PZKO rownież na 'fejsie'
Zebranie tradycyjnie prezes Leszek Richter zaczął od omówienia imprez, w których od czasu ostatniego zebrania brali udział członkowie Sekcji. Sporo uwagi poświęcił omówieniu XXV Posiad Gawędziarskich oraz Konkursu Gry na Unikatowych Instrumentach Ludowych w Brzuśniku na Żywiecczyźnie organizowanym przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku Białej, na którym był prezes SL PZKO Leszek Richter oraz Otmar Kantor.
– Z wielką satysfakcją muszę stwierdzić, że wśród laureatów byli również przedstawiciele Śląska Cieszyńskiego, których znamy z naszego konkursu. Czyli widać, że ta aktywizacja po naszej stronie przynosi efekty, konkurs robi się coraz bardziej popularny, a jego laureaci biorą udział także w innych konkursach – stwierdził Leszek Richter podkreślając, że na konkurs do Brzuśnika jeździł nie raz i jeszcze przed kilkoma latami w zasadzie przedstawicieli Śląska Cieszyńskiego tam nie było. Otmar Kantor poinformował też, że jego Kapela Bukóń zdobyła na tychże posiadach II miejsce. O tym, co ostatnio robili, mówili także pozostali członkowie Sekcji. Wojciech Grajewski przygotował i otworzył wystawę o I Wojnie Światowej w Książnicy Cieszyńskiej, Wiesława Branna natomiast przygotowała wystawę z okazji jubileuszu Zespołu Reprezentacyjnego ZG PZKO ”Olza” wiszącą w sali konferencyjne „Bajka” ZG PZKO. Otmar Kantor był także w Hawierzowie na pokazie tradycyjnego rzemiosła a prezes Leszek Richter złożył w imieniu Sekcji Ludoznawczej wieniec podczas pogrzebu dawnego członka Sekcji, Janka Kufy z „Gróniczka” z Mostów k. Jabłonkowa.
Podczas zebrania omówiono także plany. Dobrą wiadomością, jaką miał do przekazania prezes było, iż Sekcja otrzymała z MSZ i Konsulatu Generalnego w Ostrawie oraz z Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie dotację na nagrody dla laureatów Konkursu Gwar Po Naszymu po Obu stronach Olzy. Przygotowanie konkursu z ramienia SL PZKO koordynować będzie Magdalena Ćmiel, której wszyscy podziękowali za przejęcie na swe barki tak wielkiej odpowiedzialności, kto mógł zadeklarował pomoc. Warto podkreślić, że w konkursie licznie biorą udział dzieci i młodzież z obu stron Olzy, a tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 8 i 9 grudnia w cieszyńskim Domu Narodowym. Ubiegłoroczna także miała miejsce po polskiej stronie – w Prażakówce w Ustroniu.
Omówiono także znacznie odleglejsze plany. Wiadomo już, że na seminarium popularnonaukowe organizowane przez Sekcję poprzedzające Gorolskie Święto w Jabłonkowie 31 lipca wygłosić referaty dotyczące swojego języka regionalnego przyjadą Kaszubi.
Omawiając sprawy edytorskie, wydawnicze oraz informacje, jakie powinne o działalności sekcji pojawiać się na zewnątrz stwierdzono, że strona internetowa Sekcji działająca jako podstrona PZKO powinna być częściej aktualizowana. Postanowiono także iść z duchem czasu i założyć stronę Sekcji Ludoznawczej na facebooku, co już następnego dnia zrealizowano.
(indi)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.