Wiadomości

Kontakt24

wyświetleń: 1921komentarzy: 11

Sztandar Powiatu Cieszyńskiego jeszcze w tym roku?

04-02-2016 19:25

Temat sztandaru Powiatu Cieszyńskiego powraca jak bumerang. Mimo, iż decyzja, by go wykonać zapadła w 2014 roku, to Powiat, póki co, nie może się nim pochwalić, bo go po prostu nie ma. Sprawa utknęła w martwym punkcie. Jednak w ostatnim czasie coś drgnęło. Starosta wspomniał, iż planowany termin realizacji to 2016 rok.
Starosta Janusz Król na konferencji prasowej poruszył temat sztandaru Powiatu Cieszyńskiego / fot. MSZ Starosta Janusz Król na konferencji prasowej poruszył temat sztandaru Powiatu Cieszyńskiego / fot. MSZ

Uchwałę w sprawie wykonania sztandaru Powiatu radni podjęli w 2014 roku. Do dnia dzisiejszego jeszcze jej nie zrealizowano. Sprawą poważnie zainteresował się radny Stanisław Kubicius. Samorządowiec wielokrotnie w tym temacie zabierał głos na sesji, złożył także kilka interpelacji. Ta ostatnia z końca listopada 2015 roku odnosi się nie tyle do samego sztandaru, co pracy Zarządu w związku z tą sprawą. Radny z oburzeniem nawiązuje do odpowiedzi Zarządu na wcześniejsze zapytania. Z jakich powodów Zarząd nie wykonuje uchwały Rady w sprawie ustanowienia sztandaru? Na pierwszym miejscu Zarząd wymienia – cytuję: uchwała Rady …  nie określa terminu realizacji …Doprawdy to genialne usprawiedliwienie – przyznaje Kubicius.

Radny negatywnie odnosi się również do drugiego powodu, przez który sztandar nie został wykonany, a mianowicie, iż Zarząd Powiatu, biorąc pod uwagę …brak realizacji uchwały (w sprawie ustanowienia sztandaru) przez Zarząd Powiatu w minionej kadencji, uwzględnił sugestie radnych, by nadanie sztandaru powiązać z obchodami jubileuszu powstania Powiatu … - cytuje dalej Kubicius.

Radny odniósł się również m.in. do zbiórki pieniędzy, którą prowadzono wśród radnych na rzecz wykonania sztandaru. Pozwolę sobie także zauważyć, że zwrócenie mi uwagi, że na wykonanie sztandaru zebrano tylko 1 300 zł, nie może mieć żadnego wpływu na wykonanie sztandaru. Podjęta uchwała w żaden sposób nie uzależniała ustanowienia i wykonania sztandaru od zebranej na ten cel kwoty pochodzącej z publicznej zbiórki – dodał Kubicius.

W odpowiedzi na tę interpelację Starosta Janusz Król przyznał krótko, iż planowanym terminem realizacji uchwały Rady Powiatu Cieszyńskiego dotyczącej ustanowienia sztandaru jest rok 2016. Jak poinformowało nas Starostwo wzór sztandaru pozostanie taki sam, jak ten, który uchwalono w 2014 roku [Pisaliśmy: Dwa orły na sztandarze ].

 Informacje te, iż sztandar zostanie wykonany, Janusz Król potwierdził również na wczorajszej (03.02) konferencji prasowej. Mam nadzieję, że zdążymy wykonać sztandar do obchodów związanych z rocznicą Chrztu Polski – przyznał Król. Podczas uroczystości związanych z 1050 rocznicą Chrztu Polski sztandar zostałby poświęcony. Janusz Król przyznał również, iż nigdy nie był przeciwny, aby sztandar w ogóle powstał, podobnie jak Zarząd. To, że planujemy, bo zleciliśmy wykonanie sztandaru potwierdza, że jesteśmy za tym, aby taki sztandar Powiat posiadał. Dyskusje pojawiły się wokół ustalenia czasu jego poświęcenia oraz finansowania. Aby już tego tematu dalej nie ciągnąć, zdecydowaliśmy, że w tym roku sztandar wykonamy – podkreślał.

Koszt wykonania sztandaru szacowany jest na około 6 tys. zł. Starosta przyznał, iż zbiórka pieniędzy na ten cel nie była zbyt dobrym rozwiązaniem. To, co zostało zebrane oddaliśmy. Uznaliśmy, że jeżeli Powiat chce mieć sztandar to wypada to normalnie sfinansować.

 

Pisaliśmy: Dyskusje wokół sztandaru

 

MSZ

zródło: ox.pl
dodał: MSZ 04-02-2016 19:25
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (11)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialność za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

faneczka11
04-02-2016 20:51
faneczka11
Ubolewam . Ile Nas kosztuje...................Mam wrażenie , że niektórzy zapomnieli co deklarowali , co obiecywali.
faneczka11
04-02-2016 20:58
faneczka11
Normalnie sfinansować?? To znaczy , że można też "Nie Normalnie finansować " ??
NoNick
04-02-2016 21:02
NoNick
Może radni by się zrzekli po jednej diecie każdy na sztandar ...
alternatywy 5
04-02-2016 23:17
alternatywy 5
Potrzebne to komu jak świni siodło. Chwyćcie wy się wreszcie lenie za uczciwą robotę i zróbcie coś pożytecznego dla Ojczyzny!!!
alternatywy 5
04-02-2016 23:21
alternatywy 5
....a jak nie umiecie, to chociaż nie marnujcie naszej krwawicy...
Donek
05-02-2016 08:27
Donek
A ja się pytam po co komu ten sztandar. Pracy nikomu nie da chleba nie pomnoży
koszor
05-02-2016 08:46
koszor
Kubicius jesteś uparty jak stary osioł. Może zaangażuj się w coś istotnego i całą energię wykorzystaj do czegoś lepszego.
faneczka11
05-02-2016 09:36
faneczka11
Ilu to utrzymujemy "etatowych i nieetatowych? Komu i jakie korzyści z tego ma Podatnik? Uważam ,że ta inst. dawno powinna być rozwiązana . Jeżeli się mylę i Ktoś mi może podać konkretny "Owoc Pracy" z góry dziekuję!
Madlene
05-02-2016 13:40
Madlene
Po co nam sztandar? Cieszynowi z ktorego zrobiono wiochę, potrzebny jest ciepły dworzec pks, z toaletami od 5 rano, chodniki normalne, oświetlenie po zmroku. Poki co, ludzie sie przewracają chodząc po obecnych chodnikach.
jankur1
05-02-2016 14:32
jankur1
Pomniki i sztandary tego nam właśnie najwięcej potrzeba, co tam jakieś niewielkie dziury na drogach powiatowych. Brawo, po to głosowaliśmy za zmianami.
Przepierón
05-02-2016 15:53
Przepierón
Pomniki, sztandary, nieroby z kadzidełkami, wot cała Polska , biedna ale katolicka.Hahahaha
Musisz się zalogować aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta ? Zarejestruj się i sprawdź co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Najmłodsi stela 117/518/2016

06-12-2016 13:00

Zapraszamy na kolejną część cyklu - ''Najmłodsi stela''- czyli fotogalerię najmłodszych mieszkańców naszego powiatu w obiektywie naszego fotoreportera.

wyświetleń: 26komentarzy: 0

Otrzymali odznaczenie

06-12-2016 12:15

W drugą niedzielę Adwentu, 4 grudnia na nabożeństwie w Kościele Ewangelickim w Szczyrku goście z Niemiec Henni Wildeboer i Manfred Thiel z Westerstede otrzymali odznaczenia ''zasłużony dla Województwa Śląskiego''. Wyróżnienie wręczyła Wicemarszałek Województwa Śląskiego Sylwia Cieślar.

wyświetleń: 149komentarzy: 0

Pierściec: uroczystości w sanktuarium św. Mikołaja

06-12-2016 10:20

Największe polskie sanktuarium św. Mikołaja znajduje się w Pierśćcu na Śląsku Cieszyńskim. Właśnie przybywają tam kolejne grupy pielgrzymkowe, pragnące modlić się za wstawiennictwem patrona chorych i ubogich. Główne uroczystości odpustowe w Pierśćcu odbędą się w niedzielę 11 grudnia.

wyświetleń: 421komentarzy: 1

Ćwiczyli w Bąkowie

06-12-2016 09:00

Strażacy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej ze Skoczowa oraz jednostki OSP z terenu gminy Strumień ćwiczyli w sobotę, 3 grudnia wspólnie w Bąkowie.

wyświetleń: 360komentarzy: 0

Dawne obrzędy na św. Mikołaja

06-12-2016 07:30

Wspomnienie św. Mikołaja zajmowało wyjątkowe miejsce w tradycjach obrzędowych na śląsku cieszyńskim. Dziś gdy 6 grudnia przybrał stricte komercyjnego wymiaru, warto przypomnieć sobie o tradycjach związanych z tym świętem w naszym regionie.

wyświetleń: 541komentarzy: 0

Zimna woda zdrowia doda

05-12-2016 19:45

Podobno najgorsze są pierwsze sekundy, później już można się przyzwyczaić. Podobno. W Skoczowie powstała grupa morsów, co weekend zapraszają chętnych do wspólnych, lodowatych kąpieli.

wyświetleń: 3571komentarzy: 1

50-lecie szkoły w Ochabach

05-12-2016 18:50

Mieszkańcy Ochab świętowali 2 grudnia 50-lecie tamtejszego Zespołu Szkół. Na obchodach rocznicy placówki nie zabrakło uczniów, absolwentów, nauczycieli, a także miejscowych władz.

wyświetleń: 847komentarzy: 0

Młody koszykarz z sukcesami

05-12-2016 18:00

Wychowanek KS MOSiR Cieszyn, Mateusz Czempiel został powołany do Kadry Polski U16 rocznik 2001 i wraz z drużyną wywalczył na Białorusi drugie miejsce podczas XX Międzynarodowego Memoriału im. Ryzhenkova.

wyświetleń: 643komentarzy: 0

Mikołajkowy Marsz

05-12-2016 17:00

Bardzo liczna grupa Mikołajów zebrała się 3 grudnia na placu Hoffa w Wiśle. Tradycja jest już w tej miejscowości Mikołajkowy Marsz Nordic Walking. W imprezie udział wzięło ok. 150 osób, które pokonywały dwie trasy – 10 km i 15 km z „górskim hakiem” (ok. 18,5 km).

wyświetleń: 623komentarzy: 0

60 lat posługi kapłańskiej

05-12-2016 15:10

Niezwykła uroczystość odbyła się w niedzielę 4 grudnia w kościele Dobrego Pasterza w Istebnej, gdzie podczas uroczystej Mszy Świętej wspólnota parafialna i zaproszeni goście dziękowali Panu Bogu za 60 lat posługi kapłańskiej Księdza Prałata Jerzego Patalonga.