Spotkanie Komisji Ochrony Przyrody
Warto podkreślić, iż o ile wiele organizacji, również kół i klubów działających w strukturach PTTK, organizuje różne przedsięwzięcia głównie dla swoich członków, to KOP ze swoimi działaniami wychodzi głównie na zewnątrz, kierując je w szczególności do dzieci i młodzieży. Głównymi działaniami KOP jest bowiem organizacja sprzątań świata, oczywiście tego najbliższego, w których bierze udział bardzo dużo młodzieży z różnych szkół naszego powiatu.
Drugim bardzo ważnym filarem działalności KOP jest edukacja przyrodnicza dzieci i młodzieży organizowana w różnych formach. We współpracy z Nadleśnictwem Ustroń i samorządami poszczególnych gmin KOP organizuje imprezy z okazji świąt przyrodniczych, jak np. święto drzewa, Dzień Ziemi, czy konkursy plastyczno-przyrodnicze. Wszystkie tego typu akcje są znakomitą okazją do poszerzania wiedzy przyrodniczej. A że wiedza ta zdobywana jest poza szkolną ławą, ma szanse na dłużej utrwalić się w uczniowskich głowach. KOP dba też, by dzieci i młodzież biorące udział w akcjach otrzymywały pamiątki w postaci okolicznościowych przypinek, a uczestnicy konkursów nagrody, na które składają się głównie publikacje przyrodnicze i krajoznawcze pozwalające dalej rozwijać i poszerzać swą wiedzę.
Warto też zauważyć, że przewodniczący KOP Jan Machała jest otwarty na wszelkie propozycje współpracy ze strony gmin i szkół. Członkowie KOP społecznie, z pasją i zaangażowaniem pokazują chętnym młodym ludziom atrakcje przyrodnicze naszego regionu.
Odczytując sprawozdanie Jan Machała zwrócił także uwagę, iż zeszłoroczna działalność KOP została pokazana w 68 artykułach w mediach lokalnych, z czego 22 z nich ukazały się na łamach naszego portalu.
Na koniec przewodniczący poinformował zebranych, że komisja została poszerzona o kolejne dziedziny turystyki. Od teraz działać będzie jako Komisja Ochrony Przyrody, Krajoznawstwa i Turystyki pieszej. Co za tym idzie znacznie poszerzyły się uprawnienia komisji, m.in. do weryfikowania i przyznawania odznak turystycznych, a jej działaczom przybyło społecznej pracy.
Jan Machała już zaczął, obok propagowanej przez siebie dotychczas odznaki Turysta Przyrodnik PTTK promować także odznaki turystyki pieszej i krajoznawczej. Tak więc teraz w Oddziale PTTK Beskid Śląski przy ul. Głębokiej w Cieszynie nabyć można również książeczki Odznaki Turystyki Pieszej i Odznak Krajoznawczych (w cenie 3 zł) oraz ich młodzieżowych i dziecięcych wersji, a po spełnieniu warunków wyszczególnionych w regulaminie przedstawić wypełnioną książeczkę do weryfikacji odznaki do siedziby Oddziału.
Propagowanie zdobywania odznak turystycznych, nie tylko przyrodniczych, ale także i krajoznawczych, jest bowiem kolejną misją rozszerzonej Komisji. Jej działacze podkreślają, że turystyka w rożnych jej formach jest nie tylko wspaniałym sposobem na samorozwój i dbałość o zdrowie, ale także cudownym, integrującym i pożytecznym sposobem rodzinnego spędzania wolnego czasu.
(indi)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.