Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wypada zajrzeć do książki - to będzie wyjątkowy tydzień

Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie zaprasza na obchody Tygodnia Książki. W dniach 6-12 maja 2024 odbędą się warsztaty, spotkania, wykłady czy spacer. Wszystko związane z przedmiotem, na który coraz mniej czasu w zabieganym świecie - z książką.

Szeleszczące strony książek coraz częściej zastępują ekrany. - Dziś czytamy coraz częściej przy użyciu ekranów, ale to papierowa książka pozostaje medium, które jest wyjątkowe i ma w sobie coś magicznego. Zastanówmy się dlaczego tak jest? Książki zawierają nie tylko słowa, które przekazują treść, mają także swoją fizyczną formę, wpływającą na to czy „dobrze nam się czyta”, czy z przyjemnością wracamy do ilustracji, które pobudzają wyobraźnię oraz czy rozumiemy i zapamiętujemy naukowe fakty. To właśnie na fizycznej reprezentacji książek, która powoduje, że chcemy ich dotykać, przewracać kartki, podziwiać okładki, a nawet delektować się zapachem świeżego druku, skupimy się przede wszystkim w Tygodniu Książki – wyjaśnia dr Anna Machwic z ASP w Katowicach, kuratorka Tygodnia Książki. 
Wydarzenie wpisuje się w szerokie pasmo programowe 50 Tygodni w Mieście Nauki związane z przyznaniem Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki.

W naszym regionie też nie zabraknie atrakcji. Podczas Tygodnia Książki, 6-12 maja, będzie można m.in. wybrać się na warsztaty tworzenia opraw książkowych z papieru marmurkowego, poznać historię wydawniczego biznesu Edwarda Feitzingera, który zasłynął z drukowania tzw. „książek dla ludu”, czyli literatury jarmarcznej, sprawdzić na czym polega ukryta przyjemność czytania kryminałów, odwiedzić cieszyńskie Archiwum Polskiego Atlasu Etnograficznego z m.in. unikatowymi zielnikami, posłuchać o warsztacie graficznym i technikach tworzenia ilustracji do artystycznych książek obrazkowych dla dzieci, odwiedzić pracownie artystyczne:  badań nad ekslibrisem współczesnym, projektowania graficznego,  komiksu i sztuki narracji, ilustracji i plakatu, zobaczyć wystawę zabytkowych nut, komiksów i unikalnych albumów w cieszyńskim oddziale Biblioteki UŚ, wybrać się na spotkanie z bajką matematyczną i warsztatami animacji czytelniczej, pójść na spacer śladami dawnego cieszyńskiego drukarstwa i księgarstwa, czy zwiedzić Muzeum Drukarstwa i wziąć udział w warsztacie introligatorskim.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Na część z nich obowiązują jednak zapisy.

Więcej informacji TUTAJ

KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: