Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 1966komentarzy: 11

Sztandar Powiatu Cieszyńskiego jeszcze w tym roku?

04-02-2016 19:25

Temat sztandaru Powiatu Cieszyńskiego powraca jak bumerang. Mimo, iż decyzja, by go wykonać zapadła w 2014 roku, to Powiat, póki co, nie może się nim pochwalić, bo go po prostu nie ma. Sprawa utknęła w martwym punkcie. Jednak w ostatnim czasie coś drgnęło. Starosta wspomniał, iż planowany termin realizacji to 2016 rok.
Starosta Janusz Król na konferencji prasowej poruszył temat sztandaru Powiatu Cieszyńskiego / fot. MSZ Starosta Janusz Król na konferencji prasowej poruszył temat sztandaru Powiatu Cieszyńskiego / fot. MSZ

Uchwałę w sprawie wykonania sztandaru Powiatu radni podjęli w 2014 roku. Do dnia dzisiejszego jeszcze jej nie zrealizowano. Sprawą poważnie zainteresował się radny Stanisław Kubicius. Samorządowiec wielokrotnie w tym temacie zabierał głos na sesji, złożył także kilka interpelacji. Ta ostatnia z końca listopada 2015 roku odnosi się nie tyle do samego sztandaru, co pracy Zarządu w związku z tą sprawą. Radny z oburzeniem nawiązuje do odpowiedzi Zarządu na wcześniejsze zapytania. Z jakich powodów Zarząd nie wykonuje uchwały Rady w sprawie ustanowienia sztandaru? Na pierwszym miejscu Zarząd wymienia – cytuję: uchwała Rady …  nie określa terminu realizacji …Doprawdy to genialne usprawiedliwienie – przyznaje Kubicius.

Radny negatywnie odnosi się również do drugiego powodu, przez który sztandar nie został wykonany, a mianowicie, iż Zarząd Powiatu, biorąc pod uwagę …brak realizacji uchwały (w sprawie ustanowienia sztandaru) przez Zarząd Powiatu w minionej kadencji, uwzględnił sugestie radnych, by nadanie sztandaru powiązać z obchodami jubileuszu powstania Powiatu … - cytuje dalej Kubicius.

Radny odniósł się również m.in. do zbiórki pieniędzy, którą prowadzono wśród radnych na rzecz wykonania sztandaru. Pozwolę sobie także zauważyć, że zwrócenie mi uwagi, że na wykonanie sztandaru zebrano tylko 1 300 zł, nie może mieć żadnego wpływu na wykonanie sztandaru. Podjęta uchwała w żaden sposób nie uzależniała ustanowienia i wykonania sztandaru od zebranej na ten cel kwoty pochodzącej z publicznej zbiórki – dodał Kubicius.

W odpowiedzi na tę interpelację Starosta Janusz Król przyznał krótko, iż planowanym terminem realizacji uchwały Rady Powiatu Cieszyńskiego dotyczącej ustanowienia sztandaru jest rok 2016. Jak poinformowało nas Starostwo wzór sztandaru pozostanie taki sam, jak ten, który uchwalono w 2014 roku [Pisaliśmy: Dwa orły na sztandarze ].

 Informacje te, iż sztandar zostanie wykonany, Janusz Król potwierdził również na wczorajszej (03.02) konferencji prasowej. Mam nadzieję, że zdążymy wykonać sztandar do obchodów związanych z rocznicą Chrztu Polski – przyznał Król. Podczas uroczystości związanych z 1050 rocznicą Chrztu Polski sztandar zostałby poświęcony. Janusz Król przyznał również, iż nigdy nie był przeciwny, aby sztandar w ogóle powstał, podobnie jak Zarząd. To, że planujemy, bo zleciliśmy wykonanie sztandaru potwierdza, że jesteśmy za tym, aby taki sztandar Powiat posiadał. Dyskusje pojawiły się wokół ustalenia czasu jego poświęcenia oraz finansowania. Aby już tego tematu dalej nie ciągnąć, zdecydowaliśmy, że w tym roku sztandar wykonamy – podkreślał.

Koszt wykonania sztandaru szacowany jest na około 6 tys. zł. Starosta przyznał, iż zbiórka pieniędzy na ten cel nie była zbyt dobrym rozwiązaniem. To, co zostało zebrane oddaliśmy. Uznaliśmy, że jeżeli Powiat chce mieć sztandar to wypada to normalnie sfinansować.

 

Pisaliśmy: Dyskusje wokół sztandaru

 

MSZ

zródło: ox.pl
dodał: MSZ 04-02-2016 19:25
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (11)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialność za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

faneczka11
04-02-2016 20:51
faneczka11
Ubolewam . Ile Nas kosztuje...................Mam wrażenie , że niektórzy zapomnieli co deklarowali , co obiecywali.
faneczka11
04-02-2016 20:58
faneczka11
Normalnie sfinansować?? To znaczy , że można też "Nie Normalnie finansować " ??
NoNick
04-02-2016 21:02
NoNick
Może radni by się zrzekli po jednej diecie każdy na sztandar ...
alternatywy 5
04-02-2016 23:17
alternatywy 5
Potrzebne to komu jak świni siodło. Chwyćcie wy się wreszcie lenie za uczciwą robotę i zróbcie coś pożytecznego dla Ojczyzny!!!
alternatywy 5
04-02-2016 23:21
alternatywy 5
....a jak nie umiecie, to chociaż nie marnujcie naszej krwawicy...
Donek
05-02-2016 08:27
Donek
A ja się pytam po co komu ten sztandar. Pracy nikomu nie da chleba nie pomnoży
koszor
05-02-2016 08:46
koszor
Kubicius jesteś uparty jak stary osioł. Może zaangażuj się w coś istotnego i całą energię wykorzystaj do czegoś lepszego.
faneczka11
05-02-2016 09:36
faneczka11
Ilu to utrzymujemy "etatowych i nieetatowych? Komu i jakie korzyści z tego ma Podatnik? Uważam ,że ta inst. dawno powinna być rozwiązana . Jeżeli się mylę i Ktoś mi może podać konkretny "Owoc Pracy" z góry dziekuję!
Madlene
05-02-2016 13:40
Madlene
Po co nam sztandar? Cieszynowi z ktorego zrobiono wiochę, potrzebny jest ciepły dworzec pks, z toaletami od 5 rano, chodniki normalne, oświetlenie po zmroku. Poki co, ludzie sie przewracają chodząc po obecnych chodnikach.
jankur1
05-02-2016 14:32
jankur1
Pomniki i sztandary tego nam właśnie najwięcej potrzeba, co tam jakieś niewielkie dziury na drogach powiatowych. Brawo, po to głosowaliśmy za zmianami.
Przepierón
05-02-2016 15:53
Przepierón
Pomniki, sztandary, nieroby z kadzidełkami, wot cała Polska , biedna ale katolicka.Hahahaha
Musisz się zalogować aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta ? Zarejestruj się i sprawdź co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Studenci przyznali OskarUSie

25-05-2017 19:00

Wczoraj (24.05) w Teatrze im. A. Mickiewicza w Cieszynie odbyła się gala rozdania nagród OskarUSie 2017. Studenci w ten sposób nagradzają osoby związane z Uniwersytetem Śląskim w Cieszynie, którym chcą szczególnie podziękować. W tym roku oprócz "chodzącego wzoru", "dilera kultury", "recydywisty żartu" i "ojca chrzestnego" poznano także "Szefa wszystkich szefów" oraz "zaufaną mafię".  Nowością był Złoty OskarUŚ.

wyświetleń: 171komentarzy: 0

Elewacja PDPS wyremontowana

25-05-2017 17:30

Zakończyła się modernizacja elewacji budynku „Dwór” PDPS Pogórze. Prace kosztowały 300 tysięcy złotych i sfinansowane zostały z budżetu Powiatu.

wyświetleń: 226komentarzy: 0

25 lat współpracy

25-05-2017 16:15

W środę, 24 maja w Sali Sesyjnej cieszyńskiego Ratusza gościli uczniowie wymiany partnerskiej I Liceum Ogólnokształcącego im. Antoniego Osuchowskiego i Grimmelshausen Gelnhausen Gymnasium. Gości tradycyjnie powitał Burmistrz Miasta Cieszyna, Ryszard Macura.

wyświetleń: 234komentarzy: 0

Zatrudniał nielegalnie cudzoziemców

25-05-2017 15:30

W jednej z firm na terenie powiatu cieszyńskiego zatrudniani byli nielegalnie Ukraińcy. Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili polskiego pracodawcę, który nielegalnie powierzył pracę dziesięciu obywatelom Ukrainy.

wyświetleń: 1736komentarzy: 4

Portal OX.PL poleca!

25-05-2017 13:50

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 210komentarzy: 0

Wideoflesz: Triathlon Skoczów

25-05-2017 12:50

W minioną sobotę 20 maja odbyły się X otwarte mistrzostwa Skoczowa w Triathlonie. Triatlon składa się z trzech etapów – pływackiego przeprowadzonego na Krytej Pływalni oraz rowerowego i biegowego przeprowadzonego na wale rzeki Wisły.

wyświetleń: 399komentarzy: 0

Maria Juroszek z medalami

25-05-2017 11:30

Maria Juroszek, zawodniczka z Cieszyna zdobyła dwa brązowe medale na Mistrzostwach Europy w Armwrestingu.

wyświetleń: 545komentarzy: 1

Rajd Akropolu: Kajetanowicz powalczy o prowadzenie w Rajdowych Mistrzostwach Europy

25-05-2017 09:50

Rajdowe Mistrzostwa Europy wracają na niezwykle trudne i kamieniste, szutrowe nawierzchnie. Kajetan Kajetanowicz walczyć będzie o kolejną wygraną w Grecji i prowadzenie w cyklu FIA ERC.

wyświetleń: 364komentarzy: 0

Przy szachownicy nie mają sobie równych

25-05-2017 09:05

W poniedziałek (22.05) zakończyły się VI Indywidualne Mistrzostwa Cieszyna w Szachach Szybkich w tym sezonie (2016/2017). Do turnieju zakwalifikowało się 28 zawodników.

wyświetleń: 570komentarzy: 0

Potrącił i uciekł

25-05-2017 07:30

Kryminalni z cieszyńskiej komendy poszukują świadków wypadku drogowego, do którego doszło w w poniedziałek (22.045) w Ustroniu na ulicy Zdrojowej. Rowerzysta potrącony przez samochód został ranny. Kierowca pojazdu uciekł z miejsca wypadku.