Architekci bez granic
Studenci architektury z różnych części Polski przyjechali do Cieszyna-Koniakowa, by pod czujnym okiem znanego architekta Karola Cieślara, przygotowywać projekty architektoniczne dla miejsc znajdujących się po polskiej i czeskiej stronie Śląska Cieszyńskiego. Nad Polsko-Czeskimi Warsztatami Studentów Architektury 2012, objął patronat Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej. Teraz efekt warsztatów – wystawę projektów można podziwiać na wystawie zorganizowanej w siedzibie Euroregionu "Těšínské Slezsko - Śląsk Cieszyński" w Czeskim Cieszynie.
W warsztatach brali udział polscy studenci z Gliwic, Brna, Katowic, Zlina i Liberca. W sumie stworzono 16 osobowy zespół. Studenci nie tylko spędzali godziny w pracowni Karola Cieślara. Swoją wiedzę zdobywali też uczestnicząc w różnych regionalnych imprezach, których było ponad dwadzieścia – sympozja, imprezy plenerowe czy wycieczki. Jak mówi Monika Kiszowara, która na warsztaty przyjechała z Krasnystawu pod Lublinem, architekt musi poznać kogoś dla kogo pracuje. – To podobnie jak spowiednik, musi znać życie klienta. Cieszę się, że mogłam wziąć udział w tych warsztatach. Bardzo dużo się nauczyłam – mówi studentka czwartego roku architektury Politechniki Śląskiej.
Studenci przygotowali przez 3 miesiące 10 rozwiązań architektonicznych. – Pracowaliśmy dokładnie 3 miesiące. Najwięcej zajęło nam przedszkole w Gnojniku, które już jest realizowane. Sporo czasu poświęciliśmy też projektom z Cieszyna – mówi w rozmowie z Portalem Śląska Cieszyńskiego OX.PL Karol Cieślar, pod którego skrzydłami studenci przygotowywali wizualizacje.
Projekty spodobały się wiceburmistrzowi Adamowi Swakoniowi, który był obecny na wernisażu wystawy pokazującej rozwiązania architektniczne powstałe w ramach praktyk. – Nowe aranżacje miejsc Cieszyna, które tego wymagają są bardzo ciekawe. Będziemy robić wszystko, albo bardzo dużo, żeby znaleźć środki na dofinansowanie dla tych koncepcji. W mojej opinii na uwagę zasługuje budynek byłej strażnicy pod zamkiem, miejsce po dawnym amfiteatrze czy kładka rowerowa łącząca brzegi Olzy w okolicy mostu kolejowego – stwierdził wiceburmistrz Cieszyna.
Pewien części realizacji koncepcji architektonicznej jest już Karol Suszka, dyrektor Teatru w Czeskim Cieszynie. – Pan architekt Cieślar jest naszym "nadwornym architektem" – mówi dyrektor czeskocieszyńskiego teatru. – Zaproponował już wiele rozwiązań dla naszego teatru. Teraz przed głównym wejściem do budynku powstanie miejsce z płytami upamiętniającymi naszych aktorów. Kolejne to miejsce spotkań aktorów, wszystko rozbija się o pieniądze. Jednak mam zasadę, którą przekazała mi moja babcia, że każdego człowieka życzenie się spełni ja jestem świecie przekonany że będzie ta klubokawiarnia dla aktorów i nasze marzenie się również spełni – dodaje Karol Suszka.
Projekty studentów i Karola Cieślara można oglądać na wystawie w siedzibie Euroregionu do lutego. Niektóre, jak realizowany projekt przedszkola w Gnojniku czy placu za czeskocieszyńskim teatrem będzie można zobaczyć już niebawem na żywo, po zakończeniu prac budowlanych. Na resztę trzeba będzie poczekać...
Patronat medialny nad wystawą i warsztatami w pracowni Karola Cieślara objął Portal Sląska Cieszyńskiego OX.PL.
Dorota Kochman
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.