Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zaszczepiają wirusa polszczyzny

To chyba jeden z nielicznych wirusów, jakimi można się bez niebezpieczeństw zarazić. Przez cztery tygodnie prof. UŚ dr hab. Jolanta Tambor dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego oraz wszyscy pracownicy przeniosą swą siedzibę z katowickiego placu Sejmu Śląskiego do Cieszyna, gdzie 29 lipca 2014 r. rozpocznie się XXIV letnia szkoła języka, literatury i kultury polskiej oraz dwutygodniowe XXIII warsztaty polonistyczne.

W tegorocznej przygodzie z językiem polskim weźmie udział 150 miłośników polszczyzny pochodzących z 37 krajów, m.in. z:  Azerbejżanu, Brazylii, Białorusi, Chin, Chorwacji, Hiszpanii, Macedonii, Kanady, Kazachstanu, Korei Południowej i Północnej... Inauguracja zapowiada się imponująco: - Wezmą w niej udział przedstawiciele władz Uniwersytetu Śląskiego, reprezentanci Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, a także władze Cieszyna. Tego dnia uczestnicy kursu zwiedzą miasto, które na cztery tygodnie stanie się ich domem, a cieszyńscy przewodnicy pokażą im najpiękniejsze zakątki starego grodu piastowskiego - informuje Anna Gałęziowska-Krzystolik.

Jak twierdza organizatorzy, zaledwie miesiąc nauki wystarczy, by znacznie poprawić swoją znajomość języka polskiego lub by opanować niezbędne podstawy potrzebne w codziennej komunikacji. - W Cieszynie wszyscy połykają bakcyla polszczyzny i z sukcesem kończą letnią szkołę, o co dba znakomicie przygotowana kadra, która wkłada w nauczanie i organizację kursu nie tylko czas, ale i niebywały zapał. Cieszyńska szkoła języka polskiego obejmuje codzienną intensywną naukę języka polskiego na różnych poziomach nauczania (łącznie 80 godzin), ale gwarantuje także poszerzanie wiedzy z zakresu języka, literatury, kultury, historii i sytuacji politycznej Polski w ramach popołudniowych seminariów. Wykładowcy Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego i Akademii Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki zapoznają studentów z ciekawie opracowanymi zagadnieniami w dwu wersjach językowych – po angielsku dla tych, którzy dopiero zaczynają naukę, i po polsku dla studentów polonistyk i slawistyk oraz wszystkich chętnych - podaje pracownica UŚ.

Szkole towarzyszą warsztaty polonistyczne, w tym roku odbędą się już po raz 23.  - Nauczyciele języka polskiego jako obcego pracujący poza granicami kraju będą dzielić się doświadczeniami i poszerzać swą wiedzę. Z myślą o nich opracowano cykl zajęć metodycznych. W tym roku warsztaty polonistyczne trwać będą od 29 lipca do16 sierpnia 2014 r. - mówi Gałęziowska-Krzystolik.

Ale Szkoła Języka i Kultury Polskiej UŚ w Cieszynie to nie tylko nauka: - Letnie wieczory pełne będą polskiej muzyki, tańca, śpiewu i poezji. Bardziej odważni uczestnicy pokażą swoje ukryte talenty, inni deklamować będą wiersze Tuwima i Brzechwy w Teatrzyku poezji dziecięcej, młodzi dziennikarze redagować będą tygodnik „Wiadomości Letniej Szkoły”, jeszcze inni wcielą się w role bohaterów Kartoteki, a przyszli tłumacze przełożą wiersz Tadeusza Różewicza w ramach Turnieju Tłumaczy. Ponadto na uczestników kursu czeka mnóstwo zabaw, gier językowych, spotkań z zaproszonymi gośćmi, podczas których aktywnie będą uczyć się języka polskiego. Z kolei w weekendy studenci wyruszą w południową Polskę, by zobaczyć Kraków, Pszczynę i Beskidy - zauważa  wykładowca w Szkole Języka i Kultury Polskiej.

W ramach letniej szkoły 15 sierpnia 2014 roku o godz. 10.30 odbędzie się XVII już edycja międzynarodowego konkursu ortograficznego Sprawdzian z polskiego, w której weźmie udział około 200 miłośników naszej mowy – uczestnicy letniej szkoły i warsztatów polonistycznych oraz obcokrajowcy z zaprzyjaźnionych szkół języka polskiego dla cudzoziemców z całej Polski. - Wszyscy zawalczą o tytuł Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego i jednocześnie darmowy udział w kolejnej letniej szkole oraz o wyróżnienia w kilku innych kategoriach. Każda osoba otrzyma w prezencie nagrodę książkową. Tego samego dnia odbędzie się Wieczór Narodów – najpiękniejsza impreza towarzysząca co roku letniej szkole. O 14.30 studenci ruszą barwnym korowodem na cieszyński Rynek, by zaprezentować kulturę i tradycje swoich krajów poprzez taniec, śpiew, quizy i gry językowe oraz egzotyczne specjały przywiezione z dalekich krajów. Nie zabraknie także polskiego akcentu – wszyscy zatańczą Poloneza i skosztują polskiego bigosu - zapowiada Gałęziowska-Krzystolik.

Więcej informacji znajdą Państwo się na stronie internetowej: www.sjikp.us.edu.pl.

vdka

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: