Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Wypalanie traw jest nielegalne

Jak co roku, wypalanie traw stanowi duży problem. Służby dyżurne straży pożarnej, ale też policji, codzienne odbierają telefony związane z pożarami traw i nieużytków.

Przedwiośnie to od lat moment, kiedy rozpoczyna się wiosenne wypalanie traw – nielegalne dodajmy. Jak twierdzą naukowcy, dla natury to katastrofa ekologiczna. Przed tymi praktykami ostrzegają również strażacy, określają je jako wiosenne zagrożenie pożarowe.

Mundurowi przypominają, że wypalanie traw jest zabronione i niebezpieczne. - Ostatnią ofiarą tego typu praktyk był wędkujący w Wiśle Małej bielszczanin, który z objawami zaczadzenia oraz z poważnymi poparzeniami nóg i rąk trafił do specjalistycznego szpitala w Siemianowicach Śląskich. – informuje st. asp. Rafał Domagała, rzecznik prasowy cieszyńskiej policji

- Efektem wypalania traw i resztek roślin na polach są często niekontrolowane pożary, skutkujące dużymi stratami materialnymi, poparzeniami, a nawet ofiarami śmiertelnymi. W  wyniku wypalania trawy, poważnym poparzeniom uległ 66-letni wędkarz z Bielska- Białej. W środę (25.03.2015) mężczyzna, relaksując się nad zbiornikiem wodnym w Wiśle Małej, w powiecie pszczyńskim, z niewiadomych powodów, postanowił "uporządkować"  teren wzdłuż brzegu. Z jego relacji wynikało, że podpalił suchą trawę, lecz nie przewidział, że ogień w tak krótkim czasie się rozprzestrzeni. Całkowicie stracił panowanie nad sytuacją, do tego stopnia, że sam, w trakcie próby gaszenia, został dotkliwie poparzony. Aktualnie znajduje się pod fachową opieką lekarzy. – opisuje wydarzenia Domagała

Zgodnie z przepisami Ustawy o ochronie przyrody, a także kodeksu wykroczeń, za wypalanie traw grozi kara aresztu albo grzywna, nawet do 5000 zł. W przypadku, gdy ogień niebezpiecznie się rozprzestrzeni i zagrozi zdrowiu lub życiu ludzi, albo budynkom, można trafić do więzienia nawet na 10 lat!

(red)

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: