Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kwiecień 2018
P W Ś C P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Kontakt24

wyświetleń: 1064komentarzy: 0

Pobiegną po 'Życie'

17-03-2018 12:45

7 kwietnia odbędzie się 12. już Bieg po Nowe Życie, jedno z najważniejszych wydarzeń promujących polską transplantologię. Wisła już po raz ósmy gościć będzie uczestników wydarzenia. To tutaj w 2011 roku wszystko się zaczęło.
7 kwietnia w Wiśle odbędzie się 12. Bieg po Nowe Życie. fot. Michał Fielek. 7 kwietnia w Wiśle odbędzie się 12. Bieg po Nowe Życie. fot. Michał Fielek.

Danymi na temat przeszczepów narządów w Polsce dysponuje Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji "Poltransplant". W 2017 roku we wszystkich ośrodkach transplantologicznych w kraju przeszczepiono 1611 narządów. Najwięcej, bo 1060 pacjentów otrzymało nowe nerki. To nadal za mało. Na Krajowej Liście Oczekujących na Przeszczepienie końcem lutego 2018 było 1756 pacjentów. To ciężko chore osoby, ze skrajną niewydolnością narządów, przeszczep jest dla nich jedyną szansą na powrót do zdrowia, a często jedyną szansę na życie. Najwięcej, bo aż 1069 pacjentów czekało na nową nerkę. Nowego serca potrzebowały 434 osoby. Transplantologia potrzebuje wsparcia. Wsparcia nas wszystkich.

Gwiazdy maszerują z osobami po przeszczepach


Co każdy z nas, zwykłych ludzi może zrobić, by wspomóc ideę oddawania narządów? - Przede wszystkim, rozmawiajmy o tym. To dotyczy nie tylko przeszczepów od żywych dawców, ale także od dawców zmarłych. Niech nasi bliscy wiedzą, jakie mamy życzenie i czy chcemy po śmierci oddać swoje narządy, by uratować czyjeś życie. To bardzo ważne. Mamy urządzenia, które wspomagają chorych, ale nawet sztuczna nerka w przeciwieństwie do przeszczepu nie umożliwia normalnego życia. Tylko przeszczep umożliwia powrót do normalnego życia we wszystkich jego przejawach, jak praca, podróże sport i życie rodzinne. A więc nie zabierajmy swoich narządów do nieba, tam wiedzą, że potrzebne są tu na ziemi! - przekonuje profesor Andrzej Chmura, wybitny transplantolog.

Potrzebna jest edukacja. Jedną z najważniejszych inicjatywy wspierających polską transplantologię jest Bieg po Nowe Życie. Po raz pierwszy wydarzenie to odbyło się w lutym 2011 roku w Wiśle. Ambasadorem przedsięwzięcia jest bokser Przemysław Saleta, który oddał nerkę swojej córce Nicole. Po zabiegu doszło do nieoczekiwanych, bardzo rzadkich komplikacji, cała Polska śledziła zwycięską walkę sportowca o powrót do zdrowia. Wtedy to wiele osób po raz pierwszy usłyszało o tym, że niektóre narządy można przeszczepiać także od żywych dawców. We wszystkich mediach pojawiły się zdjęcia Salety z córką, Polacy zobaczyli, że dzięki nerce podarowanej przez tatę dziewczyna zdrowieje. - Trzeba odczarować tematykę przeszczepów. Tematyka ta kojarzy się większości z nas z chorobami, a powinna zacząć kojarzyć się ze zdrowiem. Dlatego zdecydowaliśmy się na wydarzenie o charakterze imprezy sportowej - tłumaczy Przemek Saleta.

Nie on jedyny tematyką tą zaczął się interesować dopiero wtedy, gdy bliska mu osoba stanęła przed koniecznością poddania się przeszczepowi narządu. - O transplantologii usłyszałem dopiero w szpitalu, gdy zachorował mój syn - przyznał na jednej z pierwszych edycji Biegu po nowe Życie aktor Jarosław Jakimowicz. Oddał fragment wątroby swojemu synkowi.

Bieg po Nowe Życie to inicjatywa społeczna, której celem jest edukacja w zakresie transplantacji narządów, która buduje społeczne poparcie dla transplantologii, upowszechnia oświadczenia woli oraz promuje świadome dawstwo narządów. W wydarzeniu biorą udział gwiazdy świata filmu, teatru, muzyki i sportu oraz osoby, które żyją dzięki przeszczepionym narządom. Maszerują w sztafetach z kijami do nordic walking. Wydarzenia z tego cyklu odbywały się dotąd w centrum Wisły oraz w Łazienkach Królewskich i na warszawskim Bemowie. 7 kwietnia w Wiśle odbędzie się już 12. Bieg po Nowe Życie.

Pomysł wspiera wiele osób

Pierwszy Bieg po Nowe Życie w Wiśle był bardzo skromnym wydarzeniem, bo z udziałem 14 sztafet. Z biegiem czasu inicjatywa bardzo się rozrosła. Nie sposób wymienić wszystkich gwiazd, które poparły projekt. To m.in.: Małgorzata Potocka, Ewa Kuklińska, Przemysław Sadowski, Anna Karczmarczyk, Andrzej Młynarczyk, Wojciech Zieliński, Jolanta Fraszyńska, Rafał Sonik, Barbara Kurdej-Szatan, Jerzy Mielewski, Piotr Gruszka, Olga Kalicka, Mariola Bojarska Ferenc, Paulina Sykut Jeżyna, Maciej Orłoś, Magdalena Stużyńska Brauer, Jacek Czachor, Anna Popek, Borys Szyc, Izabela Zwierzyńska, Jakub Przygoński, Maciej Kurzajewski, Bartosz Obuchowicz, Radosław Brzózka, Marek Dąbrowski, Jarosław Kret, Olgierd Łukaszewicz, Beata Tadla, Artur Siódmiak, Sara Chmiel, Kabaret Łowcy.B, Piotr Kupicha i zespół Feel, Leszek Malinowski, Rafał Brzozowski, Szymon Wydra, Paweł i Łukasz Golcowie, Michał Wójcik, Sago Golanowska, Krzysztof "Diablo" Włodarczyk, Tomasz Frankowski, Rafał Mroczek, Marcin Mroczek, Rafał Zawierucha, Sebastian Kawa, Urszula Dudziak, Klaudia Carlos, Joanna Moro, Andrzej Krzywy, Anna Nowak-Ibisz, Marta Kuligowska, Agnieszka Rylik, Maciej Musiał, Dariusz Szpakowski, Adam Sztaba, Cezary Trybański, Ewa Pacuła, Odeta Moro, Tomasz Zubilewicz, Paulina Smaszcz-Kurzajewska, Rafał Rutkowski, Katarzyna Ankudowicz, Tomasz Oświeciński, Monika Pyrek, i Katarzyna Pakosińska. Kto pojawi się 7 kwietnia w centrum Wisły? To jeszcze niespodzianka, ale zgłoszeń z dnia na dzień przybywa - mówi Arkadiusz Pilarz, dyrektor Biegu po Nowe Życie.

Nie zapominajmy o tych, którzy dzięki nowym narządom dostali nowe życie, czyli o sportowcach z Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji. Nadal spotkać się można z poglądem, że po przeszczepie nie można uprawiać żadnych sportów. To nieprawda, wręcz przeciwnie, aktywność fizyczna, a nawet uprawianie sportu jest bardzo wskazane, tym bardziej, że wśród leków immunosupresyjnych są sterydy, które sprzyjają nadwadze. Osoby po przeszczepach biorące udział w Biegu po Nowe Życie pokazują, że nie zmarnowały daru, jaki otrzymały. Żyją pełnią życia. Damian Królewicz po przeszczepie wątroby spełnił marzenie o studiach na Akademii Wychowania Fizycznego, Artur Zychowicz z nową nerką skończył studia lekarskie, Jakub Janczewski, który ma za sobą dwa przeszczepy nerki jest prezesem ostrołęckiego WOPR. Wszyscy aktywnie uprawiają różne sporty. Spotykają się z młodzieżą, pojawiają się na różnych wydarzeniach, nie odmawiają wywiadów.

red.

źródło: ox.pl/mat.prasowe
dodał: JB 17-03-2018 12:45
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Coś dla młodych Zaborzan

23-04-2018 18:15

Prace geodezyjne już się zakończyły, niebawem na teren szkoły w Zaborzu wjedzie ciężki sprzęt. Przez najbliższe kilkanaście miesięcy przy placówce trwać będzie budowa nowej sali gimnastycznej.

wyświetleń: 81komentarzy: 0

Św. Jerzy - lokalne tradycje

23-04-2018 18:00

23 kwietnia to Dzień św. Jerzego – patrona wielu europejskich krajów, a także wędrowców, górników, żołnierzy, kowali, bednarzy, artystów, więźniów, skautów oraz harcerzy. Również w regionie Śląska Cieszyńskiego bohaterski święty zasłużył sobie na specjalne obchody w dniu, kiedy jest wspominany.

wyświetleń: 96komentarzy: 0

Tramwajem po Cieszynie ? - podano wyniki analiz

23-04-2018 17:00

Były plany, by tramwaj wrócił na cieszyńskie ulice, ale na planach się skończyło. W zeszłym tygodniu odbyła się konferencja zamykająca polsko-czeski projekt „Analiza możliwości przywrócenia tramwaju jako atrakcji turystycznej Cieszyna i Czeskiego Cieszyna”. Jak już wiadomo zamiast tramwaju będzie szlak świetlny.

wyświetleń: 550komentarzy: 2

20 lat euroregionu - filmy w Avionie

23-04-2018 16:15

W niedzielę (22.04) na terenie czeskiego Avionu miały miejsce projekcje filmów, które w jakiś sposób nawiązywały do losów Czech oraz Polski w 2 połowie XX wieku. Wydarzenie było częścią obchodów 20-lecia Euroregionu Śląska Cieszyńskiego – podpisanie umowy polsko-czeskiej, która rozpoczynała współpracę regionalną miało miejsce 22 kwietnia 1998 roku.

wyświetleń: 98komentarzy: 0

62 Wiosenny Zjazd Chórów, Zespołów i Orkiestr Diecezji Cieszyńskiej

23-04-2018 15:30

W niedzielę 22 kwietnia 2018 w Kościele Jezusowym w Cieszynie odbył się 62 Wiosenny  Zjazd Chórów, Zespołów i Orkiestr Diecezji Cieszyńskiej, na który przybyło  21 chórów i zespołów. W dowód uznania 35- letniej pracy ze skoczowskimi  chórami, oraz za zaangażowanie w środowisko kulturalno-muzyczne Skoczowa Pan Bolesław Noga otrzymał Złotą Odznakę Honorową Za Zasługi dla Województwa Śląskiego.

wyświetleń: 399komentarzy: 0

Woleli Czechy od Polski

23-04-2018 15:00

W ciągu minionego weekendu funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 9 obywateli Ukrainy. Cudzoziemcy nie podjęli pracy w naszym kraju i wyjechali do Czech.

wyświetleń: 605komentarzy: 0

Zwłoki w Dębowcu

23-04-2018 14:35

W poniedziałek (23.04) w godzinach porannych policjanci zostali poinformowani o znalezieniu zwłok na terenie Dębowca. Ciało 58-letniego mężczyzny zostały znalezione w potoku. Na miejsce została wezwana ekipa policyjnych techników oraz prokurator.

wyświetleń: 2226komentarzy: 0

Najmłodsi stela 31/655/2018

23-04-2018 13:20

Zapraszamy na kolejną część cyklu - ''Najmłodsi stela''- czyli fotogalerię najmłodszych mieszkańców naszego powiatu w obiektywie naszego fotoreportera.

wyświetleń: 1923komentarzy: 0

Zaolzie: Ostatnie sprzątanie cmentarza ewangelickiego w starej Karwinie

23-04-2018 12:35

Porządki na nieczynnym cmentarzu ewangelickim w starej Karwinie na nieistniejącej już kolonii Meksyk zostały zakończone w zeszłą sobotę 21 kwietnia. Jak stwierdzili organizatorzy z Beerclubu – Braci Kuflowej na Zaolziu, udało się doprowadzić nekropolię do takiego stanu, że potencjalni odwiedzający będą mogli poruszać się na niej bez przeszkód. Teraz „pałeczkę” powinna przejąć parafia ewangelicka w Karwinie-Frysztacie i władze miasta.

wyświetleń: 457komentarzy: 0

Zagrzmi i powieje

23-04-2018 11:45

Burz i porywistego wiatru możemy spodziewać się dzisiaj po południu nad naszym regionem.

wyświetleń: 1923komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .