Wiadomości

Wkrótce w regionie

Październik 2017
P W Ś C P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Kontakt24

wyświetleń: 2015komentarzy: 8

Bezsilność osoby uzależnionej wobec używek

08-10-2017 15:00

''Przyznaliśmy, że jesteśmy bezsilni wobec alkoholu - że przestaliśmy kierować własnym życiem''. Tak brzmi tekst Pierwszego Kroku Anonimowych Alkoholików. Kroków jest dwanaście, ale są one jednakowe dla osób uzależnionych od alkoholu, narkotyków, hazardu, leków czy seksu. Różnica to w miejsce alkoholik wstawia się konkretne uzależnienie.
''Bezsilność kojarzy się ze słabością, a alkoholik walcząc ze swoim uzależnieniem chce być silny, chce zwyciężyć.''  fot: pixabay.com ''Bezsilność kojarzy się ze słabością, a alkoholik walcząc ze swoim uzależnieniem chce być silny, chce zwyciężyć.'' fot: pixabay.com

Bezsilność kojarzy się ze słabością, a alkoholik walcząc ze swoim uzależnieniem chce być silny, chce zwyciężyć. Stawiając alkohol w pozycji przeciwnika jest z nim związany, nie może się od niego uwolnić. Uznając swoją bezsilność rezygnuje z dalszej walki i wtedy ma możliwość uwolnienia się, wyzwolenia.

Bezsilność to przyznanie się do tego, że jestem uzależniony od alkoholu, innych używek, zrozumienie tego, że jestem chory na nieuleczalną chorobę. Stanu jakim jest bezsilność większość z nas się boi, nie chce do czegoś takiego się doprowadzić.

Do bezsilności wobec alkoholu czy każdej innej używki bardzo ciężko się przyznać i uwierzyć. Ja sam nie dopuszczałem do siebie przez długie lata tego, że jestem bezsilny wobec alkoholu, że to on już on kieruje moim życiem i postępowaniem, że już nie potrafię bez przynajmniej małej dawki jego żyć.

Podejmując terapię w skoczowskim ośrodku nie do końca byłem do tego przekonany. Do większości też na początku nie pasowałem. Jednak słuchając pacjentów z tym samym problemem – alkoholem – zaczęło do mnie docierać, że coś nie jest ok ze mną. Krok po kroku, warsztaty terapeutyczne, psychoterapie i… uznaję, że jestem faktycznie również bezsilny wobec alkoholu i przyznaję się do tego publicznie na grupie terapeutycznej.

Teraz przekonuję się, że można było do takiego wniosku dojść już dawno i zacząć coś w tym kierunku robić. Pocieszające jest to, że tak jak jest mowa w kroku pierwszym przyznałem się do bezsilności.

Zrozumienie bezsilności wymaga przezwyciężenia własnych schematów myślowych, przełamania alkoholowego systemu obrony przed zmianą na lepsze, powstrzymania się od samooszukiwania się, zaprzestania zaprzeczania faktom.

Wiele osób nie dostrzega obecności tego zjawiska we własnym życiu wbrew wszystkim faktom twierdząc, że można jeszcze nad wszystkim zapanować, że uda się jeszcze kontrolować bieg własnego życia. Te beznadziejne złudzenia i nadzieje na panowanie nad własnym szczęściem są czasem podtrzymywane przez wspomnienia z wczesnych okresów picia i brania, kiedy udawało się nam dzięki różnym używkom uzyskiwać poczucie przyjemności. Ale to już się skończyło. Żadna ludzka istota nie trzyma w ręku wszystkich kluczy do swego życia, nie istnieje możliwość panowania i kontroli nad wszystkimi zdarzeniami i sytuacjami, w których żyjemy.

AKTA

 

źródło: ox.pl
dodał: CR 08-10-2017 15:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (8)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

krzysztof.mm
08-10-2017 18:06
krzysztof.mm
Bez dwóch zdań, największe spustoszenie w tym kraju to wynik uzależnienia od sekty.
alakyr
08-10-2017 21:02
alakyr
Drogi autorze/autorko piszę to jako osoba, która nie uwierzyła, że jest bezsilna i że to choroba, którą da się wyleczyć .... I się wyleczyła.
To co przedstawiono w powyższym materiale to pogląd rodem z USA tyle że z lat 50-tych.
Niestety w Polsce obowiązuje do dziś w postaci rekomendacji Ministerstwa Zdrowia jako jedyna metoda terapii uzależnionych.
Nie jest prawdą, że uzależnieni są osobami upośledzonymi do końca życia, że w trakcie terapii należy z nich najpierw zrobić gnój, a potem do końca wmawiać im jacy to oni są chorzy i czego im nie wolno.
Sorry, świat dawno odszedł już od tej prymitywnej metody leczenia, dzisiaj leczy się poprzez wskazywanie metod samokontroli, poprzez wskazywanie negatywnego wpływu na zdrowie biologiczne człowieka, a nie stygmatyzację.
Ale oczywiście prościej jest znęcać się nad ludźmi mówiąc im przez cały okres terapii że są zerem, bezwartościowym chłamem zaśmiecającym zdrowe społeczeństwo.
knefel
08-10-2017 22:14
knefel
ja-sioKrzysio, twój przypadek to nie fanatyzm, to czysta głupota. Po paru latach wpisów jako wielolicowiec może wierzysz w to co piszesz, ale to jedynie bełkotliwe mędrkowanie, nawet sondaże są przeciwko tobie.
krzysztof.mm
08-10-2017 22:45
krzysztof.mm
jak już posiłkujesz się czyimś tekstem, dawaj przynajmniej cudzysłów - inaczej popełniasz ordynarny, prostacki plagiat; z PB
bronek91
08-10-2017 22:50
bronek91
@krzysztof.mm

A już myślałem, iż zwrócisz uwagę na program 12 kroków. O jakich sektach Ty piszesz, mam nadzieję, iż nie jesteś guru żadnej z nich... Zatem AA, twoim zdaniem też należy traktować jaka sektę? Dlaczego? A Feminalizm i Lewactwo również? Twoje wpisy to przejaw racjonalności, czy emocji?
krzysztof.mm
08-10-2017 23:52
krzysztof.mm
alakyr
dużo racji
w tym katolickim od tysiąca lat kraju gnojenie i poniżanie alkoholików czy narkomanów pod pretekstem ich 'leczenia' trafiły na podatny grunt i od dekad dobrze się mają
na poziomie potocznym ten do bólu chrześcijański stosunek do bliźnich wyraża się m. in. w popularnej frazie "obyś zdechł/a, pijacka świnio"

z Panem Bogiem
knefel
08-10-2017 23:58
knefel
ja-sioKrzysio fajna sprawa z tym różańcem, a jeśli już jakaś akcja przysparza biskupom przeciwników to tak trzymać. Sondaże to potwierdzają, a twoje wpisy odnoszą jak widzisz odwrotny skutek:))
bronek91
10-10-2017 02:15
bronek91
@krzysztof.mm
Klakierów chcesz opłacać piwem.... o czymś zapomniałeś....
"gnojenie i poniżanie alkoholików czy narkomanów pod pretekstem ich 'leczenia'"- cytat

Alkoholizm podobnie jak inne uzależnienia to choroba i cierpią na nią wszyscy, niezależnie od wiary lub od jej braku. Zatem tym razem i wierzących bronisz... krzysztof.mm problem tkwi w tym, że wiele wspólnot wyznaniowych zachęca do abstynencji, próbuje zachęcać do ograniczenia np. spożywania alkoholu a co w tym celu robią bezwyznaniowi?

Zapomniałeś jeszcze o jednym, twój idol, też Bronek, nie pisze "bólu" tylko "bulu" Jak myślisz, która wersja jest poprawna?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Gość Ox.pl - dr Michael Morys -Twarowski

17-10-2017 19:00

Gość Ox.pl - dr Michael Morys-Twarowski, który twierdzi, że historia nie jest nudna. O wielkiej Polsce, zuchwałym Chrobrym i drużynach piłkarskich. Jacek Porzycki pyta również Gościa, dlaczego pewien ksiądz wyrwał jedną kartkę z ksiąg parafialnych oraz o syna Adolfa Hitlera. Zapraszamy Państwa do obejrzenia wywiadu z autorem bestsellerowego "Polskiego Imperium" oraz najnowszej publikacji "Narodziny potęgi".

wyświetleń: 437komentarzy: 0

Co z Domem Ludowym w Pogwizdowie?

17-10-2017 17:00

Jest kompromis pomiędzy Macierzą Ziemi Cieszyńskiej, a przedstawicielami Urzędu Gminy Hażlach w sprawie Domu Ludowego w Pogwizdowie. Jak nieoficjalnie dowiedział się nasz portal, Gmina chce przejąć budynek MZC za kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jest duże prawdopodobieństwo, że do transakcji kupna – sprzedaży dojdzie na początku przyszłego roku.

wyświetleń: 1599komentarzy: 0

Międzynarodowo przy pasiece

17-10-2017 15:55

W minioną sobotę, 14 października w Miasteczku Pszczelim w Dzięgielowie odbyło się spotkanie pszczelarzy z Polski, Czech i Słowacji. Miłośnicy pszczół podpisali też umowę o współpracy.

wyświetleń: 490komentarzy: 0

Tym, co zginęli w obozach...

17-10-2017 14:25

Zbliża się premiera czwartego tomu serii „Z dziejów gminy Chybie” – czwarta część nosi tytuł „Z dziejów gminy Chybie. Zginęli w niemieckich więzieniach i obozach zagłady.”

wyświetleń: 464komentarzy: 0

Sukces cieszyńskich szachistów

17-10-2017 14:20

Szymon Marczak w grupie chłopców do lat 16 otrzymał srebrny medal na Szachowych Mistrzostwach Śląska Juniorów, które odbyły się w dniach 14 i 15 października 2017 w Łaziskach Górnych.

wyświetleń: 363komentarzy: 0

Skoczów ośrodkiem akademickim

17-10-2017 13:05

W miniony piątek, 13 października w Skoczowie zabrzmiał hymn studencki ''Gaudeamus igitur...''. Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2017/2018 z udziałem władz Uczelni WSB, znamienitych gości i studentów odbyła się w Teatrze Elektrycznym w Skoczowie. ''To historyczny moment, Skoczów stał się ośrodkiem akademickim'' - tymi słowami JM Rektor Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu, dr Andrzej Zduniak oficjalnie zainaugurował nowy rok akademicki.

wyświetleń: 1340komentarzy: 7

Tradycyjny chleb - warsztaty dotyczące wypieku chleba

17-10-2017 11:30

W poniedziałek, 16 października na terenie Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji, działającego przy SM Cieszynianka odbyły się warsztaty dla dzieci (i nie tylko), dotyczące pieczenia chleba. W czasie warsztatów można było dowiedzieć się więcej na temat powstania chleba oraz zmiany technik wypieku, a także przybliżony został temat chleba w innych krajach i kulturach.

wyświetleń: 517komentarzy: 0

Zamknięte skrzyżowanie

17-10-2017 10:10

Uwaga kierowcy – w Jaworzu zamknięto skrzyżowanie Średniej i Pagórkowej.

wyświetleń: 2291komentarzy: 0

Policja uzbrojona w sprzęt IT

17-10-2017 09:10

Śląska policja realizuje projekt „Cyfrowe Obserwatorium Bezpieczeństwa województwa śląskiego – śląska policja bliżej społeczeństwa” - nowatorskie w skali kraju rozwiązanie, wykorzystujące technologię informatyczną do usprawnienia pracy policjantów, ale też podniesienia standardu kontaktu obywateli z policją. Wartość tego projektu przekracza 21 milionów złotych.

wyświetleń: 1876komentarzy: 3

Jubileusz sekcji artystycznych Cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

17-10-2017 07:30

Jak podkreśla prezes Cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Lucyna Bałandziuk - Istotną rolę w stymulowaniu rozwoju i samorealizacji osób w podeszłym wieku, uczestniczących w Uniwersytetach Trzeciego Wieku, odgrywają warsztaty artystyczne, stanowiące formę terapii przez sztukę. A w Cieszyńskim UTW sekcje artystyczne działają prężnie od samego początku istnienia organizacji, a więc od dziesięciu lat.

wyświetleń: 411komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .