Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 2798komentarzy: 1

Weekendowe Propozycje Rowerowe (WPR, Trasa 27): Kamienna Chata i Dolina Łomnej

22-07-2017 07:30

Odległa dolina Łomnej z Dolną i Górną Łomna należy do najdłuższych i najładniejszych w Beskidach. W odróżnieniu od innych w regionie długo była pusta i niezamieszkana. Dopiero w 1596 r. książę Adam Wacław zezwolił mieszczanom jabłonkowskim na karczowanie lasów i wypas owiec na tym terenie.
Fot: Daniel Pipień Fot: Daniel Pipień

W 18 w. na terenie Łomnej znajdowało się kilka dużych szałaśniczych łąk a ludzie mieszkali w niewielkich osiedlach w dolinie.
W historii Łomnej nie brakuje też miejscowego zbójnika. Zyskał on jednak złą sławę i w odróżnieniu od Ondraszka, który rówież mógł bywać w Łomnej rzadko jest wspominany. Był raz zbój Targolik w Łomnej, niedobry dla swoich a straszny do pańskich. Gdziekolwiek Targolik się zwrócił już było źle, palił, kradł a nawet zabijał niewinnych. Chłop jak dąb, kule się go nie imały. Harnaś miał kumpla co się Janek z Rzeki nazywał i był kopidołem. Janek nie znosił Targolika i umyślił sobie że go zgładzi. Pewnego razu jak wracali podpici z karczmy, przechodzili przez potok po kładce. Janek zaoferował się Targolikowi że mu strzelbę potrzyma. Ten w końcu przystał na to i po chwili Janek zastrzelił Targolika, który wpadł do wody.

Zapraszam dzisiaj do malowniczej Doliny Łomnej oraz w masyw Połomu.

Trasę można rozpocząć z Nawsia koło Jabłonkowa, gdzie można  dojechać pociągiem lub z Cieszyna co wydłuża nasz wyjazd łącznie o ok 50 km.

Z Nawsia jedziemy do pobliskiego Jabłonkowa a potem w kierunku Górnej Łomnej.
Przed tabliczką „Dolna Łomna” skręcamy w lewo i dalej już łącznie z trasą rowerową 6081 kierujemy się wąską drogą asfaltową ku Kamiennej chacie. Droga wije się przez las i wznosi bardzo pomału przez co podjazd nie jest uciążliwy.


Droga do Łomnej

Droga pod Skałką

Droga pod Skałką

Droga pod Skałkę


Po kilku kilometrach skręcamy jednak na szutrowy wariant tego szlaku, który prowadzi najpierw do chaty Skalka.  


Schornisko Skałka

Osiągamy tutaj skrajne wzniesienie w masywie Połomu, pierwsze na zachód od Przełęczy Jabłonkowskiej.  Jadąc dalej mijamy chatę Severka na Kostelkach i docieramy do Kamiennej Chaty. Po drodze towarzyszą nam piękne widoki zarówno w jedną  jak i w drugą stronę


Chata Severka

Severka wyciąg narciarski


Kamienna Chata i wieża widokowa


Widok na Małą Fatrę

Kilka schronisk tak blisko siebie wynika z tego, że powstały w czasie kiedy rywalizowały między sobą niemieckie i czeskie organizacje turystyczne.
Pod Połomem stał kiedyś czeski hotel Tetřev  i Kamienna Chata zaś na Skałce niemiecki Beskidenverein wybudował chatę Schutzhaus .
Oba schroniska spłonęły (Skalka – 1998 r.  Tetřev – 1960 r.) a obecne budynki powstały później na ich miejscach.

Przy Kamiennej Chacie stoi otwarta dla wszystkich wieża widokowa, z której widać min Małą Fatrę jak na dłoni.
Dalej proponuję jeden z dwóch wariantów:
1. Trudny czerwonym szlakiem przez szczyt Wielkiego Połomu 1067 m. (ok 3 km). Na kilku stromych odcinkach trzeba tutaj prowadzić rower.


Wielki Połom

Szlak Wielkiego Połomu


lub
2. Łatwy przez Słowację. Asfaltem do pierwszej nawrotki a potem szutrówką na Słowację ku Niedźwiedziej skale. Dalej trasą rowerową 2406 i ścieżką edukacyjną na Przełęcz Przelacz (ok 8 km).


Niedźwiedzia skała

Źródełko przy drodze na SłowacjiNa Przelaczy zwanej też siodłem pod Muřinkovým vrchem możemy odpocząć przy murowanej kaplicy i napić się ze źródełka.


Przełęcz Kaplica

Przełęcz źródełko


Stamtąd zjeżdżamy fantastycznym żółtym szlakiem lub szutrówką, która go przecina do Górnej Łomnej.
Czeka nas teraz przyjemny powrót malowniczą doliną Łomnej [16,17,18,20,21].


Górna Łomna

Górna Łomna

Rzeka Łomna

Sztolnia w Łomnej

W dolinie Łomej


Po drodze możemy zobaczyć  stylowe góralskie domy w Górnej Łomnej i  kościół.
W Dolnej Łomnej  mamy kilka ciekawych miejsc które można odwiedzić: starą sztolnię, szanieczne wzgórze, muzeum i centrum edukacyjne Ursus.

Sztolnia znajduje się w skałach, które widać z mostu na granicy Górnej i Dolnej Łomnej. Ma ona ok 20 m. długości.


Sztolnia w Łomnej


Szanieczne wzgórze inaczej Glovcin to miejsce, gdzie znajdował się  jeden z szańców należących do systemu obrony przełęczy jabłonkowskiej. Strzegł on doliny Łomnej.


Szaniec w Dolnej Łomnej


Muzeum łomniańskie mijamy w centrum wsi. W drewnianym budynku możemy zobaczyć wnętrze dawnej szkoły i warunki życia panujące w góralskich gospodarstwach.


Dolna Lomna - muzuem


Natomiast centrum edukacyjne Ursus znajdziemy przy ścieżce rowerowej, która kierujemy się w stronę Jabłonkowa


Dolna Łomna -Zbójnicka ścieżka

Dolna Łomna - ścieżka rowerowa

Dolna Łomna - ścieżka rowerowa


Dolna Łomna - wiadukt kolejowy


Przed Jabłonkowem skręcamy w lewo do Boczanowic. Mijamy niewielką wieś a potem jeśli chcemy wrócić pociągiem to przed Milikowem skręcamy w prawo i zjeżdżamy do Nawsia.
Możemy też oczywiście wracać rowerem przez Milików i Bystrzycę lud trasą rowerową nr 10 biegnącą przez Nawsie, Bystrzycę i Trzyniec.

Trasa liczy ok 45 km.
W wersji z Cieszyna rowerem ok 95 km.

 


Daniel Pipień - 39 lat i kilkadziesiąt tysięcy kilometrów na liczniku. Od dziecka pasjonuje się zwiedzaniem i rowerami. Amatorsko startuje w zawodach MTB. Łącząc pasję rowerową i ciekawość świata, poznaje Śląsk Cieszyński i swoimi pomysłami na ciekawe wycieczki rowerowe dzielić się będzie również z Wami.

Wycieczki i wyprawy rowerowe Daniela możecie śledzić na jego, prowadzonym od 2009 roku, blogu: http://daniel3ttt.bikestats.pl/

Poprzednie odcinki:


Za tydzień Daniel Pipień zaprosi nas na wycieczkę pt: Beskidzka perełka Moravka

źródło: ox.pl
dodał: CR 22-07-2017 07:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

koszor
22-07-2017 18:09
koszor
Kolejny raz dziękuję!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Portal OX.PL poleca!

17-08-2017 19:10

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 306komentarzy: 0

Narodowe Czytanie w Cieszynie

17-08-2017 18:00

W dniu 2 września br. Biblioteka Miejska w Cieszynie po raz kolejny będzie organizatorem kulturalnego przedsięwzięcia pod nazwą NARODOWE CZYTANIE W CIESZYNIE, w ramach ogólnopolskiej akcji zainicjowanej przez Prezydenta RP, który w tym roku zaprasza wszystkich do lektury „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.

wyświetleń: 188komentarzy: 1

Wystawa ''Odbicia wyobraźni'' w Ustroniu

17-08-2017 16:30

Anna Flaga - artysta malarz, projektant graficzny, muzealnik, jest uczestnikiem prestiżowych wydarzeń artystycznych zarówno krajowych jak i zagranicznych. Teraz jej prace będzie można zobaczyć w Ustroniu w Galerii Muflon.

wyświetleń: 134komentarzy: 0

Gość OX.pl - Katarzyna Czyż - Kaźmierczak

17-08-2017 14:40

Już w ten weekend Ustroń świętować będzie Dni Miasta. Połączone one będą z miejskimi dożynkami. Co odbywać się będzie w mieście pod Czantorią, jakie ciekawe wydarzenia przygotowano. O tym opowie w rozmowie z Janem Baczą - gość portalu OX.pl - Katarzyna Czyż - Kaźmierczak, naczelnik Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki UM w Ustroniu.

wyświetleń: 1376komentarzy: 0

Wieczór Narodów w Cieszynie (wideoflesz)

17-08-2017 12:45

15 sierpnia (wtorek) br. na cieszyńskim Rynku odbył się w ramach letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej Wieczór Narodów.

wyświetleń: 395komentarzy: 0

Zespół Regionalny Strumień zdobył drugie miejsce w Poraju

17-08-2017 11:00

W Gminie Poraj odbył się IX Ogólnopolski Przegląd Zespołów Folklorystycznych. Zespół Regionalny Strumień zdobył tam II miejsce spośród 47 zespołów biorących udział w przeglądzie.

wyświetleń: 484komentarzy: 0

Rajd Barum z liderami mistrzostw - pierwszy numer startowy dla Kajetanowicza i Barana

17-08-2017 09:20

Już za dwa tygodnie, pod koniec sierpnia (25-27.08) kolejny przystanek na mapie Rajdowych Mistrzostw Europy - czeski Rajd Barum. Z pierwszym numerem startowym pojadą liderzy klasyfikacji, Kajetan Kajetanowicz i Jarek Baran.

wyświetleń: 981komentarzy: 1

Szlakiem walk powstańców

17-08-2017 07:30

I powstanie śląskie zorganizowane przez Polską Organizację Wojskową Górnego Śląska, mające na celu przyłączenie Górnego Śląska do Polski, rozpoczęło się w nocy z 16 na 17 sierpnia i trwało do 24 sierpnia 1919 r. W tym roku minęło 97 lat od tego wydarzenia.

wyświetleń: 554komentarzy: 2

Gość OX.pl - Dariusz Itner

16-08-2017 19:15

Czy Polska powinna wyjść z Unii Europejskiej? Czy Facebook blokuje treści patriotyczne? Na te i inne pytania odpowiedział Gość ox. pl - Dariusz Itner, który przedstawił również swój pogląd na reformę szkolnictwa. Jacek Porzycki zapytał też o kwestię manipulacji w sferze publicznej i o wartości, które są ważne dla Gościa.

wyświetleń: 3523komentarzy: 4

Wybudują, ale drożej

16-08-2017 17:20

O blisko 200 tysięcy zł więcej niż zakładano za demontaż starego i budowę nowego zadaszenia trybuny przy stadionie RKS Cukrownik będzie musiała wydać gmina Chybie. Pieniędzy musiano szukać w budżecie. Mimo znacznie droższej inwestycji, prace niebawem ruszą.

wyświetleń: 1886komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .