Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Ustroń nie chce leni(zmu)

Miała być zabawa, imprezy, wydarzenia i reklama. Pozostały faktury do zapłacenia i zerwana umowa. Niewypałem, zdaniem urzędników, okazała się akcja 'lenizm', którą w te wakacje promowano w Ustroniu. Miasto zerwało umowę z realizatorem wydarzenia.

Lenizm - to nowa i rozwijająca się ciągle, promowana przez nas filozofia życiowa, wskazująca na wagę odpoczynku i relaksu w naszym życiu. Staramy się poprzez nią propagować, przy całym szacunku do ciężkiej pracy, która nikogo nie omija, interesujące formy spędzania wolnego czasu. - Tak o trwającej od kilku tygodni akcji w Ustroniu piszą jej organizatorzy. Akcja ruszyła wraz z wakacjami. 'Lenizm' miał być sposobem na nudę, miał też reklamować Ustroń wśród mieszkańców, szczególnie Górnego Śląska.

Twarzami 'Lenizmu' są Michał Wójcik z 'Ani Mru-Mru' i Bartosz Demczuk z kabaretu 'Młodych Panów'. Przy ich udziale realizowane były niektóre wydarzenia w Ustroniu. Dodajmy jednak, że większość z nich, to wydarzenia, które od lat są już w kalendarzu imprez Ustronia.

Przed sezonem zwrócili się do Komisji Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Miasta przedstawiciele firmy z pomysłem, aby w Ustroniu zrobić coś nietypowego. Żeby Ustroń stał się bazą "lenizmu" od leniuchowania. Było to coś innego, dlatego pomysł się spodobał. Chcieliśmy promować miasto jako miejsce wypoczynkowe i rekreacyjne. Chcieliśmy również urozmaicić kalendarz imprez sezonu letniego
- wyjaśnia Andrzej Szeja przewodniczący Komisji Kultury, Sportu, turystyki i Promocji Ustronia.

Na początku z zainteresowaniem podeszliśmy do tematu. Byliśmy ciekawi nowej  propozycji, która ma wypromować Ustroń. Ta inicjatywa została zaproponowana przez Komisję Kultury, Turystyki, Sportu i Promocji Miasta, a Komisja Budżetu i Przestrzegania Prawa ją zaakceptowała, bo wydanie ponad 36 tysięcy brutto wymagało przesunięć w budżecie – tłumaczy Danuta Koenig, naczelnik wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki UM w Ustroniu.

Jak wylicza przewodniczący komisji kultury - w ramach umowy Ustroń miał być reklamowany w takich mediach rozpoznawalnych jak TVN Active, RMF MAXXX, Dziennik Zachodni. Rozliczenie wynagrodzenia za akcje promocyjne ma nastąpić dopiero po przedstawieniu szczegółowego wykazu spotów reklamowych, które ukazały się w mediach. Komisja kultury nie otrzymała dotychczas takich zestawień - dodaje Szeja .

W ramach promocji uruchomiono m.in. stronę na portalu społecznościowym. Rozdawane były też bilety na darmowe przejazdy ze Śląska do Ustronia Kolejami Śląskimi.

Mimo, że akcja ruszyła, miasto w połowie sierpnia zdecydowało się zerwać umowę z wykonawcą. Jak czytamy w krótkim oświadczeniu podpisanym przez zastępcę burmistrza Ustronia Jolantę Krajewską – Gojny - „ ze względu na nierzetelne wykonywanie warunków umowy w ramach 'Akcji Lenizm 2015' Miasto Ustroń skierowało w dniu 13 sierpnia 2015 r. do Wykonawcy (…) oświadczenie o odstąpieniu od umowy.”

Co takiego się stało, że umowę zerwano? Jak tłumaczy Danuta Koenig, jako wydział byliśmy zobowiązani do spisania umowy i pilotowania rzetelności realizowania tego zadania. Po pierwszej części nie byliśmy do końca zadowoleni z jej przebiegu, ale organizator zapewniał nas, że wszystko zostanie poprawione i miasto będzie promowane. Niestety, z żalem muszę stwierdzić, że umowa nie była realizowana profesjonalnie. Te zastrzeżenia ciągle się pojawiały. Stąd też decyzja miasta była taka, że rozwiązujemy umowę. Danuta Koenig nie ukrywa, że żal jej tego wydarzenia, jednak jej zdaniem, nie można pozwolić na złe wykorzystywanie środków publicznych.

Nieco łagodniej o całej sprawie wypowiada się Andrzej Szeja. Początkowo imprezy organizowane w Ustroniu przez twórców lenizmu dobrze się zapowiadały, niestety storpedowała je pogoda . Podczas imprezy inaugurującej zaczął padać deszcz i ludzie z rynku się rozeszli. Następna impreza w ramach lenizmu - arbuzomania, która odbyła się na Równicy, była ciekawa i ludzie dobrze się bawili. Jednakże na frekwencję również miała wpływ pogoda. Wydaje mi się, że organizatorzy za mało uwagi przywiązywali do rozplakatowania miasta - szczegółowego określenia kiedy, co gdzie i jak . Dobrym pomysłem było rozdawanie darmowych biletów kolejowych na przejazdy do Ustronia, bo wiele osób z tego skorzystało. My jako radni nie jesteśmy stroną podpisanej umowy i jeżeli są jakieś niejasności w podpisanej umowie, to muszą to wyjaśnić zainteresowane strony między sobą.

Pomimo wielu uwag co do prowadzenia wydarzeń, firma nie korygowała ich i nie realizowała sugestii miejskich urzędników. Rozbieżności polegały m.in. na tym, że proponowane imprezy nie odbywały się tam, gdzie miały się odbywać oraz wykonawca przedstawił inny program imprez od tego, który był w całości ustalony. Była wyznaczona strefy 'lenizmu' gdzie mieli się gromadzić ludzie, tam miały być strategiczne wydarzenia. Okazało się, że propozycje niestety sprowadzały się do różnych hoteli. To nie przekładało się na to czego oczekiwaliśmy. Ostatnie wydarzenie, które miało mieć miejsce na rynku, czyli wspólne śniadanie, ograniczyło się do rozdania torebek z herbatą. Po czym organizator wsiadł do samochodu i odjechał. Utwierdziło nas to w przekonaniu, że ta umowa nie ma sensu, żeby dalej ją realizować. - kontynuuje Danuta Koenig.

Urzędnicy zarzucali też organizatorom, że podczas jednego z wydarzeń, reklamowanego jako Dzień Rodzinny, w konkurencjach brał udział tylko zamknięty team Michała Wójcika i Bartosza Demczuka. "Można było odnieść wrażenie, że ktoś przyjechał do Ustronia, by się na nasz koszt pobawić" takie głosy pojawiają się w ustrońskim ratuszu.

Ile 'Lenizm' kosztował mieszkańców Ustronia? Do tej pory miasto wypłaciło jedną transzę za zrealizowane działania, w wysokości 12 tysięcy zł. Dalszych wypłat, jak twierdzą urzędnicy, w związku z zerwaniem umowy, ma nie być.

Choć do zerwania umowy z Ustroniem doszło już tydzień temu, to Beata Kowalczyk, z którą miasto podpisało umowę, dopiero wczoraj (25 sierpnia) - i to od nas - dowiedziała się o całej sprawie. Właścicielka firmy, z którą miasto podpisało umowę, nie chciała na razie komentować sprawy, zasłaniając się tym, że o zerwaniu umowy nie miała pojęcia.

Jan Bacza


Zobacz film z jednej z akcji w ramach 'Lenizmu'. Autor filmu: Andrzej Drobik.

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

8
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-08-26 13:32:20
funmark: Słowa Pana Szeji, że jako radni miasta Ustroń nie są stroną w konflikcie wydają się śmieszne, gdyż to nowa rada miasta ściągnęła Lenizm do Ustronia, stała od początku murem za organizatorami, broniła do upadłego ciągłe wpadki i brak profesjonalizmu. A wystarczyło powiedzieć: sorry, daliśmy d..y, przepraszamy, miało być inaczej. Ale to trzeba mieć j..a. Pozdrawiam
2015-08-27 07:19:17
Ustroniaczek 2: Szanuję demokratyczne wybory, ale lepiej by było gdyby każdy zajmował się tym na czym się zna! Prowadzenie taxi, mimo wykształcenia politechnicznego, to nie to samo, co branie odpowiedzialności za kierunkowe decyzje dla miasta!!! Z całym szacunkiem dla szefa K.K,S,T i P Ustronia oraz Przewodniczącego Rady Miasta Ustroń, który jest WF-stą. Daliście panowie na samym starcie tzw \&quot;ciała\&quot; i to chyba nie koniec. Wystarczy popatrzeć z jakim ROZMACHEM budowany jest od podstaw ustroński stadion, przepraszam - boisko do kopanej piłki, bo bieżnia się już nie zmieściła (sic!). Widać, że macie ambicje na co najmniej III ligę, ale kto da na to pieniądze?! Oczywiście podatnicy! <br />To tyle. Miłego samozadowolenia i do następnych wyborów! <br />Pozdrawiam
2015-08-27 14:11:49
human: Bzdura,większej nie czytałem.Bardzo fajny pomysł na reklamę i promocję miasta.Problemem jest biuro Promocji w Urzędzie i jej szefowa.To jej kaprysy przez całe lata są realizowane ,to one doprowadziły do braku turystów w mieście.Reaktywuje stare festiwale które ktoś kiedyś wymyślił,frekwencja prawie zero.Czy też miasto w tym wypadku rozwiązało umowę o pracę z tą Panią?Nie,przeciwnie.Pytam się dlaczego tej Pani nie na rękę ta forma promocji? Ano dlatego, że to Ona nie jest autorem tego pomysłu.Wszyscy wiedzą, że ten wydział z tymi pracownikami nie powinien istnieć.Tajemnica Poliszynela.Ot .co.
2015-08-27 14:12:26
dvid1: A przed wyborami były obiecanki cacanki jak to będzie pięknie!:-) haha. A tu wylane z naszych podatków grube pieniądze na jakieś bzdety, ktore nie wiadomo co miały przynieść! Brawo dla Ustroniaczek 2 za \&quot; Prowadzenie taxi, mimo wykształcenia politechnicznego, to nie to samo, co branie odpowiedzialności za kierunkowe decyzje dla miasta!!!\&quot;!! Popieram! Poczekamy jeszcze na basen.............. ha ha!
2015-08-27 14:53:16
funmark: Do human: Nie gorączkuj się tak, bo Ci żyłka pęknie jeszcze :). Nikt by nie miał nic przeciwko Lenizmowi, gdyby impreza ta była udana. Frekwencja prawie zerowa, program żaden, atrakcje dla turystów śmieszne. Rozdawanie podarowanych przez Koleje Śląskie biletów kolejowych, herbatek lokalnego producenta czy innych gadżetów reklamowych nie można nazwać akcja promocyjną Miasta Ustroń z szerokim spektrum imprez dla turystów. Dodam jeszcze, że organizatorzy chwalili się na ostatniej Radzie Miasta, że wartość tej akcji przekroczy, uwaga, pół miliona złotych polskich :). I jeszcze jedno - Wydział Kultury Urzędu Miasta ma naprawdę śmieszny budżet.
2015-08-27 15:47:38
human: Do funmark: co do śmiesznego budżetu.Skoro tak piszesz, to dlaczego te ,,śmieszne fundusze są wydawane na nic nie dające przez tyle lat pseudo promocje? Lokalny producent to dla Ustronia dobra reklama.Mamy potężnego producenta w Ustroniu,to ważne i należy reklamować również takie firmy.Za granicą gmina by szczyciła się takimi producentami na własnym terenie.A tu ,proszę ,zazdrość,zawiść i nienawiść.Następne;bilety kolejowe,a kiedy to Pani X z urzędu załatwiła turystom taką ilość biletów PKP na przyjazd do Ustronia? Nigdy jej nawet do głowy to nie przyszło.Dzięki tym biletom w Ustroniu było w weekendy bardzo dużo ludzi.Akcja promocji miasta była najlepsza,właśnie dzięki biletom ta reklama opłacał się,była trafiona.<br />Jesteś osobą z Urzędu dlatego bronisz ich decyzji.Żenujące..
2015-08-27 16:37:03
Olgierd z Zawodzia: human :) hehe akurat funmark nie pracuje w UM Ustrońskim, jakbyś czytał nasz-ustron.pl i znał trochę lokalny koloryt i działaczy to byś wiedział że facet daleki jest od UM i ma dość krytyczne do UM podejście :) ale widać że nie jesteś z Ustronia :) co do LENIZMU po prostu organizatorzy za bardo wzięli sobie ideę Lenizmu do serca i za bardo się Lenizowali :) podczas gdy mieli czynić wręcz odwrotnie :)
2015-08-28 06:39:52
Ustroniaczek 2: Witam wszystkich piszących komentarze.<br />Mam pytanie - kto oglądał wczorajszą transmisję z sesji RM? Smutne, jak gremia, które powinny dbać o interesy Ustronia /mieszkańcy, infrastruktura, turyści, wczasowicze, kuracjusze/ koncentrują się na udawadnianiu sobie wyimaginowanych \&quot;win\&quot;! Przypominam Panu Przewodniczącemu RM i innym radnym, że dostaliście od mieszkańców Ustronia MANDAT zaufania do współpracy, a nie rywalizacji i zwalczania UM Ustroń!! Przypominam również, że Burmistrz Miasta Ustroń został wybrany w I turze, zdecydowaną większością głosów, a Pan Przewodniczący RM nie dość, że przegrał rywalizację o fotel Burmistrza, to jeszcze wszedł do Rady o taki malutki włosek /11 głosów w Hermanicach!/. Więcej pokory /nomen omen/ Panie Arturze. A tak na marginesie - ten w kraju, kto ustalił ordynację wyborczą gdzie można startować równocześnie na Burmistrza i Radnego był chyba na ciężkim kacu. <br />Pozdrawiam
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: