zapewnienie opieki NASZYM DZIECIOM.
2019-01-31 12:27:52
jasper: Z jednej strony nie rozumiem , mowi sie tyle o dobrej zmianie i Polsce miodem i mlekiem plynacej. Przeciez lekarze powinni dobijac sie drzwiami i oknami. No ale skoro rzad lekarzy olal..., to jest rezultat.
2019-01-31 12:46:34
krzysztof.mm: lądowisko dla helikopterów - tak, tego było trzeba dyrekcji szpitala najbardziej
2019-01-31 12:47:14
mieszko2010: Może jak by lekarze poszli na L4 jak policja i nauczyciele to by było inaczej ,była już psia grypa, epidemia wśród nauczyciele teraz czas na pandemie białego fartuszka??? Sumując jak chcesz podwyżkę to idź na L4 uzasadnione czy też nie ZUS i tak wypłaci.
2019-01-31 12:52:42
marian1951: Rzeczywistość skrzeczy.Niestety , ale sytuacja w opiece medycznej w Polsce jest delikatnie mówiąc niewesoła. Np. w ocenie prof.Szczylika , wybitnego specjalisty w dziedzinie onkologii , nakłady na tę specjalność plasują nas przed Albanią. Czyli na przedostatnim miejscu w UE. Bez komentarzy.
2019-01-31 13:08:02
marian1951: Rzeczywistość skrzeczy.Niestety , ale sytuacja w opiece medycznej w Polsce jest delikatnie mówiąc niewesoła. Np. w ocenie prof.Szczylika , wybitnego specjalisty w dziedzinie onkologii , nakłady na tę specjalność plasują nas przed Albanią. Czyli na przedostatnim miejscu w UE. Bez komentarzy.
2019-01-31 13:16:11
Szantrapa: Wstrętne nieroby w białych kitlach. Nic nie robią, chodzą po szpitalu jak pawie, zarabiają 4x więcej niż górnicy i jeszcze im mało.
2019-01-31 13:41:20
biały nierób: Szantrapo jak napiszesz ile zarabiają górnicy to Ci odpowiem czy to aby 4x więcej. Poza tym skąd wiesz za co mi płacą, może właśnie za chodzenie jak paw po szpitalu. Miłego dnia.
2019-01-31 14:56:35
marian1951: Drogi szantrapo , trzeba było się uczyć , też byś chodził w białym kitlu.
2019-01-31 15:08:25
bronek91: Linii poglądowej w skali powiatu na czele z maskotką już niedługo nie pozostanie nic innego niż propozycje wprowadzenia oficjalnej odpłatności za korzystanie z oświaty i ze służby zdrowia. Oczywiście w odpowiednich ośrodkach, a nie dowolnie wybranym przez klienta/pacjenta….. pod pretekstem zachowania zasad WOLNEGO RYNKU….. Wcześniej to już bronek przewidywał….
2019-01-31 15:18:53
bronek91: Pan Starosta, moim zdaniem wykazuje się całkowitą nieznajomością tematu. SKORO STAROSTWO(!) STAĆ NA MASKOTKĘ, tym bardziej powiatowym włodarzom powinien być na sercu los DZIECI. Lekarz to nie tylko służba, ale również odpowiedzialność, samozaparcie i długi czas edukacji. Personel medyczny to w sporej części pracownicy wykwalifikowani. Osobom o światoPOglądzie neoliberalnym POwinno być oczywiste, iż w przypadku negocjacji z tego rodzaju pracownikami, to właśnie ci pracownicy stawiają warunki, zwłaszcza jeżeli chodzi o ZAGWARANTOWANIE USŁUG LUDNOŚCI. Ci ludzie nie wyssali swoich próśb z palca, ale wynika to w sytuacji na rynku. To, iż ktoś jest lekarzem, nie oznacza niż ma pracować za mniejsze stawki, pomimo fakty, iż wynagrodzenie odbiega od tego na jaki liczyć może spora część ludności.
2019-01-31 15:22:34
bronek91: Panie Starosto, statystykami proszę się nie zasłaniać, jak już wielokrotnie kiedyś pisałem, SAMORZĄD TO NIE FIRMA PRYWATNA a liczby można DOWOLNIE INTERPRETOWAĆ. Moim prywatnym zdaniem, przedstawiana przez Pana interpretacja nie jest wyczerpująca. Mieszkaniec powinien mieć W MIEJSCOWYM SZPITALU zagwarantowany pełen wachlarz usług medycznych. Nigdy nic nie wiadomo, jaka będzie sytuacja w tych innych placówkach, tym bardziej, iż oddziaływanie lokalnego samorządu na ich funkcjonowanie jest różne.
2019-01-31 15:27:24
bronek91: PS pozdrowienia dla lokalnych misiewiczy z tendencjami, czy raczej specjalnością, osiągania przysłowiowego koryta, nawet z naciąganiem zasad demokracji. Zapomniałem, za chwilę pójdzie delegacja w posły lub EUROposły....
2019-01-31 15:41:21
bronek91: Tak przy okazji, szkoda, iż przedstawione zostały tylko dwa stanowiska w sprawie. Jestem ciekaw, jak do sprawy odnosi się Pani Żagan czy Pan Jaworski….
2019-01-31 15:53:07
genek92: oby ten szpital przetrwał bo dla niektórych ważniejsze są pieniążki niż dobro mieszkańców. A o to powinien dbać pan Starosta-po to go wybraliśmy. Oby on nie potrzebował kiedyś skorzystać z oddziału,który będzie zamknięty...
2019-01-31 15:53:45
genek92: oby ten szpital przetrwał bo dla niektórych ważniejsze są pieniążki niż dobro mieszkańców. A o to powinien dbać pan Starosta-po to go wybraliśmy. Oby on nie potrzebował kiedyś skorzystać z oddziału,który będzie zamknięty...
2019-01-31 16:06:58
Zenobia55: Dziś (31.01.2019 r.) Zarząd Powiatu Cieszyńskiego w trybie pilnym przekazał Szpitalowi Śląskiemu w Cieszynie środki pieniężne na zakup sztucznej nerki w wysokości 50 000 zł. Dializator jest bardzo ważnym urządzeniem medycznym, bez którego ludzie z niewydolnością nerek nie mogliby dalej żyć. - Dla nas nie ma nic bardziej cennego niż życie oraz zdrowie Mieszkańców naszego Powiatu, napisał na swoim oficjalnym fanpage na Facebooku - Mieczysław Szczurek, Starosta Cieszyński.
2019-01-31 19:12:04
prometeusz: zarząd powiatu cieszyńskiego w trybie pilnym przekazał ... Uprzejmie proszę o inf. jakie kwoty i Kto z zarządu przekazał . Zrozumieliśmy , iż to nie są pieniądze " podatnika tylko "Zarządu " Osobiście chcemy podziękować darczyńcom !
2019-01-31 19:57:36
krzysztof.mm: szantrapa - zdrowia życzę i mam nadzieję, że do szpitala cię nie dowiozą, kiedy go braknie
2019-01-31 19:58:35
bronek91: Jak widać, Zarząd Powiatu postanowił się ugiąć pod naciskiem Opinii Publicznej. Krytyka dotychczasowej polityki powiatu w odniesieniu do miejscowej Służby Zdrowia z pewnością mogła potencjalnie okazać się zbyt szkodliwa dla wizerunku. O ile to prawda, składam Zarządowi Powiatu (decydentom z zarządu, a nie maskotkom) najserdeczniejsze gratulacje, iż w końcu została podjęta jakaś rozsądna decyzja. Widziałem, iż zebrano około 4,600 - 5 tys. (stan na wczoraj 30 I) plus 50 tys. z powiatu i niedługo powinny być widoczne efekty. PS jak podejrzewam, środki pieniężne zostały przekierowane z budżetu powiatu, a nie z prywatnych, z poszczególnych kieszeni. Oczywiście mogę się mylić i wówczas proszę o sprostowanie.
2019-01-31 20:06:35
bronek91: krzysztof.mm co tam nowego na tak nazwanych taśmach Kaczyńskiego??? Jak tak dalej pójdzie, to Michnik niedługo zbankrutuje... Zdaje się, iż krzysztof.mm wciąż liczy na uzyskanie prawa korzystania ze szpitala rządowego...
2019-01-31 20:24:09
krzysztof.mm: tak sobie myślę, gdyby zwolnić dyrektora, może by się i lekarze znaleźli?
2019-01-31 20:37:17
bronek91: Myślę, iż wystarczy zrezygnować z maskotki...
2019-02-01 07:23:47
tom lem: bronek91: ...może problem z maskotką jest głębszy i należy oglądać go od tyłu?
2019-02-01 07:49:39
bronek91: tom lem: Jak widać ma DUŻE PLECY, jak członkowie Zarządu Powiatu....
2019-02-01 08:53:58
Donek: Tak zastanawiam się nad tą radą powiatu po co oni tam są, czy poszli po diety. Jak można podejmować tak niechlubną decyzję jak zawieszenie oddziału chirurgi. Lepiej żeby nie była niewykonana jakakolwiek inwestycja a środki przeznaczone na szpital. nie będzie więcej lekarzy bo niby skąd, przecież młodzież wychodząca ze szkół mało kto idzie na lekarza. Za chwilę nie będzie miał nas kto leczyć.
2019-02-01 08:53:58
Donek: Tak zastanawiam się nad tą radą powiatu po co oni tam są, czy poszli po diety. Jak można podejmować tak niechlubną decyzję jak zawieszenie oddziału chirurgi. Lepiej żeby nie była niewykonana jakakolwiek inwestycja a środki przeznaczone na szpital. nie będzie więcej lekarzy bo niby skąd, przecież młodzież wychodząca ze szkół mało kto idzie na lekarza. Za chwilę nie będzie miał nas kto leczyć.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: