Dzieci zatańczą z folklorem
W Cieszynie można ich spotkać na galach i podczas najważniejszych wydarzeń. Od lat budzą zachwyt widzów nie tylko w kraju, ale i za granicą. Bogactwo strojów i mnogość prezentowanych przez nich kultur sprawia, że od lat plasują się w czołówce polskich zespołów regionalnych. Z Karoliną Małysz-Tulec, dyrektorem Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. J. Marcinkowej rozmawiał Jan Bacza.
Obchody jubileuszowe zaczęły się już na początku roku. Dziś przygotowujecie się do sobotniego występuj grup dziecięcych.
W sobotę (25.04) w cieszyńskim teatrze o 16:00 odbędą się kolejne już Spotkania z Folklorem. Zaprezentuje się 115 młodych wykonawców, którzy zasilają nasze cztery grupy dziecięce. Przygrywać im będzie 22-osobowa kapela dziecięco-młodzieżowa.
Co zobaczymy i usłyszymy na scenie?
Młodzież zaprezentuje tańce i pieśni cieszyńskie, górnośląskie, opolskie, żywieckie, zobaczymy kujawiaka z oberkiem i tańce lubelskie. Kapela zagra także swoje utwory.
Jak to jest w Zespole: rodzice tańczą, śpiewają i wciągają dzieci czy też jest odwrotnie.
Tancerze z grup dziecięcych nie są związane z zespołem przez rodziców. Aktualnie mamy tylko dwie takie rodziny, w których nadal tańczy dziadek. On przyprowadził córkę i wnuczkę. Ale są to jednostki. Najczęściej to rodzice przyprowadzili do pierwszej grupy i potem dzieci przechodzą do coraz starszych grup, aż wreszcie dochodzą do grup dorosłych. Mamy nadzieję, że za kilka lat znowu ta wielopokoleniowość będzie związana znowu z całymi rodzinami, bo ta wielopokoleniowość u nas jest widoczna. Nasz zespół jest jednym z trzech zespołów w Polsce, który ma w swoich szeregach tancerzy od 5 roku życia, aż po 80 lat.
Seniorzy też występują na scenie i w chórze jubileuszowym.
Tak, na co dzień seniorzy występują w chórze jubileuszowym, ale w tym szczególnym dla nas roku seniorzy wystąpią w krótkich układach tanecznych 5 i 6 czerwca. To będzie taka nasza niespodzianka jubileuszowa.
Ale wróćmy do obchodów. W maju też planujecie coś szczególnego?
Będzie to nowość zarówno dla Zespołu jak i dla mieszkańców. To będzie pierwszy piknik z Zespołem Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej. Na naszą majówkę zapraszamy wszystkich. Wstęp wolny. Chcemy zrobić tę imprezę w formie pikniku rodzinnego. Będzie kolorowo, ciekawie, śmiesznie, muzycznie i oczywiście nie zabraknie poczęstunku przygotowanego przez członków zespołu. Zapraszamy na kemping Olza w Cieszynie 9 maja o 14:00.
Miesiąc później dwa wielkie koncerty.
5 i 6 czerwca zapraszamy do teatru na dwa koncerty – ten galowy będzie 6 czerwca. Sprzedaż biletów już ruszyła w Cieszyńskim Centrum Informacji. Osoby które były zespolikami zapraszamy na bal 6 czerwca i tu już indywidualnie prosimy się z nami kontaktować.
24 października obchodzi 15 lecie nasz chór jubileuszowy, założony również w związku z jubileuszem. To wydarzenie również wpisuje się w obchody. Impreza odbędzie się w Domu Narodowym. Wszystkich zapraszamy serdecznie
Przypomnijmy w kilku słowach bogatą historię zespołu.
Zespół istnieje od 1950 r. najpierw była to nieduża grupa teatralna składająca się z kilku par, która z czasem przerodziła się w grupę ogromną, bo już w pierwszych latach było to około stu osób. Dziś w zespole działa 230 osób. Założycielką zespołu była pani Danuta Juraszek-Baranowska. A pierwszy choreografem i najwspanialszym, który zadbał o bardzo wysoki poziom zespołu była Janina Marcinkowa i jej imieniem został nazwany zespół. Była to osoba najbardziej zasłużona, rozpoznawalna w całym kraju więc nie wyobrażam sobie żeby jej imię było zmienione na jakiekolwiek.
Dziękuję za rozmowę
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.