Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Ratują instrument

29 marca o godz. 17.00 w kościele Jezusowym w Cieszynie ruszy czwarty cykl koncertów w ramach akcji 'Ratujmy Organy Kościoła Jezusowego'. Koncert inauguracyjny tegorocznej akcji wypełni muzyka pasyjna

Koncerty organizowane w Niedzielę Palmową w kościele Jezusowym mają już wieloletnią tradycję. Tym razem wystąpią 3 chóry, które zaprezentują odmienne spojrzenie na pieśń pasyjną.

Inicjatorem i gospodarzem koncertu jest Wyższobramski Chór Kameralny z Cieszyna pod dyr. Piotra Sikory, który od 2012 roku czynnie angażuje się w działania na rzecz remontu zabytkowych organów Sauera w kościele Jezusowym. Obok gospodarzy usłyszymy Chór Albatesso z Dębowca pod dyr. Pawła Moskały oraz Zespół Wokalny im. Wacława z Szamotuł z Krakowa pod dyr. Łukasza Laxy. W programie m.in. współczesne kompozycje chóralne autorstwa Pawła Bębenka, czy Piotra Pałki oraz polska muzyka dawna Wacława z Szamotuł, czy Jana z Lublina. Na zakończenie chóry połączą swoje siły wykonując wspólnie jeden z najbardziej znanych chorałów pasyjnych „O głowo, coś zraniona” w opracowaniu Jana Sebastiana Bacha.

Remont zabytkowych organów Sauera z 1923 roku rozpoczął się w październiku ubiegłego roku i potrwa niemal dwa lata. Prace prowadzi firma organmistrzowska pana Olgierda Nowakowskiego z Zabrza. Koszt remontu instrumentu bez renowacji prospektu organowego to kwota 680 tysięcy złotych. Dzięki inicjatorom akcji „Ratujmy Organy” oraz wsparciu wielu osób i instytucji od maja 2012 roku udało się zebrać niemal 480 tysięcy złotych na ratowanie organów. Organizatorzy zaplanowali na ten rok wiele muzycznych wydarzeń, podczas których będzie można wesprzeć fundusz remontowy. Więcej szczegółów oraz fotorelacja z przeprowadzonych dotąd prac znajduje się na stronie www.ratujmyorgany.pl

Już teraz zapraszamy na wideoreportaż poświęcony remontowi zabytkowego instrumentu. Na Portalu Ox.pl do oglądnięcia w święta.

red.

źródło: ox.pl/mat. prasowe
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: