Spotkanie przedwyborcze z Gabrielą Staszkiewicz
„Razem możemy więcej - Cieszyn jest ważny” podkreślają kandydaci na radnych z listy CRS, na czele z Gabrielą Staszkiewicz, która walczy o fotel Burmistrza Miasta. W piątek (14.09) w Osiedlowym Centrum Kultury i Rekreacji kandydaci spotkali się z mieszkańcami – okręg 4 (Oś. Podgórze, Mały Jaworowy, Mnisztwo, Krasna, Gułdowy).
W pierwszej części, obecni na spotkaniu, kandydaci opowiedzieli o sobie. Zaprezentowała się Gabriela Staszkiewicz, Magdalena Grala, Monika Szlauer, Joanna Posiak, Michał Massalski, Łukasz Bielski, Krzysztof Pszczółka. Dla nas najważniejszy jest dialog. Będziemy pytać Was - mieszkańców o to, co tak naprawdę przeszkadza Wam w Cieszynie. Rzeczy, które trzeba poprawić, w tym mieście jest dużo. Ważne by wybrać to co trzeba zrobić w pierwszej, czy drugiej kolejności itd. To Państwo macie głos. Do skrzynek pocztowych dostaniecie ankietę. Będę wdzięczna za wszelkie zwroty, można ją również oddawać naszym kandydatom na radnych, którzy w najbliższym czasie będą pukać do Waszych drzwi. Chcemy poznać wyborców osobiście i aby oni poznali nas – mówiła Gabriela Staszkiewicz.
Najważniejszym punktem spotkania było przedstawienie programu, a także dialog z mieszkańcami. Gabriela Staszkiewicz rozpoczęła od gospodarki i przedsiębiorczości. Wskazała na: budowanie dobrego klimatu dla przedsiębiorców (wprowadzenie klauzul społecznych w zamówieniach publicznych, stworzenie funkcji asystenta przedsiębiorcy); wspieranie tworzenia nowych miejsc pracy (wprowadzenie ulg dla firm, organizacja szkoleń i doradztwa w zakresie tworzenia firm oraz zdobywania funduszy); przygotowanie lokali z zasobów budynków miejskich dla startupów i firm; stworzenie warunków rozwoju dla nowoczesnych technologii (wsparcie dla tworzenia atrakcyjnych miejsc pracy, współpraca z inkubatorami gospodarczymi oraz instytucjami wsparcia biznesu); wsparcie zatrudnienia osób w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy.
Kolejne zagadnienie, które ożywiło uczestników spotkania to infrastruktura i komunikacja. Poruszono takie tematy jak: parkingi w centrum miasta (modernizacja parkingów przy ul. Michejdy oraz Miarki, stworzenie parkingu w budynku dawnej Cieszyńskiej Drukarni Wydawniczej, powstanie parkingów na obrzeżach Cieszyna); optymalizacja tras i rozkładów jazdy (stworzenie nowych linii autobusowych pokrywających równomiernie całe miasto, nocne kursy w weekendy); plan remontów i budowy dróg, chodników, tras rowerowych (przekazanie w budżecie odpowiedniej puli środków na prace remontowe, opracowanie jasnych zasad realizacji planu remontów dróg, stworzenie siatki tras rowerowych, wprowadzenie budżetu zadaniowego w mieście); usprawnienie ruchu przez przejazdy kolejowe (skuteczne negocjacje z PKP w sprawie znacznego ograniczenia czasu zamknięcia przejazdów kolejowych, prowadzenie rozmów z prywatnymi przewoźnikami w kwestii wyznaczenia nowych godzin odjazdów pociągów do Czech); zakup nowoczesnych autobusów.
W punkcie promocja i turystyka znalazła się: rewitalizacja rynku i ul. Głębokiej (ożywienie śródmieścia, mała sztuka na ulicy – wystawy, spektakle, koncerty, projekcje w różnych miejscach miasta); skuteczne konsultacje społeczne i poprawa komunikacji UM z mieszkańcami (ustalenie nowych zasad konsultacji, wypracowanie standardów obsługi mieszkańców); nowoczesna promocja miasta (stworzenie marki i poprawa wizerunku Cieszyna, jako miasta turystycznego, umieszczenie atrakcji Cieszyna na mapach w aplikacjach mobilnych i przewodnikach, Ciekawy Cieszyn – organizacja wydarzeń kulturalnych i sportowych w weekendy); stworzenie nowych atrakcji turystycznych (tramwaj, rewitalizacja i udostępnienie cieszyńskich podziemi, utworzenie ścieżek turystycznych); sprowadzenie do Cieszyna wysokiej rangi imprezy sportowej (aktywizacja różnorodnych środowisk).
Ostatnim zagadnieniem wskazanym przez Staszkiewicz była poprawa jakości życia. Kandydatka mówiła m.in. o stworzeniu polityki dla seniorów i osób niepełnosprawnych (m.in.zlikwidowanie barier architektonicznych, rozszerzenie zakresu usług opiekuńczych, postanie dziennego Domu Seniora oraz klubu Aktywności Lokalnej, powołanie wolontariatu senioralnego – seniorzy pomagają np. dzieciom w odrabianiu lekcji, wsparcie mieszkalnictwa dostosowanego do potrzeb seniorów, w tym mieszkania wspomagane i chronione, rozwinięcie oferty programów zdrowotnych – szczepień i badań profilaktycznych dla seniorów); walka ze smogiem (zwiększenie środków na dopłaty do wymiany pieców CO, wspieranie termomodernizacji, kontynuacja rozwoju sieci ciepłowniczej, przeniesienie punktu pomiaru stężenia pyłów zawieszonych do centrum miasta); zwiększenie minimum dwukrotnie środków przeznaczonych na budżet obywatelski; budowa sal gimnastycznych, remonty „Orlików”, modernizacja i budowa nowych miejsc rekreacji (budowa sal gimnastycznych przy SP6 i SP7, remont orlików przy SP3, SP5, budowa Pumptrack’a, modernizacja tras biegowych Park&Run, budowa i modernizacja placów zabaw – Mnisztwo, Pod Wałką, centrum miasta, stworzenie trasy rowerowo-spacerowej nad Olzą w kierunku Marklowic, dostosowanie hali widowiskowo-sportowej do funkcjonowania przez cały rok); modernizacja basenu miejskiego przy al. Łyska.
MSZ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.