Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 3333komentarzy: 1

Weekendowe Propozycje Rowerowe (WPR, Trasa 27): Kamienna Chata i Dolina Łomnej

22-07-2017 07:30

Odległa dolina Łomnej z Dolną i Górną Łomna należy do najdłuższych i najładniejszych w Beskidach. W odróżnieniu od innych w regionie długo była pusta i niezamieszkana. Dopiero w 1596 r. książę Adam Wacław zezwolił mieszczanom jabłonkowskim na karczowanie lasów i wypas owiec na tym terenie.
Fot: Daniel Pipień Fot: Daniel Pipień

W 18 w. na terenie Łomnej znajdowało się kilka dużych szałaśniczych łąk a ludzie mieszkali w niewielkich osiedlach w dolinie.
W historii Łomnej nie brakuje też miejscowego zbójnika. Zyskał on jednak złą sławę i w odróżnieniu od Ondraszka, który rówież mógł bywać w Łomnej rzadko jest wspominany. Był raz zbój Targolik w Łomnej, niedobry dla swoich a straszny do pańskich. Gdziekolwiek Targolik się zwrócił już było źle, palił, kradł a nawet zabijał niewinnych. Chłop jak dąb, kule się go nie imały. Harnaś miał kumpla co się Janek z Rzeki nazywał i był kopidołem. Janek nie znosił Targolika i umyślił sobie że go zgładzi. Pewnego razu jak wracali podpici z karczmy, przechodzili przez potok po kładce. Janek zaoferował się Targolikowi że mu strzelbę potrzyma. Ten w końcu przystał na to i po chwili Janek zastrzelił Targolika, który wpadł do wody.

Zapraszam dzisiaj do malowniczej Doliny Łomnej oraz w masyw Połomu.

Trasę można rozpocząć z Nawsia koło Jabłonkowa, gdzie można  dojechać pociągiem lub z Cieszyna co wydłuża nasz wyjazd łącznie o ok 50 km.

Z Nawsia jedziemy do pobliskiego Jabłonkowa a potem w kierunku Górnej Łomnej.
Przed tabliczką „Dolna Łomna” skręcamy w lewo i dalej już łącznie z trasą rowerową 6081 kierujemy się wąską drogą asfaltową ku Kamiennej chacie. Droga wije się przez las i wznosi bardzo pomału przez co podjazd nie jest uciążliwy.


Droga do Łomnej

Droga pod Skałką

Droga pod Skałką

Droga pod Skałkę


Po kilku kilometrach skręcamy jednak na szutrowy wariant tego szlaku, który prowadzi najpierw do chaty Skalka.  


Schornisko Skałka

Osiągamy tutaj skrajne wzniesienie w masywie Połomu, pierwsze na zachód od Przełęczy Jabłonkowskiej.  Jadąc dalej mijamy chatę Severka na Kostelkach i docieramy do Kamiennej Chaty. Po drodze towarzyszą nam piękne widoki zarówno w jedną  jak i w drugą stronę


Chata Severka

Severka wyciąg narciarski


Kamienna Chata i wieża widokowa


Widok na Małą Fatrę

Kilka schronisk tak blisko siebie wynika z tego, że powstały w czasie kiedy rywalizowały między sobą niemieckie i czeskie organizacje turystyczne.
Pod Połomem stał kiedyś czeski hotel Tetřev  i Kamienna Chata zaś na Skałce niemiecki Beskidenverein wybudował chatę Schutzhaus .
Oba schroniska spłonęły (Skalka – 1998 r.  Tetřev – 1960 r.) a obecne budynki powstały później na ich miejscach.

Przy Kamiennej Chacie stoi otwarta dla wszystkich wieża widokowa, z której widać min Małą Fatrę jak na dłoni.
Dalej proponuję jeden z dwóch wariantów:
1. Trudny czerwonym szlakiem przez szczyt Wielkiego Połomu 1067 m. (ok 3 km). Na kilku stromych odcinkach trzeba tutaj prowadzić rower.


Wielki Połom

Szlak Wielkiego Połomu


lub
2. Łatwy przez Słowację. Asfaltem do pierwszej nawrotki a potem szutrówką na Słowację ku Niedźwiedziej skale. Dalej trasą rowerową 2406 i ścieżką edukacyjną na Przełęcz Przelacz (ok 8 km).


Niedźwiedzia skała

Źródełko przy drodze na SłowacjiNa Przelaczy zwanej też siodłem pod Muřinkovým vrchem możemy odpocząć przy murowanej kaplicy i napić się ze źródełka.


Przełęcz Kaplica

Przełęcz źródełko


Stamtąd zjeżdżamy fantastycznym żółtym szlakiem lub szutrówką, która go przecina do Górnej Łomnej.
Czeka nas teraz przyjemny powrót malowniczą doliną Łomnej [16,17,18,20,21].


Górna Łomna

Górna Łomna

Rzeka Łomna

Sztolnia w Łomnej

W dolinie Łomej


Po drodze możemy zobaczyć  stylowe góralskie domy w Górnej Łomnej i  kościół.
W Dolnej Łomnej  mamy kilka ciekawych miejsc które można odwiedzić: starą sztolnię, szanieczne wzgórze, muzeum i centrum edukacyjne Ursus.

Sztolnia znajduje się w skałach, które widać z mostu na granicy Górnej i Dolnej Łomnej. Ma ona ok 20 m. długości.


Sztolnia w Łomnej


Szanieczne wzgórze inaczej Glovcin to miejsce, gdzie znajdował się  jeden z szańców należących do systemu obrony przełęczy jabłonkowskiej. Strzegł on doliny Łomnej.


Szaniec w Dolnej Łomnej


Muzeum łomniańskie mijamy w centrum wsi. W drewnianym budynku możemy zobaczyć wnętrze dawnej szkoły i warunki życia panujące w góralskich gospodarstwach.


Dolna Lomna - muzuem


Natomiast centrum edukacyjne Ursus znajdziemy przy ścieżce rowerowej, która kierujemy się w stronę Jabłonkowa


Dolna Łomna -Zbójnicka ścieżka

Dolna Łomna - ścieżka rowerowa

Dolna Łomna - ścieżka rowerowa


Dolna Łomna - wiadukt kolejowy


Przed Jabłonkowem skręcamy w lewo do Boczanowic. Mijamy niewielką wieś a potem jeśli chcemy wrócić pociągiem to przed Milikowem skręcamy w prawo i zjeżdżamy do Nawsia.
Możemy też oczywiście wracać rowerem przez Milików i Bystrzycę lud trasą rowerową nr 10 biegnącą przez Nawsie, Bystrzycę i Trzyniec.

Trasa liczy ok 45 km.
W wersji z Cieszyna rowerem ok 95 km.

 


Daniel Pipień - 39 lat i kilkadziesiąt tysięcy kilometrów na liczniku. Od dziecka pasjonuje się zwiedzaniem i rowerami. Amatorsko startuje w zawodach MTB. Łącząc pasję rowerową i ciekawość świata, poznaje Śląsk Cieszyński i swoimi pomysłami na ciekawe wycieczki rowerowe dzielić się będzie również z Wami.

Wycieczki i wyprawy rowerowe Daniela możecie śledzić na jego, prowadzonym od 2009 roku, blogu: http://daniel3ttt.bikestats.pl/

Poprzednie odcinki:


Za tydzień Daniel Pipień zaprosi nas na wycieczkę pt: Beskidzka perełka Moravka

źródło: ox.pl
dodał: CR 22-07-2017 07:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

koszor
22-07-2017 18:09
koszor
Kolejny raz dziękuję!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Trzy jubileusze i jeden koncert

19-01-2018 21:30

120 urodziny Viktora Ullmanna, 30-lecie Towarzystwa Polsko-Austriackiego Oddział w Cieszynie oraz 100-lecie powstania Republiki Austrii – wczoraj (18.01) w cieszyńskiej Państwowej Szkole Muzycznej, w związku z tymi wydarzeniami, odbył się koncert jubileuszowy.  

wyświetleń: 153komentarzy: 0

O budżecie gminy Dębowiec

19-01-2018 19:15

Dzisiaj przedstawiamy rozmowę z kolejnym wójtem. Naszym gościem jest Tomasz Branny - Wójt Dębowca.

wyświetleń: 531komentarzy: 2

Dzieci będą uczyć się myśleć...

19-01-2018 18:00

Wczoraj (18.01) w sali konferencyjnej Zamku Cieszyn odbyła się konferencja pod hasłem: ''Edukacja przez Szachy w Szkole''. Jej celem było przybliżenie korzyści płynących z włączenia szachów w proces edukacji. Zainaugurowano również projekt, którym mogą zostać objęte szkoły powiatu cieszyńskiego.

wyświetleń: 251komentarzy: 0

Świątecznie DPS ''Pogodna Jesień''

19-01-2018 16:30

Wczoraj (18.01) grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 5 odwiedziła mieszkańców Powiatowego Domu Pomocy Społecznej "Pogodna Jesień". Młodzież zaśpiewała kolędy i przedstawiła jasełka.

wyświetleń: 712komentarzy: 0

Hokeiści cieszyńsko-jastrzębskiego klubu jeszcze w tym roku nie przegrali

19-01-2018 15:30

Trzeci mecz i trzecia wygrana. Tak przedstawia się bilans Czarnych Panter w 2018 roku. Wczoraj (18.01), jedyny polski zespół w Beskidzkiej Amatorskiej Hokejowej Lidze, pokonał Nebory B.

wyświetleń: 158komentarzy: 0

Tenisistki stołowe z Chybia okazały się bezlitosne dla łodzianek

19-01-2018 14:30

Magdalena Mazur i spółka, potwierdziły role faworytek i wysoko pokonały MKS Jedynkę Łódź. W środowym (17.01) spotkaniu poniosły tylko dwie porażki.

wyświetleń: 196komentarzy: 0

Historie biblijne w oczach młodzieży

19-01-2018 13:45

W Auli LO im. Kopernika do końca lutego obejrzeć można prace plastyczne nagrodzone w II edycji Powiatowego Konkursu Literacko-Biblijnego pt. „Historie biblijne w oczach młodzieży”.

wyświetleń: 371komentarzy: 0

Zakochani Pod Tułem - wielki powrót!

19-01-2018 12:00

Status konkursu: TRWA

Jesteś zakochany od niedawna? A może twój związek ma już za sobą długie lata romantycznych uniesień? Bez względu na to, czy kochasz od kilku dni, czy od wielu lat, zapraszamy do udziału w konkursie Zakochani Pod Tułem. Rusza 5 edycja konkursu!

wyświetleń: 766komentarzy: 0

Dzień babci i dziadka - występ dzieci

19-01-2018 11:20

W czwartek (18.01) w związku ze zbliżającym się dniem babci i dziadka grupy językowe działające w OCKiR w Cieszynie przygotowały specjalny spektakl w języku angielskim na który zaproszono bacie, dziadków oraz wszystkie osoby zainteresowane poczynaniami najmłodszych poliglotów.Dzieci podzielone zgodnie z grupami wiekowymi, razem z prowadzącą zajęcia zatańczyły na scenie i zaśpiewały anglojęzyczne piosenki.

wyświetleń: 1069komentarzy: 0

Program Rewitalizacji Gminy Hażlach

19-01-2018 09:45

Gmina Hażlach przystąpiła do opracowania Programu Rewitalizacji Gminy Hażlach na lata 2018-2023.

wyświetleń: 886komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .