Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 890komentarzy: 0

Oczami niewidomego: choroby oczu (1) zwyrodnienie siatkówki

10-03-2018 08:00

Każdy z nas posiada wiele zmysłów: smak, węch, zapach, słuch, wzrok itp. Każdy z nich jest nam przydatnym w codziennym życiu społecznym, zawodowym i prywatnym. Cenimy sobie je raz więcej raz mniej jednak ciężko nam sobie wyobrazić życie bez nich.
fot. pixabay.com fot. pixabay.com

Zdarzają nam się jednak takie chwile gdy zaczyna się coś działać niedobrego z którymś z nich i wówczas pojawiają się problemy. Z racji mojej dysfunkcji wzroku (całkowicie ociemniały) spróbuję stanąć przy kilku najczęstszych chorobach oczu.


Na początek zwyrodnienie siatkówki (plamki żółtej).
Zwyrodnienie siatkówki (amd) to przewlekła, postępująca choroba oczu, w wyniku której dochodzi do uszkodzenia siatkówki, a szczególnie jej centralnej części, czyli plamki żółtej. Zwyrodnienie plamki polega - ogólnie rzecz biorąc - na uszkodzeniu siatkówki. Występuje przede wszystkim u osób po 50. roku życia. Doprowadza do znacznego pogorszenia wzroku, a w końcu nawet ślepoty. Wyróżniamy zwyrodnienie suche i wysiękowe. To drugie jest znacznie niebezpieczniejsze i może dotknąć także ludzi młodych. Degeneracja plamki żółtej występuje stosunkowo często. Dopada 8,8 procent społeczeństwa; dotyczy aż 28 procent osób po 75. roku życia. To najczęstsza przyczyna utraty wzroku wśród osób po pięćdziesiątce. Szacuje się, że na całym świecie na zwyrodnienie plamki żółtej choruje nawet 50 milionów osób.

Plamka żółta: co to jest?
Plamka żółta to część siatkówki, który odpowiada za widzenie środka obrazu bez zniekształceń. Jest mała, ma średnicę zaledwie 5-6 milimetrów. Umożliwia widzenie centralne, czyli takie, które pozwala nam na czytanie, pisanie czy rozróżnianie szczegółów i barw. Gra bardzo ważną rolę w narządzie wzroku i nawet niewielka jej degeneracja może spowodować zaburzenia widzenia.

Dokładne przyczyny zwyrodnienia siatkówki nie są znane. Podstawowym czynnikiem ryzyka jest wiek; przed degeneracją plamki powinny się mieć na baczności przede wszystkim osoby po 50. roku życia. Nieznacznie częściej chorują kobiety. Rolę odgrywa tu także rasa - na zwyrodnienie bardziej narażeni są ludzie rasy białej. Prawdopodobieństwo zachorowania podwyższa także rodzinne obciążenie degeneracją. W zachorowaniu "pomagają" również dolegliwości układu sercowo-naczyniowego, czyli na przykład nadciśnienie tętnicze, zawał serca, udar mózgu. Wynikające ze stylu życia przyczyny zwyrodnienia plamki żółtej to: palenie papierosów, niewłaściwa dieta, otyłość, wieloletnia ekspozycja na ostre światło.

Wyróżniamy dwie postaci zwyrodnienia plamki żółtej - suchą i mokrą. Sucha (zanikowa) degeneracja plamki żółtej przebiega stosunkowo łagodnie; rozwija się dość wolno. To aż 90 procent przypadków choroby. Inna jej nazwa to zwyrodnienie plamki żółtej zanikowe - bierze się z tego, ze w jej wyniku wzrok stopniowo się pogarsza. Zwyrodnienie mokre (wysiękowe) występuje znacznie rzadziej, jest też o wiele poważniejsze. Zmiany przebiegają bardzo szybko - znaczne osłabienie wzroku może powstać nawet w ciągu kilku dni czy tygodni! Postać mokra, w przeciwieństwie do postaci zanikowej, nie doprowadza do całkowitej utraty wzroku. Po przejściu mokrego AMD zmysł wzroku może być bardzo słaby, jednak wciąż działać. Postać wysiękowa atakuje również ludzi młodych.

Na początku zwyrodnienie może przebiegać bez dawania o sobie znać, później sprawia już wyraźny dyskomfort. Objawy zwyrodnienia plamki żółtej to: widzenie linii prostych jako falistych, zniekształconych, nasilające się problemy z czytaniem, słabsze rozpoznawanie barw, kłopoty z dostrzeganiem szczegółów.

Medycyna idzie praktycznie co tydzień do przodu i pojawiają się nowe metody leczenia i rehabilitacji ale jeżeli tylko możemy dbajmy o swoje zdrowie. Medycyna medycyną, ale lepiej trzymać się od niej z dala. Dbajmy o oczy, dbajmy o zdrowie.

Andrzej Koenig
ociemniały


 

źródło: OX.PL
dodał: ES 10-03-2018 08:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Ostrzeże przed zjawiskami

24-03-2018 19:00

Na dachu budynku Terenowego Centrum Badawczego, tuż przy zaporze w Goczałkowicach, po serii testów uruchomiono na stałe supernowoczesny radar umożliwiający rozpoznanie i prognozowanie groźnych zjawisk atmosferycznych w promieniu 100 km od Jeziora Goczałkowickiego.

wyświetleń: 365komentarzy: 0

Oczami niewidomego: choroby oczu (3) powikłania cukrzycowe

24-03-2018 16:45

Każdy z nas posiada wiele zmysłów: smak, węch, zapach, słuch, wzrok itp. Każdy z nich jest nam przydatnym w codziennym życiu społecznym, zawodowym i prywatnym. Cenimy sobie je raz więcej raz mniej jednak ciężko nam sobie wyobrazić życie bez nich.

wyświetleń: 359komentarzy: 0

Zmieniać, czy nie zmieniać?

24-03-2018 14:15

W marcu przesuwamy do przodu, w październiku cofamy o godzinę. I tak od ponad czterdziestu lat. Mimo upływającego czasu, dwukrotnie w ciągu roku, właśnie w ten czas ingerujemy.

wyświetleń: 773komentarzy: 0

Reprezentanci istebniańskiego klubu znowu na podium

24-03-2018 14:00

Po wczorajszych sukcesach mężczyzn, w biegu na 30 km stylem klasycznym, podczas Mistrzostw Polski na Polanie Jakuszyckiej, dzisiaj zawodnicy z naszego regionu znowu stanęli na podium. Tym razem rywalizowano w sprintach drużynowych techniką dowolną.

wyświetleń: 190komentarzy: 0

Biało-czerwonym niewiele zabrakło do trzeciego miejsca

24-03-2018 13:15

Polacy, w ostatnim konkursie drużynowym tego sezonu, zajęli czwarte miejsce. Zwyciężyli, z wielką przewagą nad resztą stawki, Norwegowie.

wyświetleń: 270komentarzy: 0

Dziś Cieszyn na antenie TVP

24-03-2018 12:00

Cieszyn, to miasto z bogatą historią oraz dużą ilością zabytków – zostało to docenione przez Telewizję Polską, która zdecydowała, że odcinek programu „Zgadnij! Napisz! Wygraj”, który zostanie wyemitowany na antenie TVP3 Katowice w sobotę (24 marca) o godzinie 21:20.

wyświetleń: 2673komentarzy: 2

Cieszyn: piesza Droga Krzyżowa

24-03-2018 11:00

Tradycyjnie, jak co roku, w piątek 23.03.2018 ulicami Cieszyna miała miejsce piesza Droga Krzyżowa. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 17:00 w Kościele pw. św. Elżbiety i zakończyła Mszą św. w Kościele pw. Imienia NMP w Cieszynie. Fot: Mariusz Jaszczurowski

wyświetleń: 1170komentarzy: 2

Droga Krzyżowa Kończyce

24-03-2018 10:00

W piątek 23.03.2018 o godz. 18:00 z Kościoła pw. św. Michała Archanioła w Kończycach Wielkich wyruszyła piesza droga krzyżowa do Kościoła p.w Narodzenia NMP w Kończycach Małych.

wyświetleń: 698komentarzy: 0

Młodzież sprzątała po innych

24-03-2018 08:00

Jak co roku na terenach zielonych Cieszyna wiosną pojawiły się nie tylko kwiatki i młode zieleniejące pędy roślin, ale także śmieci. I jak co roku młodzież cieszyńskich szkół ponadpodstawowych uzbrojona w rękawice i worki ruszyła na zorganizowaną przez Komisję Ochrony Przyrody przy oddziale PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie akcję sprzątania.

wyświetleń: 487komentarzy: 0

MP: Dominik Bury ze srebrem, Mateusz Haratyk z brązem

23-03-2018 23:30

Za nami pierwsze zmagania na Polanie Jakuszyckiej, gdzie odbywają się Mistrzostwa Polski w biegach narciarskich. Dziś (23 marca) rywalizowano w stylu klasycznym. Na 15 km wśród pań najlpesza była Justyna Kowalczyk, a na dwa razy dłuższym dystansie u mężczyzn tryumfował Maciej Staręga.

wyświetleń: 291komentarzy: 1
Kontakt z redkacją .