Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Weekendowe Propozycje Rowerowe (WPR, trasa 37): Travny i Svarna Hanka

Gigantyczne jodły, chodnik bosych stóp, meteoryty i pomnik owcy - Daniel Pipień zaprasza Was na wycieczkę na Travny i do Svarnej Hanki.

Trawny (cz. Travny) to trzecia pod względem wysokości góra na Śląsku Cieszyńskim. Wyższa jest tylko Łysa Góra 1323 m. i Barania Góra 1220 m. Pewnie mało kto wie, że droga asfaltowa na Trawny jest o ok. 1 km dłuższa od drogi z Krasnej na Łysą Górę. Nie dociera jednak na sam szczyt i przez to, że poprowadzona jest długimi trawersami, to nachylenie jest nieduże i jest mniej męcząca.


Podczas tej wycieczki będziemy mogli dotrzeć na szczyt Trawnego i wpisać się do książki szczytowej. Odwiedzimy Svarną Hankę, zobaczymy drzewa wyższe od cieszyńskiej wieży zamkowej i jeśli będziemy mieli nieco szczęścia to możemy znaleźć kamienie z kosmosu.

Trasę rozpoczynamy w Cieszynie na sportowym moście. Jedziemy stamtąd tak samo jakbyśmy jechali na Łysą Górę. Mój ulubiony wariant prowadzi przez Ropicę, Trzycież, Śmiłowice, Ligotkę Kameralną, Wyżnią Ligotę i Raszkowice.


Trawny i Łysa Góra

Trawny z Raszkowic

Dopiero w Prażmie (ok 30 km) przed kościołem skręcamy w lewo i kierujemy się do Morawki. Opuszczamy główną drogę w Morawce przed mostem, a następnie rozpoczynamy wspomniany długi podjazd.


Morawka

Trawny mapa

 Zbiornik wodny Moravka

Podjazd

Podjazd

 Podjazd

Nie jest on na szczęście zbyt męczący i czasem towarzyszą nam widoki na jezioro Moravka. Po drodze mijamy co jakiś czas tablice informacyjne będące częścią dydaktycznego szlaku. Z tablic dowiadujemy się o działalności grupy Wolfram, która została zrzucona pod koniec wojny w rejonach Morawki.


Tablica informacyjna Wolfram

Tablica informacyjna Wolfram

Tablica informacyjna Wolfram

Droga asfaltowa kończy się na wysokości ok. 980 m. i zmienia się tam w drogę szutrową, która dalej trawersuje zbocza góry. My skręcamy na zielony szlak, który niestety na odcinku ok 300 m. trzeba potraktować z buta. Potem jest już w miarę nieduże nachylenie, a na koniec bardzo fajny odcinek niebieskim szlakiem po korzonkach na szczyt. Na szczycie cisza i spokój. Widoków specjalnych też nie ma, bo drzewa zasłaniają. Chyba, że staniemy na wysokim ściętym pniu. Za to w drewnianej skrzynce znajdziemy książkę wpisową niczym na tatrzańskich gigantach.


Szlak na Trawny

Trawny

Trawny

Ze szczytu wracamy do zielonego szlaku i zjeżdżamy nim na siodło Plato, skąd już blisko na przełęcz Visalaje. Moglibyśmy zjechać stamtąd do Krasnej i wrócić.

Visalaje


Zaproponuję jednak jeszcze przedłużenie wycieczki tak, aby zahaczyć o malowniczy grzbiet górski Gruń.

Jedziemy zatem przejezdnym czerwonym szlakiem w stronę Białego Krzyża do eksperymentalnej stacji ekologicznej, którą tworzą dwa obiekty podobne do dużych szklarni. Tam skręcamy w prawo na żółty szlak. Po krótkim leśnym odcinku wyjedziemy na odsłonięty grzbiet zwany Gruń. Nazwa taka stosowana była kiedyś dla górskich obszarów, gdzie wykarczowano drzewa i na łąkach wypasano owce. Dawne szałasy zastąpiono górskimi chatami, a w jednej z nich znajduje się schronisko Svarna Hanka. Warto tutaj przystanąć i w pięknej górskiej scenerii posilić się regionalnymi specjałami.


Eksperymentalna stacja ekologiczna

Svarna Hanka

Gruń Chyża

Gruń - widoki

Bardzo malownicza trasa z rozległymi widokami mija po drodze m.in. pomnik owcy, chodnik dla bosych stóp i kamień symbolizujący meteoryt.
Owce – wiadomo - miały i dalej mają tu swoje miejsce. Pomnik owcy ma upamiętniać główne zajęcie dawnych mieszkańców odległej górskiej krainy.
Chodnik dla bosych stóp to drobna atrakcja dla pieszych turystów. Natomiast duży kamień nie jest meteorytem, tylko ma przypominać o znajdywanych w okolicach drobnych kamieniach z kosmosu.


Pomnik owcy

"Meteoryt"


W 2000 roku w maju faktycznie został zaobserwowany deszcz meteorytów, które miały spaść w Moravce w rejonie Slaviča i Białego Krzyża. Niektóre z obiektów mogły mieć nawet 10 kg, a znaleziono tylko kilka z nich.

Jadąc dalej, docieramy do drewnianego kościółka z 1887 r., który dominuje nad okolicą.


Gruń - widoki

Gruń - kościół

Tutaj zawracamy, cofniemy się nieco i skręcamy w lewo na zielony szlak prowadzący do doliny Rzeczyc. To właśnie w tej dolinie możemy zobaczyć potężne jodły sięgające 38 m.


 Zielony szlak do Rzeczyc

Dolina Rzeczyc


Doliną Rzeczyc jedziemy do rozstaju szlaków. Potem zielonym szlakiem najpierw wspinamy się na niewysokie siodło Pasieczki, skręcamy w prawo i po chwili zjeżdżamy do osady Zlatnik w Krasnej.


  Siodło Pasieczki

 Zjazd do Zlatnika


Czeka nas dalej łagodny długi zjazd do Prażma i Raszkowic.

Powrót tak samo jak przyjechaliśmy, czyli przez Ligotkę Kameralną, Śmiłowice, Trzycież i Ropice lub dla odmiany przez Gnojnik i Wielopole.

Trasa liczy ok 100 km.

Tekst i zdjęcia (o ile nie zaznaczono inaczej) - Daniel Pipień
 


Daniel Pipień - 39 lat i kilkadziesiąt tysięcy kilometrów na liczniku. Od dziecka pasjonuje się zwiedzaniem i rowerami. Amatorsko startuje w zawodach MTB. Łącząc pasję rowerową i ciekawość świata, poznaje Śląsk Cieszyński i swoimi pomysłami na ciekawe wycieczki rowerowe dzielić się będzie również z Wami.

Wycieczki i wyprawy rowerowe Daniela możecie śledzić na jego, prowadzonym od 2009 roku, blogu: http://daniel3ttt.bikestats.pl/

Poprzednie odcinki:


Za tydzień Daniel Pipień zaprosi nas na wycieczkę:
Łączka - Loučka - Łónczka

źródło: OX.PL
dodał: DaPi

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: