Szpital nie może znaleźć lekarzy
Działalność cieszyńskiego Oddziału Chirurgii Dziecięcej zostanie zawieszona do 15 maja br. Jak się okazuje, po tym czasie szpital będzie musiał podjąć ostateczną decyzję co dalej z cieszyńskim oddziałem. Poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie Dyrektora Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Cały czas mamy nadzieję, że uda nam się pozyskać nowych lekarzy którzy będą chcieli pracować i dyżurować w Szpitalu Śląskim w Cieszynie na Oddziale Chirurgii Dziecięcej - mówi Czesław Płygawko.
Decyzja o zawieszeniu działalności oddziału ma związek z brakiem personelu. Jak informuje Płygawko póki co zgłaszają się lekarze chętni do pracy w poradni. Będziemy rozwijać dostępność do poradni chirurgii dziecięcej. Nie udało nam się do tej pory pozyskać chętnego do pracy, czy na stanowisku kierującego oddziałem, czy do dyżurowania na tym oddziale – dodaje.
Dyrektor uspokaja jednak, iż SOR (Szpitalny Oddział Ratunkowy) jest przygotowany do przyjęcia każdego pacjenta. W nagłych przypadkach mali pacjenci uzyskają pomoc. SOR będzie działał tak jak do tej pory. Jeżeli nie będziemy w stanie udzielić pomocy np. w przypadku wielonarządowego urazu to wówczas taki pacjent zostanie przewieziony do ośrodka wyższej referencyjności – zwraca uwagę Płygawko.
Dyrekcja jest dobrej myśli, że uda się wznowić działalność oddziału. Jeżeli tak się nie stanie jednym z rozwiązań które są brane pod uwagę, jest częściowe uruchomienie oddziału np. w formie dziennej.
Informacja na temat zawieszenia Oddziału Chirurgii Dziecięcej w Cieszynie pojawiła się również we wtorek (29.01) na sesji Rady Powiatu Cieszyńskiego. Starosta Mieczysław Szczurek przedstawił radnym informację, przekazaną przez szpital, o powodach zawieszenia. Starosta odniósł się również do statystyki. Oddział chirurgii to oddział z pełnym zapleczem, pełniący dyżury całodobowe. Jeżeli popatrzymy na statystykę zabiegów, operacji to w skali roku jest ich wykonywanych kilkaset na poziomie 500-600 - z czego około 25% to zabiegi planowane dzieci skierowanych z innych przychodni. Zostaje około 400 dzieci z powiatu cieszyńskiego - tutaj zabiegów planowych jest około 80%. Zabiegów ratujących życie wykonywanych jest więc około 100. Uważam, iż to jest główna skala problemu. Konsultant wojewódzki w dziedzinie chirurgii dziecięcej wskazuje na otwarcie chirurgii ambulatoryjnej, bądź chirurgii jednego dnia. W tym przypadku byliby lekarze, środki. Zostanie rzeczywiście problem pewnej grupy (red. operacje niezaplanowane). Wtedy pozostają szpitale w okolicy. Nie za bardzo przy tej sytuacji kadrowej istnieje możliwość innego wyjścia z sytuacji. Dyrekcja próbuje robić wszystko, aby zapewnić zaopatrzenie w zabiegi medyczne w jak najszerszym zakresie – przyznał Szczurek.
Do wypowiedzi starosty odniósł się Wiceprzewodniczący Rady Janusz Król – mówienie o tymczasowym zawieszeniu funkcjonowania oddziału myślę, że jest nieporozumieniem – takie zawieszenie powoduje, że to będzie oddział zamknięty. Dziwię się, że z taką łatwością do tego podchodzimy. Mamy ambicje być szpitalem na poziomie wojewódzkim dlatego warto zadbać o to aby zakres opieki nad naszymi mieszkańcami, a jak się okazuje nie tylko naszymi bo trafiają tutaj osoby w tym przypadku dzieci spoza powiatu, był pełny. Do likwidacji tego oddziału będzie potrzebna decyzja Rady Powiatu – zaznaczył Król.
Na ile moglibyśmy zapobiec likwidacji oddziału ? Co mielibyśmy uczynić? Jakie byłyby kroki ze strony komisji zdrowia, rady, zarządu? – takie pytanie zadał na sesji Przewodniczący Rady Powiatu Cieszyńskiego Stanisław Kubicius. Nie padła jednak odpowiedź.
Pisaliśmy: Oddział chirurgiczny dla dzieci cieszyńskiego szpitala zawiesza działalność
MSZ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.