Wiadomości

Wkrótce w regionie

Październik 2017
P W Ś C P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Kontakt24

wyświetleń: 385komentarzy: 0

Dzień ''Białej Laski'' w cieszyńskim kole

13-10-2017 15:40

To chyba rodzaj sprzętu najbardziej kojarzony z osobami niewidomymi. Zwana ''blondynką'' biała laska jest dla wielu z nas niewidomych korzystających z jej pomocy kluczem do samodzielności. Bez niej nie możemy samodzielnie poruszać się w miejscu swojego zamieszkania, pojechać do sąsiedniego miasta, zajść do lekarza.
Fot: Andrzej Pawlusiński Fot: Andrzej Pawlusiński

- „Biała laska" zawdzięcza swój kolor Georgowi Bonhamowi – prezesowi amerykańskiej organizacji charytatywnej Peoria Lions Club. W 1930 roku zobaczył on niewidomego mężczyznę, który przechodził przez ulicę. Laska, którą się posługiwał, była czarna i kierowcy nie byli w stanie jej zauważyć. Bonham zaproponował, by pomalować laski osób niewidomych na biało w czerwone pasy. Wkrótce jego pomysł podchwycono na całym świecie.” – możemy przeczytać na portalu niepełnosprawni.pl

„Dzień Białej Laski” obchodzony jest przez środowisko osób niewidomych i słabo widzących w całej Polsce w październiku. Cieszyńskie koło terenowe Polskiego Związku Niewidomych, które podlega pod okręg śląski PZN spotkało się 11 października (środa) na podsumowaniu kolejnego roku swojej działalności.

Od zeszłorocznej „białej laski” na ul. Srebrnej 6 dużo się działo. Jesienią minionego roku spora grupa wyjechała na turnus rehabilitacyjny do Ustronia Morskiego, w grudniu odbył się tradycyjny już kulig, tym razem w Brennej Leśnicy. Były wyjazdy do bielskiego „Teatru Polskiego” na spektakle przygotowane z audiodeskrypcją, w skoczowskim „Teatrze Elektrycznym” miały miejsce emisje filmów również z audiodeskrypcją zaś w siedzibie koła gościły osoby z różnymi dysfunkcjami, które przybliżyły swoją dysfunkcję jak i swoje pasje – zainteresowania.

Przy współpracy z Biblioteką Miejską w Cieszynie miały miejsce dwa „Konkursy Książki Mówionej” (listopad 2016 i wrzesień 2017), w lipcu odbyła się czterodniowa wycieczka do m.in. Starego Sącza, Krynicy Górskiej, Grybowa, Kamiennej. Natomiast w wrześniu  20-tu członków koła uczestniczyło w rajdzie górskim w Brennej Centrum. Grupa osób w ramach dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przebywała na turnusie Rehabilitacyjnym w Poddąbiu, a 16.10. kolejni wyjeżdżają na turnus do Ustronia Morskiego do ośrodka PZN „Klimczok”. To tylko kilka większych wydarzeń minionego roku, które wspominaliśmy na spotkaniu w którym udział wzięło 44 członków cieszyńskiego koła PZN.

Podczas środowego spotkania Wiesława Kopoczek – Prezes cieszyńskiego koła PZN oraz członek Prezydium Zarządu okręgu śląskiego PZN wręczyła czterem członkom „Odznakę Honorową PZN”. Brązową otrzymał Kazimierz Giemza, natomiast srebrną Urszula Kuś, Małgorzata Hutyra oraz Jan Holubek.

Bardzo miłą niespodzianką dla wszystkich była obecność najstarszego członka cieszyńskiego koła Pana Andrzeja Pilcha z Wisły, który w tym roku świętuje swoje dziewięćdziesiąte urodziny. Wszyscy zgromadzeni na Sali odśpiewali zacnemu jubilatowi gromkie „Sto Lat”.

„Dzień Białej Laski” to nie tylko wspomnienia, życzenia ale również podziękowania. Podziękowania dla Was wszystkich, którzy służycie naszemu środowisku osób z dysfunkcją wzroku. Bardzo Wam dziękujemy za pomocne ramię czy rękę, za słowo bo to dla nas jest bezcenne. Chcemy żyć tak samo jak Wy i staramy się to robić.

Niewidomi nie bójcie się prosić o pomoc, nie bójcie się pokazywać z białą laską, a Państwo prosimy o pomoc nawet najmniejszą.

Andrzej Koenig
niewidomy

 

źródło: ox.pl
dodał: CR 13-10-2017 15:40
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Gość Ox.pl - dr Michael Morys -Twarowski

17-10-2017 19:00

Gość Ox.pl - dr Michael Morys-Twarowski, który twierdzi, że historia nie jest nudna. O wielkiej Polsce, zuchwałym Chrobrym i drużynach piłkarskich. Jacek Porzycki pyta również Gościa, dlaczego pewien ksiądz wyrwał jedną kartkę z ksiąg parafialnych oraz o syna Adolfa Hitlera. Zapraszamy Państwa do obejrzenia wywiadu z autorem bestsellerowego "Polskiego Imperium" oraz najnowszej publikacji "Narodziny potęgi".

wyświetleń: 437komentarzy: 0

Co z Domem Ludowym w Pogwizdowie?

17-10-2017 17:00

Jest kompromis pomiędzy Macierzą Ziemi Cieszyńskiej, a przedstawicielami Urzędu Gminy Hażlach w sprawie Domu Ludowego w Pogwizdowie. Jak nieoficjalnie dowiedział się nasz portal, Gmina chce przejąć budynek MZC za kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jest duże prawdopodobieństwo, że do transakcji kupna – sprzedaży dojdzie na początku przyszłego roku.

wyświetleń: 1599komentarzy: 0

Międzynarodowo przy pasiece

17-10-2017 15:55

W minioną sobotę, 14 października w Miasteczku Pszczelim w Dzięgielowie odbyło się spotkanie pszczelarzy z Polski, Czech i Słowacji. Miłośnicy pszczół podpisali też umowę o współpracy.

wyświetleń: 490komentarzy: 0

Tym, co zginęli w obozach...

17-10-2017 14:25

Zbliża się premiera czwartego tomu serii „Z dziejów gminy Chybie” – czwarta część nosi tytuł „Z dziejów gminy Chybie. Zginęli w niemieckich więzieniach i obozach zagłady.”

wyświetleń: 464komentarzy: 0

Sukces cieszyńskich szachistów

17-10-2017 14:20

Szymon Marczak w grupie chłopców do lat 16 otrzymał srebrny medal na Szachowych Mistrzostwach Śląska Juniorów, które odbyły się w dniach 14 i 15 października 2017 w Łaziskach Górnych.

wyświetleń: 363komentarzy: 0

Skoczów ośrodkiem akademickim

17-10-2017 13:05

W miniony piątek, 13 października w Skoczowie zabrzmiał hymn studencki ''Gaudeamus igitur...''. Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2017/2018 z udziałem władz Uczelni WSB, znamienitych gości i studentów odbyła się w Teatrze Elektrycznym w Skoczowie. ''To historyczny moment, Skoczów stał się ośrodkiem akademickim'' - tymi słowami JM Rektor Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu, dr Andrzej Zduniak oficjalnie zainaugurował nowy rok akademicki.

wyświetleń: 1340komentarzy: 7

Tradycyjny chleb - warsztaty dotyczące wypieku chleba

17-10-2017 11:30

W poniedziałek, 16 października na terenie Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji, działającego przy SM Cieszynianka odbyły się warsztaty dla dzieci (i nie tylko), dotyczące pieczenia chleba. W czasie warsztatów można było dowiedzieć się więcej na temat powstania chleba oraz zmiany technik wypieku, a także przybliżony został temat chleba w innych krajach i kulturach.

wyświetleń: 517komentarzy: 0

Zamknięte skrzyżowanie

17-10-2017 10:10

Uwaga kierowcy – w Jaworzu zamknięto skrzyżowanie Średniej i Pagórkowej.

wyświetleń: 2291komentarzy: 0

Policja uzbrojona w sprzęt IT

17-10-2017 09:10

Śląska policja realizuje projekt „Cyfrowe Obserwatorium Bezpieczeństwa województwa śląskiego – śląska policja bliżej społeczeństwa” - nowatorskie w skali kraju rozwiązanie, wykorzystujące technologię informatyczną do usprawnienia pracy policjantów, ale też podniesienia standardu kontaktu obywateli z policją. Wartość tego projektu przekracza 21 milionów złotych.

wyświetleń: 1876komentarzy: 3

Jubileusz sekcji artystycznych Cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

17-10-2017 07:30

Jak podkreśla prezes Cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Lucyna Bałandziuk - Istotną rolę w stymulowaniu rozwoju i samorealizacji osób w podeszłym wieku, uczestniczących w Uniwersytetach Trzeciego Wieku, odgrywają warsztaty artystyczne, stanowiące formę terapii przez sztukę. A w Cieszyńskim UTW sekcje artystyczne działają prężnie od samego początku istnienia organizacji, a więc od dziesięciu lat.

wyświetleń: 411komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .