Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 2192komentarzy: 0

Pomóżmy w te mroźne dni

25-02-2018 09:00

To będą ciężkie dni dla tych, którzy nie lubią zimy. Śnieżne zamiecie a do tego tęgi mróz. Meteorolodzy przewidują, że taka pogoda utrzyma się przez tydzień. Ci, którzy mrozu nie lubią, podkręcają kurki w kaloryferach. Ale są i ci, którzy schronienia szukają na klatkach bloków.
Straż miejska i policja patrolują miejsca, w któych mogą przebywać bezdomni. fot. policja.gov Straż miejska i policja patrolują miejsca, w któych mogą przebywać bezdomni. fot. policja.gov

W nadchodzących dniach pogoda będzie zmienna. Będą dni z błękitnym niebem, ale nie zabraknie śnieżnych zamieci. Jedno jest pewne, na pewno do końca tygodnia będziemy marznąć. Temperatury w weekend już przekroczyły dziesięć kresek poniżej zera, jednak odczuwalna temperatura ma być jeszcze niższa. Może dochodzić do minus 20 stopni bowiem uczucie chłodu potęgować będzie wiatr. Taka pogoda jest śmiertelnym zagrożeniem dla tych, którzy nie mają własnego domu. Osoby bezdomne nierzadko szukają schronienia na klatkach schodowych, czy innych miejscach, gdzie, choć przez kilka godzin, mogą pobyć w cieple.

Możliwość schronienia daje Centrum Edukacji Socjalnej w Cieszynie. Tutaj trafiają, często przywożone przez straż miejską, osoby w potrzebie. Łącznie Centrum dysponuje 10 łóżkami. Na stałe przebywa w domu piec osób, pięć kolejnych łóżek czeka w gotowości. Mogą tu przenocować i ogrzać się w godzinach od 18 – 8.

- Patrolujemy miejsca, mamy wytypowane pustostany, parki gdzie mogą przebywać osoby bezdomne. Już od czwartku trwają wzmożone patrole i kontrole. Jesteśmy w stałym kontakcie w MOPS-em i Centrum Edukacji Socjalnej. Każdego wieczoru i nocy odwiedzamy te miejsca – mówi Janusz Sikora, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Cieszynie.

Podobnie sytuacja wygląda w Skoczowie. Robert Socha, komendant Straży Miejskiej przyznaje, że strażnicy, szczególnie w tak mroźne dni pojawiają się w miejscach, gdzie mogą przebywać bezdomni. - Tak jest m.in. w Pogórzu. Tam mieszka samotnie pan w domku letniskowym. Dogrzewa się piecykiem. Poinformowaliśmy go o możliwości przetransportowania do ośrodka w Cieszynie, ale nie był tym zainteresowany. Cały czas w samochodzie wozimy termos z ciepłą herbatą. Tak też możemy pomóc – mówi komendant.

Jak dodaje, na terenie Skoczowa nie ma wielu osób bezdomnych. W większości wypadków są to osoby znane strażnikom z imienia i nazwiska. Jednak najczęściej odmawiają przejazdu do Cieszyna. Często powodem takiej decyzji jest alkohol. - Aby móc przenocować w ośrodku, trzeba być trzeźwym. W przeciwnym razie taka osoba, nawet jeśli nie popełnia wykroczenia, trafia do Ośrodka Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym w Bielsku, ponieważ znajduje się w stanie zagrażającym jego życiu i zdrowiu - dodaje komendant cieszyńskiej SM.

- Jeden ze skoczowskich bezdomnych, który kilkukrotnie nocował już w pomieszczeniach jednego z banków, też nie chce skorzystać z noclegu w Cieszynie. Niestety, wiąże się to w jego przypadku z wyrzeczeniami... - dodaje komendant Socha.

Z jednej strony osoby bezdomne, ale z drugiej osoby, które mają swoje mieszkania, ale są samotne i mogą mieć problem z ogrzaniem swoich domów. - Czasami mamy zgłoszenia od mieszkańców, że ktoś sobie nie radzi z czynnościami dnia codziennego. Zawsze podejmujemy interwencję, informujemy też ośrodek pomocy, którego pracownicy rozpoczynają pracę socjalną u tych osób – mówi Sikora. Jak dodaje - niedawno otrzymaliśmy telefon od starszej pani, która opiekuje się schorowanym mężem. Prosiła o pomoc, trzeba było męża obrócić na łóżku. Kobieta nie mogła sobie poradzić sama. Takie działania i sytuacje na bieżąco monitorujemy.

Strażnicy miejscy i policja apelują, by nie być obojętnym i reagować, kiedy zauważymy osoby, które mogą stać się ofiarami niskich temperatur - zwłaszcza dzieci czy osoby starsze. Nie bądźmy obojętni na widok osób pijanych czy bezdomnych. Pamiętajmy o osobach mieszkających samotnie. Wielokrotnie od naszej wrażliwości i chęci niesienia pomocy zależy ich życie. O każdej niepokojącej sytuacji informujmy służby ratownicze.

JB

źródło: ox.pl
dodał: JB 25-02-2018 09:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Ostrzeże przed zjawiskami

24-03-2018 19:00

Na dachu budynku Terenowego Centrum Badawczego, tuż przy zaporze w Goczałkowicach, po serii testów uruchomiono na stałe supernowoczesny radar umożliwiający rozpoznanie i prognozowanie groźnych zjawisk atmosferycznych w promieniu 100 km od Jeziora Goczałkowickiego.

wyświetleń: 379komentarzy: 0

Oczami niewidomego: choroby oczu (3) powikłania cukrzycowe

24-03-2018 16:45

Każdy z nas posiada wiele zmysłów: smak, węch, zapach, słuch, wzrok itp. Każdy z nich jest nam przydatnym w codziennym życiu społecznym, zawodowym i prywatnym. Cenimy sobie je raz więcej raz mniej jednak ciężko nam sobie wyobrazić życie bez nich.

wyświetleń: 359komentarzy: 0

Zmieniać, czy nie zmieniać?

24-03-2018 14:15

W marcu przesuwamy do przodu, w październiku cofamy o godzinę. I tak od ponad czterdziestu lat. Mimo upływającego czasu, dwukrotnie w ciągu roku, właśnie w ten czas ingerujemy.

wyświetleń: 776komentarzy: 0

Reprezentanci istebniańskiego klubu znowu na podium

24-03-2018 14:00

Po wczorajszych sukcesach mężczyzn, w biegu na 30 km stylem klasycznym, podczas Mistrzostw Polski na Polanie Jakuszyckiej, dzisiaj zawodnicy z naszego regionu znowu stanęli na podium. Tym razem rywalizowano w sprintach drużynowych techniką dowolną.

wyświetleń: 193komentarzy: 0

Biało-czerwonym niewiele zabrakło do trzeciego miejsca

24-03-2018 13:15

Polacy, w ostatnim konkursie drużynowym tego sezonu, zajęli czwarte miejsce. Zwyciężyli, z wielką przewagą nad resztą stawki, Norwegowie.

wyświetleń: 270komentarzy: 0

Dziś Cieszyn na antenie TVP

24-03-2018 12:00

Cieszyn, to miasto z bogatą historią oraz dużą ilością zabytków – zostało to docenione przez Telewizję Polską, która zdecydowała, że odcinek programu „Zgadnij! Napisz! Wygraj”, który zostanie wyemitowany na antenie TVP3 Katowice w sobotę (24 marca) o godzinie 21:20.

wyświetleń: 2688komentarzy: 2

Cieszyn: piesza Droga Krzyżowa

24-03-2018 11:00

Tradycyjnie, jak co roku, w piątek 23.03.2018 ulicami Cieszyna miała miejsce piesza Droga Krzyżowa. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 17:00 w Kościele pw. św. Elżbiety i zakończyła Mszą św. w Kościele pw. Imienia NMP w Cieszynie. Fot: Mariusz Jaszczurowski

wyświetleń: 1178komentarzy: 2

Droga Krzyżowa Kończyce

24-03-2018 10:00

W piątek 23.03.2018 o godz. 18:00 z Kościoła pw. św. Michała Archanioła w Kończycach Wielkich wyruszyła piesza droga krzyżowa do Kościoła p.w Narodzenia NMP w Kończycach Małych.

wyświetleń: 702komentarzy: 0

Młodzież sprzątała po innych

24-03-2018 08:00

Jak co roku na terenach zielonych Cieszyna wiosną pojawiły się nie tylko kwiatki i młode zieleniejące pędy roślin, ale także śmieci. I jak co roku młodzież cieszyńskich szkół ponadpodstawowych uzbrojona w rękawice i worki ruszyła na zorganizowaną przez Komisję Ochrony Przyrody przy oddziale PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie akcję sprzątania.

wyświetleń: 488komentarzy: 0

MP: Dominik Bury ze srebrem, Mateusz Haratyk z brązem

23-03-2018 23:30

Za nami pierwsze zmagania na Polanie Jakuszyckiej, gdzie odbywają się Mistrzostwa Polski w biegach narciarskich. Dziś (23 marca) rywalizowano w stylu klasycznym. Na 15 km wśród pań najlpesza była Justyna Kowalczyk, a na dwa razy dłuższym dystansie u mężczyzn tryumfował Maciej Staręga.

wyświetleń: 292komentarzy: 1
Kontakt z redkacją .