Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kwiecień 2018
P W Ś C P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Kontakt24

wyświetleń: 813komentarzy: 0

Oczami niewidomego: choroby oczu (5) krótkowzroczność

12-04-2018 11:30

Narząd wzroku to delikatnie zbudowany mechanizm, który ze względu na swoją złożoną budowę i ważną funkcję oraz wystawienie na działanie czynników zewnętrznych, jest narażony na wiele schorzeń i uszkodzeń. Mogą one mieć charakter chorób elementów budowy oka (np. rogówki, soczewki, siatkówki), jak i samego nerwu wzrokowego.
fot. pixabay.com fot. pixabay.com

Osobnym typem chorób oczu są problemy z narządami otaczającymi oczy, tj. powiekami, spojówkami, mięśniami oka i narządu łzowego. Tym razem o kolejnej często występującej chorobie czyli krótkowzroczności.

Krótkowzroczność czyli Miopia lub w języku potocznym bliskowzroczność to wada polegająca na wyraźnym widzeniu przedmiotów znajdujących się blisko, podczas gdy przedmioty znajdujące się w oddali wydają się być zamazane. To często spotykana wada wzroku, choć wiele osób nie od razu ją u siebie zauważa, ponieważ wyraźnie widzą znajdujące się blisko przedmioty. Czytanie książki albo jadłospisu nie wydaje się sprawiać trudności. Ale co z tym znakiem w oddali? Może wydawać się niewyraźny.

Krótkowzroczność ma często podłoże genetyczne.
Jeśli sam jesteś krótkowidzem, zwracaj szczególną uwagę na pierwsze oznaki postępującej krótkowzroczności u swoich dzieci. Ważne jest, aby regularnie przeprowadzać u nich badanie wzroku, ponieważ często występujące wady wzroku, takie jak krótkowzroczność zazwyczaj pojawiają się wcześnie. U wielu dzieci krótkowzroczność rozwija się we wczesnym dzieciństwie, pogłębiając się rokrocznie aż do ukończenia około 20 roku życia.

Istnieją również inne przyczyny krótkowzroczności. Pamiętamy , jak rodzice zawsze mówili, żebyśmy nie siedzieli za blisko telewizora? Wpatrywanie się godzinami w ekran komputera lub czytanie w słabym oświetleniu - jakakolwiek czynność, przy której wytężasz wzrok - może odgrywać tu rolę.

Nikt do tej pory dokładnie nie poznał przyczyn krótkowzroczności , jednak dotychczas udało nam się wiele o niej dowiedzieć.
Istotą krótkowzroczności jest to, że promienie świetlne wpadające do oka ogniskują się przed siatkówką zamiast na siatkówce, jak ma to miejsce w przypadku prawidłowo funkcjonującego oka. Jeśli natomiast promienie świetlne skupiają się za siatkówką, mamy do czynienia z nadwzrocznością.

Skoro wiemy już, co może powodować krótkowzroczność, jak możemy sobie z nią radzić?
Jedną z metod korygowania niewyraźnego widzenia w dali są okulary. Jeśli masz ponad 40 lat, aby móc widzieć przedmioty znajdujące się zarówno daleko, jak i blisko, np. poranną gazetę możesz potrzebować soczewek wieloogniskowych.

Wiele osób w celu korygowania krótkowzroczności decyduje się na wybór soczewek kontaktowych. Istnieją soczewki służące do korekcji zarówno krótkowzroczności, jak i nadwzroczności. Jeśli prowadzisz aktywny styl życia, np. jeśli uprawiasz sport lub po prostu wolisz soczewki kontaktowe od okularów, rozwiązaniem może również być korekcyjny zabieg chirurgiczny.

Zabieg LASIK, stosowany do korekcji krótkowzroczności polega na laserowym ukształtowaniu krzywizny rogówki w taki sposób, aby promienie świetlne wpadające do oka ogniskowały się prawidłowo. Nie wszyscy automatycznie kwalifikują się do tego zabiegu. Zależy to od oczu. Powinieneś także wiedzieć, że nie wszystkie ubezpieczalnie pokrywają koszt tego zabiegu, klasyfikując go jako zabieg kosmetyczny.
Medycyna idzie praktycznie co tydzień do przodu i pojawiają się nowe metody leczenia i rehabilitacji ale jeżeli tylko możemy dbajmy o swoje zdrowie. Medycyna medycyną ale lepiej trzymać się od niej z dala.
Dbajmy o oczy, dbajmy o zdrowie.

Andrzej Koenig
ociemniały

 

Pisaliśmy:

źródło: OX.PL
dodał: ES 12-04-2018 11:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Coś dla młodych Zaborzan

23-04-2018 18:15

Prace geodezyjne już się zakończyły, niebawem na teren szkoły w Zaborzu wjedzie ciężki sprzęt. Przez najbliższe kilkanaście miesięcy przy placówce trwać będzie budowa nowej sali gimnastycznej.

wyświetleń: 73komentarzy: 0

Św. Jerzy - lokalne tradycje

23-04-2018 18:00

23 kwietnia to Dzień św. Jerzego – patrona wielu europejskich krajów, a także wędrowców, górników, żołnierzy, kowali, bednarzy, artystów, więźniów, skautów oraz harcerzy. Również w regionie Śląska Cieszyńskiego bohaterski święty zasłużył sobie na specjalne obchody w dniu, kiedy jest wspominany.

wyświetleń: 88komentarzy: 0

Tramwajem po Cieszynie ? - podano wyniki analiz

23-04-2018 17:00

Były plany, by tramwaj wrócił na cieszyńskie ulice, ale na planach się skończyło. W zeszłym tygodniu odbyła się konferencja zamykająca polsko-czeski projekt „Analiza możliwości przywrócenia tramwaju jako atrakcji turystycznej Cieszyna i Czeskiego Cieszyna”. Jak już wiadomo zamiast tramwaju będzie szlak świetlny.

wyświetleń: 521komentarzy: 2

20 lat euroregionu - filmy w Avionie

23-04-2018 16:15

W niedzielę (22.04) na terenie czeskiego Avionu miały miejsce projekcje filmów, które w jakiś sposób nawiązywały do losów Czech oraz Polski w 2 połowie XX wieku. Wydarzenie było częścią obchodów 20-lecia Euroregionu Śląska Cieszyńskiego – podpisanie umowy polsko-czeskiej, która rozpoczynała współpracę regionalną miało miejsce 22 kwietnia 1998 roku.

wyświetleń: 97komentarzy: 0

62 Wiosenny Zjazd Chórów, Zespołów i Orkiestr Diecezji Cieszyńskiej

23-04-2018 15:30

W niedzielę 22 kwietnia 2018 w Kościele Jezusowym w Cieszynie odbył się 62 Wiosenny  Zjazd Chórów, Zespołów i Orkiestr Diecezji Cieszyńskiej, na który przybyło  21 chórów i zespołów. W dowód uznania 35- letniej pracy ze skoczowskimi  chórami, oraz za zaangażowanie w środowisko kulturalno-muzyczne Skoczowa Pan Bolesław Noga otrzymał Złotą Odznakę Honorową Za Zasługi dla Województwa Śląskiego.

wyświetleń: 394komentarzy: 0

Woleli Czechy od Polski

23-04-2018 15:00

W ciągu minionego weekendu funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 9 obywateli Ukrainy. Cudzoziemcy nie podjęli pracy w naszym kraju i wyjechali do Czech.

wyświetleń: 583komentarzy: 0

Zwłoki w Dębowcu

23-04-2018 14:35

W poniedziałek (23.04) w godzinach porannych policjanci zostali poinformowani o znalezieniu zwłok na terenie Dębowca. Ciało 58-letniego mężczyzny zostały znalezione w potoku. Na miejsce została wezwana ekipa policyjnych techników oraz prokurator.

wyświetleń: 2171komentarzy: 0

Najmłodsi stela 31/655/2018

23-04-2018 13:20

Zapraszamy na kolejną część cyklu - ''Najmłodsi stela''- czyli fotogalerię najmłodszych mieszkańców naszego powiatu w obiektywie naszego fotoreportera.

wyświetleń: 1901komentarzy: 0

Zaolzie: Ostatnie sprzątanie cmentarza ewangelickiego w starej Karwinie

23-04-2018 12:35

Porządki na nieczynnym cmentarzu ewangelickim w starej Karwinie na nieistniejącej już kolonii Meksyk zostały zakończone w zeszłą sobotę 21 kwietnia. Jak stwierdzili organizatorzy z Beerclubu – Braci Kuflowej na Zaolziu, udało się doprowadzić nekropolię do takiego stanu, że potencjalni odwiedzający będą mogli poruszać się na niej bez przeszkód. Teraz „pałeczkę” powinna przejąć parafia ewangelicka w Karwinie-Frysztacie i władze miasta.

wyświetleń: 451komentarzy: 0

Zagrzmi i powieje

23-04-2018 11:45

Burz i porywistego wiatru możemy spodziewać się dzisiaj po południu nad naszym regionem.

wyświetleń: 1907komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .