„Organy inaczej”
Solistą był Michał Botor, pianista, organista. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów dr hab. Witolda Zabornego oraz prof. dr hab. Juliana Gembalskiego, a także w klasie fortepianu prof. dr hab. Anny Góreckiej. Na przestrzeni ostatnich lat koncertował w kraju i za granicą, jako organista, pianista, a także w roli kameralisty oraz improwizatora. Wielokrotnie nagradzany na licznych konkursach interpretacji, kompozycji oraz improwizacji. Obecnie prowadzi także działalność pedagogiczną. Otrzymał liczne nagrody w konkursach: np. w 2009 roku otrzymał II nagrodę w III Chrzanowskich Spotkaniach Młodych Instrumentalistów im. Janiny Garści (fortepian). W tym samym roku otrzymał I nagrodę w I Edycji Konkursu Młodych Kompozytorów Mijusic im. Janiny Garści; w 2017 roku otrzymał tytuł finalisty w I Międzyuczelnianym Konkursie Improwizacji na instrumentach klawiszowych organizowanego przez Akademię Muzyczną w Katowicach (fortepian i organy). W 2017 zdobył 2 miejsce w Konkursie Organistów Archidiecezji Katowickiej w Katowicach. W 2019 roku zdobył I nagrodę w II Międzynarodowym Konkursie Improwizacji na Instrumentach Klawiszowych w Katowicach (fortepian i organy). 3 lata temu został laureatem I Międzynarodowego Konkursu „Muzyczne Orły” w Łodzi w kategorii „Zespół Kameralny”. W tym samym roku przyznano mu nagrodę Samorządu Miasta Tychy „Quod discis, tibi discis” dla wybitnych studentów. Uczestniczył także w licznych kursach interpretacji muzyki organowej, fortepianowej, jazzowej oraz improwizacji prowadzonych m.in. przez takich mistrzów jak Daniel Roth (Francja), Dimitrii Baszkirow (Rosja), Thierry Escaich (Francja), Lorenzo Ghielmi (Włochy), Zuzanna Ferjencikova (Słowacja), Franz Danksagmuller (Niemcy), Martin Schmeding, Nigel Allcoat (Anglia), Adam Makowicz, Józef Serafin, Jarosław Wróblewski, Krzysztof Urbaniak.
Program koncertu - W. A. Mozart - Symphony no. 40, KV 550 - cz. I - Molto allegro, 12 wariacji n.t. „Ah, vous dirai-je maman” KV 265; G. Bizet - Adagietto (Suite no. 1), Farandolle (Suite no. 2 ”L’Arlesienne”); P. I. Czajkowski – „Nutcracker”: „Marche”, „Danse arabe”, „Danse de la Fee-Dragee”; J. Sibelius - „Valse Triste”; Improwizacje na tematy filmowe.
Registratorem utworów był Wojciech Wantulok. Koncert prowadziła Joanna Lazar-Chmielowska.
Na koniec spotkania muzycznego ks. proboszcz Marcin Brzóska dziękował artyście za występ, słuchaczom za udział. Zaprosił na finałowy koncert w dniu 18.08.2024. Zaś tym melomanom, którzy pozostali w kościele zaproponował pogadankę nt. ewangelicyzmu na Śląsku Cieszyńskim oraz historii Kościoła Jezusowego.
mat.pras./red
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.