Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 1990komentarzy: 11

Sztandar Powiatu Cieszyńskiego jeszcze w tym roku?

04-02-2016 19:25

Temat sztandaru Powiatu Cieszyńskiego powraca jak bumerang. Mimo, iż decyzja, by go wykonać zapadła w 2014 roku, to Powiat, póki co, nie może się nim pochwalić, bo go po prostu nie ma. Sprawa utknęła w martwym punkcie. Jednak w ostatnim czasie coś drgnęło. Starosta wspomniał, iż planowany termin realizacji to 2016 rok.
Starosta Janusz Król na konferencji prasowej poruszył temat sztandaru Powiatu Cieszyńskiego / fot. MSZ Starosta Janusz Król na konferencji prasowej poruszył temat sztandaru Powiatu Cieszyńskiego / fot. MSZ

Uchwałę w sprawie wykonania sztandaru Powiatu radni podjęli w 2014 roku. Do dnia dzisiejszego jeszcze jej nie zrealizowano. Sprawą poważnie zainteresował się radny Stanisław Kubicius. Samorządowiec wielokrotnie w tym temacie zabierał głos na sesji, złożył także kilka interpelacji. Ta ostatnia z końca listopada 2015 roku odnosi się nie tyle do samego sztandaru, co pracy Zarządu w związku z tą sprawą. Radny z oburzeniem nawiązuje do odpowiedzi Zarządu na wcześniejsze zapytania. Z jakich powodów Zarząd nie wykonuje uchwały Rady w sprawie ustanowienia sztandaru? Na pierwszym miejscu Zarząd wymienia – cytuję: uchwała Rady …  nie określa terminu realizacji …Doprawdy to genialne usprawiedliwienie – przyznaje Kubicius.

Radny negatywnie odnosi się również do drugiego powodu, przez który sztandar nie został wykonany, a mianowicie, iż Zarząd Powiatu, biorąc pod uwagę …brak realizacji uchwały (w sprawie ustanowienia sztandaru) przez Zarząd Powiatu w minionej kadencji, uwzględnił sugestie radnych, by nadanie sztandaru powiązać z obchodami jubileuszu powstania Powiatu … - cytuje dalej Kubicius.

Radny odniósł się również m.in. do zbiórki pieniędzy, którą prowadzono wśród radnych na rzecz wykonania sztandaru. Pozwolę sobie także zauważyć, że zwrócenie mi uwagi, że na wykonanie sztandaru zebrano tylko 1 300 zł, nie może mieć żadnego wpływu na wykonanie sztandaru. Podjęta uchwała w żaden sposób nie uzależniała ustanowienia i wykonania sztandaru od zebranej na ten cel kwoty pochodzącej z publicznej zbiórki – dodał Kubicius.

W odpowiedzi na tę interpelację Starosta Janusz Król przyznał krótko, iż planowanym terminem realizacji uchwały Rady Powiatu Cieszyńskiego dotyczącej ustanowienia sztandaru jest rok 2016. Jak poinformowało nas Starostwo wzór sztandaru pozostanie taki sam, jak ten, który uchwalono w 2014 roku [Pisaliśmy: Dwa orły na sztandarze ].

 Informacje te, iż sztandar zostanie wykonany, Janusz Król potwierdził również na wczorajszej (03.02) konferencji prasowej. Mam nadzieję, że zdążymy wykonać sztandar do obchodów związanych z rocznicą Chrztu Polski – przyznał Król. Podczas uroczystości związanych z 1050 rocznicą Chrztu Polski sztandar zostałby poświęcony. Janusz Król przyznał również, iż nigdy nie był przeciwny, aby sztandar w ogóle powstał, podobnie jak Zarząd. To, że planujemy, bo zleciliśmy wykonanie sztandaru potwierdza, że jesteśmy za tym, aby taki sztandar Powiat posiadał. Dyskusje pojawiły się wokół ustalenia czasu jego poświęcenia oraz finansowania. Aby już tego tematu dalej nie ciągnąć, zdecydowaliśmy, że w tym roku sztandar wykonamy – podkreślał.

Koszt wykonania sztandaru szacowany jest na około 6 tys. zł. Starosta przyznał, iż zbiórka pieniędzy na ten cel nie była zbyt dobrym rozwiązaniem. To, co zostało zebrane oddaliśmy. Uznaliśmy, że jeżeli Powiat chce mieć sztandar to wypada to normalnie sfinansować.

 

Pisaliśmy: Dyskusje wokół sztandaru

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ 04-02-2016 19:25
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (11)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

faneczka11
04-02-2016 20:51
faneczka11
Ubolewam . Ile Nas kosztuje...................Mam wrażenie , że niektórzy zapomnieli co deklarowali , co obiecywali.
faneczka11
04-02-2016 20:58
faneczka11
Normalnie sfinansować?? To znaczy , że można też "Nie Normalnie finansować " ??
NoNick
04-02-2016 21:02
NoNick
Może radni by się zrzekli po jednej diecie każdy na sztandar ...
alternatywy 5
04-02-2016 23:17
alternatywy 5
Potrzebne to komu jak świni siodło. Chwyćcie wy się wreszcie lenie za uczciwą robotę i zróbcie coś pożytecznego dla Ojczyzny!!!
alternatywy 5
04-02-2016 23:21
alternatywy 5
....a jak nie umiecie, to chociaż nie marnujcie naszej krwawicy...
Donek
05-02-2016 08:27
Donek
A ja się pytam po co komu ten sztandar. Pracy nikomu nie da chleba nie pomnoży
koszor
05-02-2016 08:46
koszor
Kubicius jesteś uparty jak stary osioł. Może zaangażuj się w coś istotnego i całą energię wykorzystaj do czegoś lepszego.
faneczka11
05-02-2016 09:36
faneczka11
Ilu to utrzymujemy "etatowych i nieetatowych? Komu i jakie korzyści z tego ma Podatnik? Uważam ,że ta inst. dawno powinna być rozwiązana . Jeżeli się mylę i Ktoś mi może podać konkretny "Owoc Pracy" z góry dziekuję!
Madlene
05-02-2016 13:40
Madlene
Po co nam sztandar? Cieszynowi z ktorego zrobiono wiochę, potrzebny jest ciepły dworzec pks, z toaletami od 5 rano, chodniki normalne, oświetlenie po zmroku. Poki co, ludzie sie przewracają chodząc po obecnych chodnikach.
jankur1
05-02-2016 14:32
jankur1
Pomniki i sztandary tego nam właśnie najwięcej potrzeba, co tam jakieś niewielkie dziury na drogach powiatowych. Brawo, po to głosowaliśmy za zmianami.
Przepierón
05-02-2016 15:53
Przepierón
Pomniki, sztandary, nieroby z kadzidełkami, wot cała Polska , biedna ale katolicka.Hahahaha
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Premiera Toyoty Land Cruiser na Fleet Market 2017 oraz w Salonie Carolina Toyota Bielsko

24-11-2017 07:30

Król bezdroży jest tylko jeden. Toyota Land Cruiser serii 150 nowej generacji będzie miała swoją polską premierę na targach Fleet Market w Warszawie. Samochód można już zamawiać w autoryzowanych salonach marki. Cena podstawowa za wersję Prado pozostaje niezmieniona.

wyświetleń: 152komentarzy: 0

Czadeczka - długo wyczekiwana inwestycja

23-11-2017 19:45

Zakończył się drugi etap prac związanych z budową transgranicznego połączenia komunikacyjnego Jaworzynka - Cierne - Skalite. Ta ważna inwestycja drogowa pozwoli na bezpośrednie połączenie powiatu cieszyńskiego ze Słowacją.

wyświetleń: 1643komentarzy: 7

Rajd ''Cieszyńska Barbórka''- utrudnienia na drogach (mapy)

23-11-2017 18:25

Już w najbliższy weekend na drogach powiatu cieszyńskiego odbędzie się 43. Rajd Cieszyńska Barbórka. Tradycyjnie już policjanci oraz siły porządkowe organizatora imprezy będą czuwać nad bezpieczeństwem uczestników rajdu na drogach dojazdowych i na trasie odcinków specjalnych. W związku z czasowym wyłączeniem z ruchu dróg w rejonie, gdzie zaplanowano odcinki specjalne, należy spodziewać się utrudnień.

wyświetleń: 4166komentarzy: 5

Wykład ''Smog - wpływ zanieczyszczonego powietrza na nasze zdrowie''

23-11-2017 17:35

W poniedziałek (21.11) na ternie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. J. Wantuły w Ustroniu odbył się wykład zatytułowany „Smog – wpływ zanieczyszczonego powietrza na nasze zdrowie”. Wykład został przygotowany przez dr Małgorzatę Węgierek, członka Ustrońskiego Klubu Ekologicznego. Prelegentka przez wiele lat prowadziła Terenową Stację Badań Zanieczyszczeń Atmosfery przy Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie.

wyświetleń: 695komentarzy: 3

Potwierdzili rolę faworyta!

23-11-2017 16:20

Tenisiści stołowi Talent Sferawent Cieszyn wygrali ósme spotkanie i jako jedyni pozostają bez porażki. Wczoraj (22.11) Grzegorz Iwaniuk i spółka rozprawiła się z trzecią drużyną Orzesza.

wyświetleń: 303komentarzy: 0

Napadali po obu stronach Olzy

23-11-2017 15:45

Czeskocieszyńscy policjanci wspólnie z polskimi funkcjonariuszami zatrzymali dwóch sprawców napadów, którzy są podejrzani o szereg przestępstw po obu stornach granicy.

wyświetleń: 2064komentarzy: 0

17-latka odnaleziona

23-11-2017 15:15

Cieszyńscy mundurowi zakończyli poszukiwania 17-letniej mieszkanki Pogwizdowa. Dziewczyna została odnaleziona dziś w nocy.

wyświetleń: 12903komentarzy: 4

Portal OX.PL poleca!

23-11-2017 13:30

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 262komentarzy: 0

Awasne i odznaczenia dla SW

23-11-2017 12:50

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbyła się uroczysta odprawa funkcjonariuszy Zakładu Karnego w Cieszynie. Uroczystość  była połączona z wręczeniem odznaczeń oraz awansów na wyższy stopień służbowy i stanowiska służbowe.

wyświetleń: 1692komentarzy: 0

Nasi wśród najlepszych

23-11-2017 12:15

Marcie Szarzec z Wisły i Józefowi Niesytowi z Jasienicy udało się zakwalifikować do półfinału konkursu ''Po naszymu czyli po śląsku''. Finału nie wygrali, ale w nagrodę pojadą do Brukseli.