Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Spora część Cieszyna została wpisana do Rejestru Zabytków

Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków 27 kwietnia 2018 roku wydał decyzję w sprawie wpisania do rejestru zabytków nieruchomości Województwa Śląskiego Historycznego Układu Urbanistycznego Miasta Cieszyn. W rejestrze znalazła się więc znaczna część Cieszyna od ulic Mostowej i Zamkowej, przez al. Oswalda Madeckiego, Korfantego, Bobrecką, Garncarską aż po Bielską, Poniatowskiego i Błogocką.

Granica obszaru wpisanego do rejestru zabytków jest znacznie szersza niż przebieg dawnych obwarowań miejskich – ograniczenie wpisu do rejestru zabytków miasta wyłącznie do średniowiecznego terenu staromiejskiego (…) skutkowałoby wyłączeniem z tego obszaru kompleksu zabudowy Góry Zamkowej nadbrzeża Olzy, obszaru Górnego Rynku, placu Józefa Londzina (…), oraz dużego terenu XIX-wiecznej dzielnicy miasta – uzasadnia wpis do rejestru tak dużego obszaru Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Wpis do rejestru zabytków nieruchomości pociąga za sobą określone skutki prawne, określone w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. W szczególności nakłada na osoby odpowiedzialne za opiekę nad zabytkami warunki do naukowego badania i dokumentowania zabytków, prowadzenie prac konserwatorskich i restauratorskich przy zabytku, zabezpieczenie i utrzymanie samego zabytku oraz jego otoczenia w jak najlepszym stanie, korzystanie z zabytku w sposób zapewniający trwałe zachowanie jego wartości oaz popularyzowanie oraz upowszechnianie wiedzy o zabytku oraz o jego znaczeniu dla historii i kultury.

Warto zaznaczyć, że to osoba fizyczna, lub jednostka organizacyjna będąca właścicielem, użytkownikiem wieczystym, trwałym zarządcą, bądź posiadającą ograniczone prawa rzeczowe, lub stosunek zobowiązaniowy, która daje uprawnienia do podejmowania określonych czynności w granicach nieruchomości, finansuje prowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich oraz robót budowlanych przy danym zabytku, jednak na wprowadzenie ewentualnych zmian wymagane jest pozwolenie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

 

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-05-05 20:16:39
bronek91: No to deweloperki będą przepędzone, no chyba że chcą się bujać z konserwatorem:)
2018-05-13 05:50:08
krzysztof.mm: ten zabytkowy humbug już był, dokładnie za komuny, szczęśliwie jeszcze chyba w latach 90-tych udało się z niego miastu wycofać - i nikt tego nie żałował, pozytywne efekty widać na każdym kroku idąc przez \'stary\' Cieszyn, pięknie odrestaurowany<br /><br />komuna wróciła pod sztandarami pisizny, wprowadza gdzie może peerelowskie schematy i obyczaje<br />mieszkańcom i właścicielom, mniej lub bardziej w zależności od sytuacji - ale generalnie współczujemy
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: