Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zwiedzili Kambodże nie ruszając się z Cieszyna

Kambodża była kolejnym krajem, który zwiedzić można było nie ruszając się z Cieszyna za sprawą organizowanych przez Koło Naukowe Etnologów z Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie wykładów z cyklu Spotkania z kulturą. O swej pracy archeologa i podróżach po Kambodży opowiedział słuchaczom absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, Cieszyniak Kasper Hanus. Oczywiście opowieści swe ilustrował zdjęciami z podróży.

Spotkanie, jak i pozostałe, podczas których zapraszani goście, specjaliści i pasjonaci opowiadają o wynikach pracy naukowej było częścią projektu 12 Smaków Świata. Prelegent przedstawił Kambodżę jako kraj ludzi bardzo przedsiębiorczych. Nie krył także, że wiele aspektów codziennego życia bardzo go w Kambodży zaskakuje na plus.

- Kambodża się rozwija. Ja wczoraj z Krakowa do Cieszyna 120 km jechałem cztery godziny, podczas gdy w Kambodży podobny odcinek można pokonać w ponad godzinę… - zauważył. Przyznał także, że po powrocie do kraju zaskoczyły go na przykład automatyczne kasy w supermarketach. – W Kambodży nie ma bezrobocia. Na przykład obsługę jednego autobusu stanowią cztery osoby. Jest kierowca, obsługujący przednie drzwi, obsługujący tylne drzwi i naganiacz, który na dworcach chodzi i krzyczy, dokąd autobus odjeżdża… - relacjonował Kasper Hanus.

Spora była oczywiście dawka wiedzy o historii kraju, jego kulturze, zwyczajach, religii i, jak na archeologa przystało, o architekturze. Prelegent podkreślał jednak, że w jego pracy bardziej interesują go wykopaliska dotyczące zwykłych ludzi i ich codziennego życia, aniżeli złoto i pałace.

Kasper Hanus powiedział także o paru ciekawostkach, których znajomość jest nie lada atrakcją dla ciekawych świata. Na przykład o tym, że z amerykańskiej strony rządowej za niewielka opłatą można pościągać zdjęcia satelitarne z lat 60, 70 XX wieku. On używał ich podczas swych prac archeologicznych w Kambodży, ale z ciekawości sprawdził, że zdjęcia Cieszyna z tamtego okresu także są tam dostępne.

(indi)
 

źródło: ox.pl
dodał: ID

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: