Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Trzecie spotkanie z kandydatami Akcji Samorządowej AS

Wczoraj (10.10) na pytania wyborców odpowiadał Ryszard Macura, aktualny burmistrz Cieszyna. W sali lustrzanej kamienicy Konczakowskich mówił na wstępie: to będzie spotkanie dobrych wiadomości.

Tematem przewodnim były atuty społeczne i gospodarcze regionu śląska cieszyńskiego. Dyskusji o samym Cieszynie jednak nie zabrakło podczas części otwartej.

- Nie chodzi o to, żebyśmy się chwalili, tylko abyśmy pokazali potencjał regionu – mówił Ryszard Macura. W swoim wystąpieniu analizował położenie geograficzne i geopolityczne Cieszyna. Zwracał uwagę na fakt, iż miasto jest położone w stosunkowo niewielkiej odległości od pięciu stolic środkowoeuropejskich: Warszawy, Wiednia, Pragi, Bratysławy i Budapesztu. Odległość do tych miast to około 400 km (przy czym najbliżej położona jest Bratysława). Pamiętać także trzeba, że w łatwy sposób mieszkańcy miasta oraz regionu mogą się dostać do dużych lotnisk – w Katowicach, Krakowie czy Ostrawie. Wszystko to są czynniki ważne dla rozwoju turystyki.

Analizowane były także kwestie dróg publicznych. Jak mówił Ryszard Macura - są dwa zadania, które są ważne: uregulowanie docelowego statusu tzw. "starej jedynki" łączącej Cieszyn z Bielskiem oraz stworzenie długoterminowego harmonogramu remontów dróg w powiecie. Odnośnie pierwszego zadania, burmistrz zwracał uwagę także na potrzebę utworzenia połączenia kolejowego między tymi miastami, jako istotnego elementu komunikacyjnego dla Cieszyna.

W dyskusji z przybyłymi na spotkanie poruszanych było kilka tematów: czystości ulic Cieszyna, węzła przesiadkowego, gołębi na rynku czy wtorkowej debaty, która odbyła się w Krakowie. Zapytaliśmy burmistrza o to, dlaczego podczas budowy budynku dworca nie udało się opracować planów podłączenia pod niego linii wszystkich cieszyńskich linii autobusowych. Jak usłyszeliśmy - jest kilka powodów takiego rozwiązania. Mieliśmy przeprowadzone badania w 2013 i 2016 roku i kolejnym etapem będą badania oparte na innej metodyce. Mam tu na myśli system elektronicznego pomiaru osób wsiadających i wysiadających na poszczególnych liniach. Argumentem jest kwestia stabilizacji. Te poprzednie rozwiązania zasadniczo były chwalone przez mieszkańców Cieszyna i niektórzy postulowali o nowe rozwiązania, które swoją drogą wprowadziliśmy, jak np. połączenie z osiedla piastowskiego pod ubezpieczalnię. Drobne korekty były wprowadzane, natomiast na poważniejszą analizę będziemy czekać po wprowadzeniu systemu dynamicznej informacji pasażerskiej.

Kolejne spotkanie z kandydatami zostało zaplanowane na 16 października i odbędzie się na Banotówce w Cieszynie w budynku spółdzielni Cieszynianka o 17:00.

Rogers

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją