Spora część Cieszyna została wpisana do Rejestru Zabytków

Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków 27 kwietnia 2018 roku wydał decyzję w sprawie wpisania do rejestru zabytków nieruchomości Województwa Śląskiego Historycznego Układu Urbanistycznego Miasta Cieszyn. W rejestrze znalazła się więc znaczna część Cieszyna od ulic Mostowej i Zamkowej, przez al. Oswalda Madeckiego, Korfantego, Bobrecką, Garncarską aż po Bielską, Poniatowskiego i Błogocką.

Granica obszaru wpisanego do rejestru zabytków jest znacznie szersza niż przebieg dawnych obwarowań miejskich – ograniczenie wpisu do rejestru zabytków miasta wyłącznie do średniowiecznego terenu staromiejskiego (…) skutkowałoby wyłączeniem z tego obszaru kompleksu zabudowy Góry Zamkowej nadbrzeża Olzy, obszaru Górnego Rynku, placu Józefa Londzina (…), oraz dużego terenu XIX-wiecznej dzielnicy miasta – uzasadnia wpis do rejestru tak dużego obszaru Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Wpis do rejestru zabytków nieruchomości pociąga za sobą określone skutki prawne, określone w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. W szczególności nakłada na osoby odpowiedzialne za opiekę nad zabytkami warunki do naukowego badania i dokumentowania zabytków, prowadzenie prac konserwatorskich i restauratorskich przy zabytku, zabezpieczenie i utrzymanie samego zabytku oraz jego otoczenia w jak najlepszym stanie, korzystanie z zabytku w sposób zapewniający trwałe zachowanie jego wartości oaz popularyzowanie oraz upowszechnianie wiedzy o zabytku oraz o jego znaczeniu dla historii i kultury.

Warto zaznaczyć, że to osoba fizyczna, lub jednostka organizacyjna będąca właścicielem, użytkownikiem wieczystym, trwałym zarządcą, bądź posiadającą ograniczone prawa rzeczowe, lub stosunek zobowiązaniowy, która daje uprawnienia do podejmowania określonych czynności w granicach nieruchomości, finansuje prowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich oraz robót budowlanych przy danym zabytku, jednak na wprowadzenie ewentualnych zmian wymagane jest pozwolenie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

 

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-05-05 20:16:39
bronek91: No to deweloperki będą przepędzone, no chyba że chcą się bujać z konserwatorem:)
2018-05-13 05:50:08
krzysztof.mm: ten zabytkowy humbug już był, dokładnie za komuny, szczęśliwie jeszcze chyba w latach 90-tych udało się z niego miastu wycofać - i nikt tego nie żałował, pozytywne efekty widać na każdym kroku idąc przez \'stary\' Cieszyn, pięknie odrestaurowany<br /><br />komuna wróciła pod sztandarami pisizny, wprowadza gdzie może peerelowskie schematy i obyczaje<br />mieszkańcom i właścicielom, mniej lub bardziej w zależności od sytuacji - ale generalnie współczujemy
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją