Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zobacz i dotknij eksponaty

Repliki najstarszych manuskryptów i kamiennych tablic a ponadto skrawki papirusów, zrolowane skóry, zapisane zwoje oraz pierwsze drukowane egzemplarze. W Zebrzydowicach od wtorku 14 marca oglądać będzie można niezwykłą wystawę, prezentującą historię Biblii.

Wystawa to historia powstania słowa Bożego, gdzie 3500 lat historii Biblii opowiedziane jest w godzinę. Fundacji Areopag zależy na tym, aby każdy, kto ją odwiedzi, mógł dotknąć eksponatów, wziąć do ręki kamienne tablice z dziesięciorgiem przykazań, dotknąć słów zapisanych na skórach i pergaminach i poczuć jak niezwykłe jest przetrwanie tych słów aż do dzisiaj.

Znalezione w glinianych dzbanach nad morzem martwym rękopisy wprawiły uczonych w osłupienie. Do tej pory najstarsze znane rękopisy pochodziły z X i XI wieku ne. Znalezione zwoje dowodzą jak starannie i wiernie przepisywano Biblię. Od Qumran poprzez dekalog, Septuagintę, Wulgatę i Biblię Gutenberga po Pisma Erazma z Rotterdamu i Lutra aż do Biblii Ostrogskiej. To wystawa, która umożliwia dosłowne dotknięcie słowa zapisanego na papirusach, skórach zwierzęcych, a także współczesnych reprintach starych wydań. Są także oryginalne wydanie z XVI i XVII wieku.

Pomysł wystawy zrodził się kilka lat temu, chodziło o to, by w jednym miejscu pokazać przejrzyście i kompleksowo historię powstania pisma świętego. W jaki sposób i w jakiej formie Pismo Święte dotarło do naszych czasów, zanim zostało zamknięte w okładki i wstawione na nasze półki w naszych biblioteczkach.

Wystawę można oglądać codziennie od 14 do 19  marca w godz. 9:00 - 19:00 (wejście o pełnych godzinach) w Galerii nad Młyńszczokiem w Zebrzydowicach (wejście od stawu Młyńszczok). Wstęp wolny.

Organizatorami wydarzenia są KZ Zebrzydowice oraz GOK Zebrzydowice.

Portal OX.PL jest patronem medialnym wystawy.

 
 

(red)

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: