Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kwiecień 2018
P W Ś C P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Kontakt24

wyświetleń: 2345komentarzy: 0

Arkadiusz Lipa dla OX.PL!

14-02-2018 16:00

Arkadiusz Lipa ma zaledwie 21 lat, a w swoim sportowym CV mógłby się pochwalić niejednym sukcesem. Aktualnie, nie tylko uprawia judo i ju-jitsu, ale również trenuje cieszyńską młodzież. Zapraszamy do lektury!
Młodzi zawodnicy KS Cieszyn Judo wraz z trenerem, Arkadiuszem Lipą. Fot. arch. prywatne klubu Młodzi zawodnicy KS Cieszyn Judo wraz z trenerem, Arkadiuszem Lipą. Fot. arch. prywatne klubu

Andrzej Poncza: Arku większość Twojego życia jest związana z matą. Od kiedy zacząłeś przygodę z judo?

Arkadiusz Lipa: Już jako dziecko byłem bardzo aktywny, ruchliwy. Było mnie wszędzie pełno. Moja przygoda z judo rozpoczęłą się już w pierwszej klasie szkoły podstawowej, gdy moja siostra "przyniosła" do domu informację, że jej koleżanka z klasy trenuje właśnie coś takiego. Rodzice postanowili mnie zapisać na zajęcia. Była to jedyna dyscyplina jaką zacząłem uprawiać, podczas gdy rówieśnicy masowo chodzili na treningi piłki nożnej. 

- A pamiętasz swoje pierwsze trofeum?

- Pamiętam to jak dziś. Gdy dowiedziałem się, że trener chce mnie wysłać na moje pierwsze zawody byłem bardzo zdezorientowany i nie do końca przekonany, czy jest w ogóle sens startować. Jednak dowiedziałem się, że zawody są organizowane, wyjątkowo, w piątek, a to oznaczało, że nie musiałbym pójść do szkoły. To zadecydowało. Był to turniej "Szukamy Młodych Talentów" w Czechowicach - Dziedzicach. Zająłem wówczas drugie miejsce. Dostałem wtedy piękną statuetkę oraz medal wraz z dyplomem. Było to dla mnie coś niesamowitego, coś czego nie da opisać się słowami. Byłem z siebie niesamowicie dumny, co mnie również przekonało do większej pracy podczas treningów, by osiągać coraz to wyższe cele. 

- Ale wciąż jesteś aktywny jako zawodnik. Jednak przekwalifikowałeś się na ju-jitsu.

- Nie, nie, nie. Wciąż jestem aktywnym zawodnikiem także w judo. Jednakże judo jest dyscypliną olimpijską, więc poprzeczka jest wysoko zawieszona. Obecnie mamy bardzo mało zawodów, organizowanych dla zawodników w moim wieku, czyli kategorii "Młodzieżowiec" (kat. między juniorem a seniorem). Dlatego, by być wciąż w rytmie turniejowym, zbijaniu wagi oraz życiu zawodniczym, postanowiłem dołożyć sobie kolejne wyzwanie, jakim właśnie jest ju-jitsu. 

- Dlaczego akurat ju-jitsu?

- Judo wywodzi się z ju-jitsu. Są to pokrewne ze sobą sporty, dlatego fajnie jest móc sobie zweryfikować swój poziom w nieco innej dyscyplinie. W ju-jitsu są dozwolone uderzenia oraz kopnięcia, dlatego musiałem sobie jedynie podszkolić te dwie fazy podczas walk. Posiadam również uprawnienia do prowadzenia zajęć z judo oraz ju-jitsu. 

- Masz zaledwie 21 lat, a już szkolisz młodzież. Jesteś jednym z najmłodszych trenerów, nie tylko w naszym regionie, ale i w całym kraju. To dla Ciebie spora odpowiedzialność, szkolić młodzież.

- Judo jest całym moim życiem. Trenuję to już bardzo długo, mam już sporo osiągnięć w tym sporcie i chcę teraz przekazywać wiedzę młodszym pokoleniom. Judo niesie ze sobą dużo wartości. Uczy jak być dobrym człowiekiem, uczy szacunku do drugiej osoby, nadaje sens życiu oraz niesie wiele więcej innych profitów.

- Już ponad pół roku opiekujesz się swoimi podopiecznymi. Od tego czasu przybyło Tobie sporo uczniów. 

- Staram się przekazywać swoim zawodnikom wszystko, czego nauczyłem się przez te lata, pod okiem mojego trenera Jerzego Pilcha. To niesamowicie cieszy człowieka, jeżeli widzi, jak na jego oczach trenują młode pokolenia, kiedy jestem dla nich autorytetem. Wiem, że to ogromna odpowiedzialność, bo co taka młoda osoba, w wieku 4-10 lat, może wiedzieć o życiu. Wszystko jest w moich rękach. Jestem dla nich jak gdyby drugim ojcem. Spędzam z nimi praktycznie każdy dzień, dlatego to tworzy świetny klimat. Oni czują się dobrze, wynoszą coś z tego czego ich nauczam, co powoduje także, że coraz więcej chętnych osób jest do uprawiania tego sportu. 

- Chyba nietrudno dostrzec efekty Twojej pracy. Z każdego turnieju, Twoi podopieczni, wracają z medalami.

- Medale w tym wszystkim są najmniej ważne. To jest tylko pamiątka, jaka zostanie rzucona w kąt i tak każdy o niej zapomni. Najważniejsze jest to, że dzieciaki czerpią z tego radość, widzą sens tego co robią. Medal jest nagrodą za ich trud wkładany podczas treningów.

- Podczas ostatnich Mistrzostw Śląska, Twoi zawodnicy spisali się na medal. Z krążkami wrócili Aleksander Piotrowski oraz Oliwier Kozłowski. Myślisz, że to ich maksimum, czy może stać ich na jeszcze większe sukcesy?  

- Olek jest aktualnie juniorem. Ma duże problemy ze zdrowiem, boryka się z wieloma kontuzjami, dlatego traktuje to raczej w sposób pasji życiowej. W przeciwnym wypadku mierzyłby bardzo wysoko ze swoimi ambicjami. Z kolei Oliwier jest dopiero na początku swojej drogi z "prawidziwym" judo, ponieważ jest najmłodszym rocznikiem grupy wiekowej "Młodzik". Dlatego ciężko zweryfikować na chwilę obecną, jak potoczą się jego losy. Na pewno nie jest to jego ostatnie słowo. Jeżeli nadal będzie, tak konsekwentny podczas swoich poczynań na macie, jak ma to miejsce obecnie, to wierzę, że może osiągnąć znacznie więcej, aniżeli medal z Mistrzostw Śląska. Jedno jest pewne, ostatniego słowa jeszcze nie powiedzieliśmy.

- Ale macie za sobą także ciężkie chwile, związane z brakiem hali do trenowania. 

- Życie różnie weryfikuje wszystko. Takie przeżycia na pewno umocniły naszą więź, jaka panuje na linii trener - zawodnicy oraz trener - rodzice. Wtedy człowiek był w stanie zobaczyć, na kogo może tak naprawdę liczyć, i od kogo w takiej chwili mógł oczekiwać pomocy. Pomimo, że było ciężko to daliśmy radę. "Co nas nie zabije, to nas wzmocni".

- 30-tysięczne miasto nie jest w stanie zagwarantować normalnych warunków do trenowania młodzieży. To nie jest raczej powód do dumy.

- Jeżeli człowiek chce coś osiągnąć, to nieważne są dla niego warunki. Przychodzi, trenuje oraz osiąga swoje cele. Aczkolwiek na dzień dzisiejszy wizualizacja ma duży wpływ, ponieważ nikt by nie chciał zaprowadzić dziecka na zajęcia, gdzie sala, na jakiej ma ćwiczyć, rozpada się. Ciężko mi się ustosunkować do tego pytania. Mam bardzo mieszane uczucia ku temu. Ponieważ z jednej strony rozumiem, że są ważniejsze rzeczy dla włodarzy miasta, niż kilkudziesięcioosobowa grupa sportowców, którzy oczekują z miasta nie wiadomo czego. Ale z drugiej strony przykro patrzeć na to, że nie ma takiego wsparcia, na jakie byśmy liczyli, ponieważ nie robimy czegoś złego. Staramy się,  jako sekcja wspierać dzieciaki w ich rozwoju fizycznym, pokazać im poprzez sport lepsze życie, by wynosili z treningu wartości i szli dobrą drogą w życiu. 

- Jak zachęciłbyś młodzież do uprawiania sportu, w tym judo?

- Wychodzę z założenia, iż ważne jest, aby człowiek cokolwiek robił. Sport wnosi w nasze życie bardzo wiele, a szczególnie uczy od najmłodszych lat, jak przystosować się do niego. Z każdej dyscypliny można odnieść różne wartościowe rzeczy. Judo pozwala człowiekowi poprawić swoją sprawnośc fizyczną, akrobatykę, gimnastykę oraz wiele innych wartościowych rzeczy. Najlepiej samemu spróbować swoich sił na macie, bądź posłać swoje dziecko, by zobaczyło, jak można się rozwinąć w krótkim czasie.

- Czy nie uważasz, że ciężko dzisiaj zmobilizować młodzież do uprawiania sportu? Współcześnie, dzieci wolą spędzać więcej czasu przed kompuerem, czy też tv. "Modne" stały się także zwolnienia z wychowania fizycznego.

- Myślę, że nie jest to kwestia mobilizacji dzieci. Przecież jeszcze niedawno, my też nimi byliśmy. Jest to wina rodziców. Oni powinni ich zachęcać i motywować do czynnego brania udziału w aktywności fizycznej. Niestety, dzieje się tak, że są oni zanadto opiekuńczy i starają się swoje dzieci uchronić od przemęczenia, co jest totalnym absurdem. Później wiąże się z tym szereg negatywnych skutków. Nie można dziecka zmuszać na siłę, ale nie można też całkowicie odpuszczać i zezwalać by siedział w domu przed laptopem czy telewizorem. Niestety, żyjemy w takich czasach, że bycie sportowcem jest modne tylko na zdjęciach. Ludzie nie doceniają wkładu aktywności fizycznej w życie codziennie. 

- Dziękuję za rozmowę i życzę kolejnych sukcesów.

- Również dziękuję.


źródło: b. d.
dodał: AP 14-02-2018 16:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Strumień: zmodernizują stadion

20-04-2018 09:15

Gminie Strumień udało się pozyskać  środki na modernizację stadionu sportowego. Przebudowana zostanie pierwsza części infrastruktury zlokalizowanej na terenie LKS "Wisła Strumień."

wyświetleń: 118komentarzy: 0

Kłamstwo ma krótkie nogi?

20-04-2018 07:30

''Mayday'', czyli opowieść o pechowym taksówkarzu - bigamiście, to jedna z najzabawniejszych współczesnych komedii. Już od 28 kwietnia zobaczyć ją będzie można na deskach Teatru w Czeskim Cieszynie. Tradycyjnie mamy dla Was 2 podwójne zaproszenia!

wyświetleń: 359komentarzy: 0

Poznaliśmy oficjalne składy na sezon 2018/19

19-04-2018 23:00

Niespodzianek nie ma, bo już wcześniej informowaliśmy Państwa, o nazwiskach, które pojawią się poszczególnych kadrach. Polski Związek Narciarski, we wtorek, podał oficjalną listę skoczków, którzy będą reprezentować nasz kraj w sezonie 2018/19.

wyświetleń: 1067komentarzy: 0

Oba spotkania w Brnie padły łupem gospodarzy

19-04-2018 22:55

Jeśli hokeiści HC Ocelari Trinec chcą wywalczyć tytuł Mistrza Czech, nie mogą sobie już pozwolić na żądną porażkę. Kometa wygrała dwa spotkania we własnej hali i już tylko jedno zwycięstwo dzieli ją od obrony tego trofeum.

wyświetleń: 258komentarzy: 0

Wojenny Skoczów na deskach bielskiego teatru

19-04-2018 20:00

Najnowszy muzyczny spektakl Teatru Polskiego w Bielsku - Białej powstał w oparciu o autentyczne wydarzenia historyczne z pobliskiego Skoczowa. Akcja rozgrywa się w czasie II Wojny Światowej, a bohaterki, to głównie one - mieszkanki Skoczowa i oni - 'Italjańcy'.

wyświetleń: 657komentarzy: 2

IV Ogólnopolska Konferencja Logopedyczna

19-04-2018 18:55

W Cieszynie odbyła się IV Ogólnopolska Konferencja Logopedyczna ''Diagnoza różnicowa - afazja a autyzm''. Spotkanie skierowane było nie tylko do nauczycieli, logopedów, naukowców, studentów, ale także rodziców dzieci z różnymi zaburzeniami.

wyświetleń: 522komentarzy: 0

Portal OX.PL poleca!

19-04-2018 17:00

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 300komentarzy: 0

Szejowie kontra 84 rywali - rusza 53. Rajd Sumava Klatovy

19-04-2018 16:10

Druga runda Rajdowych Mistrzostw Czech zostanie rozegrana już w najbliższy weekend (20-21 kwietnia) na trasach wokół miasta Klatovy. W miejscowości położonej u podnóża Szumawy – pasma górskiego przebiegającego przez Austrię, Niemcy oraz Czechy, będzie zlokalizowana baza rajdu, a także uroczysty start oraz meta zawodów. Na załogi czekają kręte i wąskie oesy, na których zawodnicy będą musieli dać popis swoich umiejętności i dobrze wykorzystać wszystkie możliwości swoich samochodów rajdowych.

wyświetleń: 386komentarzy: 0

Koncert Jubileuszowy Uniwersytetu Śląskiego

19-04-2018 14:50

W środę (17.04) w Teatrze im. A. Mickiewicza w Cieszynie odbył się koncert jubileuszowy, uświetniający obchodzi 50-lecia Uniwersytetu Śląskiego. W czasie trwania wydarzenia odznaczenia za zasługi dla Uniwersytetu oraz współpracę otrzymały Miasto Cieszyn, oraz Powiat Cieszyński, w których imieniu przemawiali Burmistrz Miasta Cieszyna Ryszard Macura oraz Starosta Cieszyński Janusz Król. Całość prowadziła dr Małgorzata Mendel, Prodziekan ds. Promocji i Działań Artystycznych Uniwersytetu Śląskiego.

wyświetleń: 623komentarzy: 0

Ochaby z nagrodą

19-04-2018 13:00

W niewielkiej szkole w Ochabach powstanie zielona pracownia. W niej uczniowie poznawać będą tajniki przyrody. Uczyć się tutaj będą o ekologii i ochronie środowiska.

wyświetleń: 827komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .