Polityka senioralna w Cieszynie
Od 2015 roku funkcjonuje Cieszyńska Rada Seniorów, która nie tylko jest organem doradczym i opiniotwórczym, ale również prężnie działającą jednostką, która dąży do umożliwienia seniorom prowadzenia aktywnego trybu życia. Jak wskazują władze miasta, rady członków Cieszyńskiej Rady Seniorów przyczyniły się między innymi do podjęcia wielu działań porządkowych i organizacyjnych. Przykładem mogą być nowe ławki na szlakach spacerowych i komunikacyjnych, które dają seniorom (i nie tylko) możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu, bądź też pozwalają na krótki odpoczynek w czasie dłuższego spaceru. Wzbogacają również ścieżki spacerowe pod względem wizualnym.
Rada Seniorów agitowała również za wprowadzeniem „Kopert życia” – zgodnie z ideą akcji, koperty takie powinny być umieszczane w domach osób wymagających bardziej intensywnej opieki. W kopercie powinna znaleźć się kartka z potrzebnymi informacjami na temat stanu zdrowia takich osób, w związku z czym w razie interwencji, służby ratunkowe będą miały szybki dostęp do informacji, które niejednokrotnie mogą decydować o uratowaniu życia. W 2017 roku łącznie wydano 1158 Kopert Życia. Nieco inną, ale również potrzebną inicjatywą jest organizacja wydarzenia o nazwie Nadolziańskie Senioralia, których pierwsza edycja miała miejsce w 2017 roku, a w tym roku planowana jest druga.
Aktualnie w sprawach seniorów dzieje się tak wiele, że zdecydowano o powołaniu specjalnej osoby, której zadaniem będzie koordynacja działań związanych z potrzebami seniorów - Potrzeba funkcjonowania takiej osoby wynika m. in. ze zmiany struktury demograficznej Cieszyna, w której coraz znaczniejszą rolę odgrywają seniorzy. Poszerzanie się zadań realizowanych na rzecz najstarszego pokolenia wymaga coraz sprawniejszej koordynacji działań różnych instytucji i organizacji (…)Polityka senioralna powinna uwzględniać zarówno potrzeby osób starszych niezdolnych już do samodzielnego funkcjonowania, jak również tych, którzy nie tylko mogą, ale nierzadko wręcz chcą aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym (…) Ponadto nasze wspólne działania powinny być nakierowane zarówno na tworzenie infrastruktury (dróg, chodników, miejsc odpoczynku i rekreacji) dostosowanej do osób starszych i niepełnosprawnych, jak również na pomoc w organizacji różnorodnych spotkań kreujących i pożytkujących aktywność osób w „trzecim wieku”. Warto przy tym zawsze pamiętać o szczególnej roli rodziny, która jest naturalnym środowiskiem życia dla osób w każdym wieku, należy również zadbać o to, żeby nasze działania nie przyczyniały się do zamykania ludzi w swojej grupie pokoleniowej, ale raczej aby otwierały nas na dzielenie się między pokoleniami tym, co mamy dobrego – wskazuje Burmistrz Cieszyna Ryszard Macura.
JŚ/mat.pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.