Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Znalezione nie kradzione?

Wbrew powszechnie powtarzanemu przysłowiu iż ''znalezione niekradzione'', za przywłaszczenie cudzej rzeczy można trafić nawet do więzienia.

Wielu z nas kieruje się zasadą, że jeśli znaleźliśmy „coś”, to przecież nie ukradliśmy, a więc możemy to bezkarnie zatrzymać. Policja odradza takich zachowań i przestrzega, że za przywłaszczenie cudzej własności grozi grzywna, a nawet kara więzienia.

Każda osoba, która znajdzie cudzą rzecz, ma obowiązek niezwłocznie powiadomić o tym właściciela danej rzeczy, a jeśli identyfikacja jego jest niemożliwa, należy zgłosić ten fakt odpowiednim instytucjom – biuro rzeczy znalezionych, urząd, policja czy też straż miejska. Należy pamiętać, że żadna rzecz, której nie jesteśmy właścicielami nie należy do nas i należy niezwłocznie podjąć kroki, by jak najszybciej trafiła do właściciela. Jeśli jednak działasz w myśl zasady „ znalezione nie kradzione”, stajesz się sprawcą czynu karnego.

Czy wiesz, kiedy przywłaszczenie jest przestępstwem, a kiedy uznawane jest za wykroczenie? - Jeżeli wartość przywłaszczonej rzeczy nie przekracza 1/4 minimalnego wynagrodzenia (tj. 525 zł. - stan prawny na początek 2018 roku) sprawca odpowiada za wykroczenie. W obu jednak przypadkach o winie i karze decyduje sąd. – wyjasniają policjanci, przytaczając jednoczęsnie odpowiednie przepisy kodeksu cywilnego i karnego: 

Kodeks cywilny
Art. 183.
§ 1. Kto znalazł rzecz zgubioną, powinien niezwłocznie zawiadomić o tym osobę uprawnioną do odbioru rzeczy. Jeżeli znalazca nie wie, kto jest uprawniony do odbioru rzeczy albo jeżeli nie zna miejsca zamieszkania osoby uprawnionej, powinien niezwłocznie zawiadomić o znalezieniu właściwy organ państwowy.
§ 2. Przepisy o rzeczach znalezionych stosuje się odpowiednio do rzeczy porzuconych bez zamiaru wyzbycia się własności, jak również do zwierząt, które zabłąkały się lub uciekły.

Kodeks karny
Art. 284
§ 1. Kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 3. W wypadku mniejszej wagi lub przywłaszczenia rzeczy znalezionej sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Kodeks wykroczeń

Art. 119.
§ 1. Kto kradnie lub przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą, jeżeli jej wartość nie przekracza 1/4 minimalnego wynagrodzenia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
§ 4. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1, można orzec obowiązek zapłaty równowartości ukradzionego lub przywłaszczonego mienia, jeżeli szkoda nie została naprawiona.

red./mat.pras.
 

źródło: ox.pl
dodał: ES

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: