Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

31 maja - ''bulani moja''

31 maja obalano postawione w pierwszym dniu tego miesiąca ''moje'', czyli okorowane drzewko z przyozdobiony różnobarwnymi wstążeczkami czubkiem z zawieszonym pod wierzchołkiem wieńcem z gałązek świerkowych.

O zwyczaju stawiania moja pisaliśmy przed miesiącem teraz nadszedł czas by go zbulać. „Zwykle po ostatnim nabożeństwie majowym grupki panien i kawalerów udają się przed dom panny, której zbytnik (zalotnik) lub galan (narzeczony) postawił moja”, odnotował w swych „Dorocznych zwyczajach i obrzędach na Śląsku Cieszyńskim” (wydanych przez  Sekcję Ludoznawczą PZKO( Jan Szymik. „W odpowiednim miejscu na dworze przed domem rozpalają niewielkie ognisko, a panna, przed której domem cały miesiąc stał ustrojony moj, częstuje swych gości kołaczami, piwem a także wódką. Gdy nastanie zmierzch, to chłopcy obalają moja czemu przyglądają się dziewczyny”. 

Z leżącego na ziemi drzewka ucinano wierzchołek. Z wieńca dziewczyny zdejmowały kolorowe wstążki po czym wrzucano go do ogniska, natomiast z wierzchołka obcinano jedynie gałązki, które również spalano, a z pozostałego czubka strugano kilka rogulek, które kawaler wręczał swej pannie. Ta miała je przechować i włączyć potem do wyprawy ślubnej. Po obaleniu maja młodzież kontynuowała zabawę przy ognisku do później nocy. W przypadku moji stojących w miejscu publicznym, odbywała się jeszcze zabawa taneczna w gospodzie.

(ÿ)

źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: