Oczami niewidomego: pieszy na przejściu drogowym

Przejście dla pieszych to powierzchnia jezdni, drogi dla rowerów lub torowiska przeznaczona do przechodzenia przez pieszych, oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi (art. 2 pkt 11 ustawy Prawo o ruchu drogowym). Pionowym znakiem jest znak informacyjny D-6, natomiast poziomym znak poziomy P-10 (równoległe do drogi białe pasy tworzące ciąg biegnący w poprzek drogi, potocznie zwany zebrą).

W Kodeksie o ruchu drogowym (Art.13) można przeczytać, że kierowca pojazdu jest zoobowiązany do ustąpienia pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych oraz stojącemu przed takim przejściem. Chyba, że przejście jest z sygnalizacją świetlną. Pieszy podczas korzystania z takiego przejścia powinien zachować również szczególną ostrożność.

Nie chodzi mi tutaj o to aby piesi byli traktowani jak „święte krowy” i aby było im wszystko wolno, ale aby pieszy będący już na przejściu mógł bezpiecznie z niego skorzystać.

W tym miejscu przytoczę dwa przykłady z ostatniego okresu, które miały miejsce na terenie naszego powiatu.  W poniedziałek (19.02.) w godzinach dopołudniowych (10:30) przechodziłem przejściem dla pieszych na wysokości wjazdu z ul. Objazdowej na Dworzec autobusowy w Skoczowie. Mając do chodnika już trzy kroki zostałem potrącony przez busa jednej z firm przewozowych. Kierowca zbytnio się tym nie przejął i po pytaniu czy coś mi się stało pojechał dalej. Po powrocie do domu zadzwoniłem do firmy transportowej gdzie zapytano mnie, o której to było i jakiego koloru był bus (pomimo, że przedstawiłem się jako osoba niewidoma) i na tym się skończyło.

W czwartek (15.02.) podobna sytuacja miała miejsce w Cieszynie na przejściu dla pieszych w okolicach cieszyńskiego Sądu. Tam samochód potrącił znajdującego się na przejściu pieszego będącego osobą słabo widzącą. W obu przypadkach skończyło się tylko na lekkich zadrapaniach i potłuczeniach kolan, stawu biodrowego oraz podartymi spodniami.

Wielokrotnie pisałem i nadal to podtrzymuję, że kierowcy w Skoczowie na drodze poruszają się bezpiecznie i ich zachowanie w stosunku do osób zbliżających się do przejścia dla pieszych lub będących na nim jest poprawna. Jednak zdarzają się wypadki jak to miało miejsce powyżej.

Kierowcy uważajcie na poruszających się przy i na drogach, a piesi zachowujmy uwagę na przejeżdżające pojazdy. Na pewno obie grupy będą bezpieczniejsze i będą się wzajemnie szanować.

Andrzej Koenig
 

źródło: OX.PL
dodał: AKE

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-02-25 08:30:08
wodz dziewieciu niedzwiedzi: Kochani uczestnicy chodników przypominam ze wysepki rozdzielacjace pasy ruchu ktore np znajduja sie koło biedronki na wiejskiej ,nad komunalnym ,obok leroy merlin ,przy głownym rondo w cieszynie to wysepki te słuzą po to, ABY SIE ZATRZYMAC I ZOBACZYC CZY JEDZIE SAMOCHÓD A NIE WŁAŹIC JAK KROWA NA PASTWISKO! i jeszcze głupia odzywka PRZECIEZ JO JE PIESZY MAM PIERZENSTWO -dupa a nie pierszenstwo! miłej niedzieli
2018-02-25 09:35:08
Mirek123: Droga redakcjo ! Proszę nie kłamać albo inaczej.... uprzejmie proszę o podanie adresu źródłowego art. 13 w którym jest napisane że PIESZY STOJĄCY PRZED PRZEJŚCIEM DLA PIESZYCH MA PIERWSZEŃSTWO\" - wedle mojej wiedzy w takiej sytuacji PIESZY NIE MA PIERWSZEŃSTWA !!! Pieszy, droga redakcjo, w pierwszej kolejności ma zadbać o własne bezpieczeństwo a nie... kierowca ma uważać i na siebie i na pieszych bo włączył im się tryb nieśmiertelności. Inna sprawa, że piesi to mały pikuś. Proszę popatrzeć jaki stosunek do przepisów mają rowerzyści :)
2018-02-25 15:00:54
gluszec: Art. 13. 1. Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem. <br /><br />2. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu. <br /><br />3. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych, o którym mowa w ust. 2, jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni. <br /><br />4. Jeżeli na drodze znajduje się przejście nadziemne lub podziemne dla pieszych, pieszy jest obowiązany korzystać z niego, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3. <br /><br />5. Na obszarze zabudowanym, na drodze dwujezdniowej lub po której kursują tramwaje po torowisku wyodrębnionym z jezdni, pieszy przechodząc przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany korzystać tylko z przejścia dla pieszych. <br /><br />6. Przechodzenie przez torowisko wyodrębnione z jezdni jest dozwolone tylko w miejscu do tego przeznaczonym. <br /><br />7. Jeżeli wysepka dla pasażerów na przystanku komunikacji publicznej łączy się z przejściem dla pieszych, przechodzenie do i z przystanku jest dozwolone tylko po tym przejściu. <br /><br />8. Jeżeli przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za przejście odrębne. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przejścia dla pieszych w miejscu, w którym ruch pojazdów jest rozdzielony wysepką lub za pomocą innych urządzeń na jezdni. <br /><br />Pieszy ma pierwszeństwo na przejściu a nie przed przejściem.<br />Za czasów złej komuny uczyli dzieci w szkole o obowiązkowym rozglądaniu się przed wejściem na przejście - w dobie oglądaczy smartfonów, schłuchawek na uszach i zakapturzonych wbiegających na przejście pieszych niestety duża ich liczba musi zginąć - niestety.
2018-02-26 07:08:20
Anecia: Cmentarze są pełne tych, co mieli pierwszeństwo.
2018-12-05 14:31:51
majo: Niestety piesi nie zawsze mają pierwszeństwo i muszą o tym pamiętać! Szerzej temat porusza artykuł: https://www.prawo-jazdy-360.pl/aktualnosci/pierwszenstwo-pieszych-na-drodze
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją