Nie dla TV TRWAM
Telewizję Trwam odebrać można z satelity Astra, która u nas nie jest zbyt popularna, gdyż wszystkie liczące się stacje i platformy cyfrowe nadają z satelity Hot – Bird. Odbiór kanału jest więc znacznie utrudniony, ponadto sieci kablowe, w których stacja jest dostępna, również nie mają zbyt dużego zasięgu i obejmują głównie duże miasta.
Szansą dla stacji na zwiększenie udziału w widowni na pewno byłoby dołączenie kanału do jednego z multipleksów NTC – Naziemnej Telewizji Cyfrowej. Mimo starań o koncesję, telewizja Ojca Rydzyka jej nie otrzymała. Niedawno na stronach Radia Maryja pojawił się wzór pisma do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o następującej treści: My, niżej podpisani, żądamy od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przyznania Telewizji Trwam należnego miejsca na tzw. multipleksie. Żądamy zaprzestania dyskryminacji katolickich mediów.
Stacja może budzić różne emocje, jednak ciężko jest zrozumieć merytoryczne argumenty, a właściwie ich brak, przy nieprzyznaniu TV TRWAM koncesji. Jak podaje serwis Satkurier.pl, Helsińska Fundacja Praw Człowieka (HFPC) wystąpiła do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) Jana Dworaka z prośbą o udzielenie szczegółowych informacji na temat procedury przyznawania koncesji nadawcom telewizyjnym do prowadzenia działalności nadawczej w ramach multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej. HFPC zwraca m.in. uwagę, że KRRiT nie przedstawiła szczegółowego uzasadnienia podjętych decyzji koncesyjnych. Przykładowo, w przypadku TV Trwam, powołano się na racje finansowe, nie podając przy tym, z jakich względów oceniono negatywnie wiarygodność finansową tego nadawcy.
To pewnego rodzaju kuriozum. Koncesje otrzymały bowiem takie kanały jak PULS2 i ATM Rozrywka - które emitują plansze testowe. W przypadku Pulsu 2 sytuacja taka trwa od niemal dwóch lat! Zaś ATM Rozrywka informuje, że być może wystartuje w maju tego roku, ale generalnie w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Maciej Grzywaczewski, wiceprezes ATM Grupa mówi, że spółka cały czas się waha w sprawie uruchomienia projektu...
Tymczasem stacji, która nadaje z powodzeniem od kilku lat, koncesji nie udziela się. Zastanawiający jest również fakt, na który zwraca HFPC, czyli brak upublicznienia transparentnych kryteriów wyboru nadawców w konkursie przeprowadzonym przez KRRiT w kwietniu 2011 r., w którym odmówiono udzielenia koncesji nadawcom kanałów telewizyjnych, takich jak TV Trwam, Superstacja czy TVN Meteo.
Analizując skład nadających do tej pory multipleksów, widać brak jakiejkolwiek logiki i pomysłu w doborze kanałów w nich nadających (pisaliśmy: Płać i oglądaj plansze testowe). Koncesję otrzymała stacja Polsat Sport News, która prezentuje głównie niszowe (i bardzo dobrze) dyscypliny sportowe. Chociaż w tym wypadku nie trudno domyślić się, że stacja należy do portfolio Cyfrowego Polsatu i jest właściwie jednocześnie reklamą tej największej płatnej polskiej platformy . Na co również warto zwrócić uwagę, to to, że na początku kiedy emisja NTC była jeszcze testowa, oglądać można było kanały produkowane przez TVP – Historia i Kultura. Wraz z regularnym startem multipleksu zostały one wyłączone i zastąpione kanałami m.in. POLO TV i ESKA TV.
W tym samym czasie oglądamy w telewizji programy o zagrożonej „misji” telewizji publicznej. Aby mieć dostęp do tych kanałów, tworzonych m.in. z funduszy pochodzących z abonamentu, należy wykupić jakikolwiek pakiet w komercyjnych platformach cyfrowych (lub skierować antenę na niepopularną u nas Astrę). Podobnie jest z kanałem TVP Sport i TVP HD (zaznaczyć trzeba, że programy te w ogóle nie są dostępne FTA, czyli bezpłatnie).
Największą trudność w przejściu na system cyfrowego nadawania będą mieli z pewnością ludzie starsi. Wyłączenie analogu będzie się dla nich wiązało z dodatkowymi kosztami, a to właśnie ludzie starsi w powszechnej opinii najczęściej płacą abonament. Obecność kanału Ojca Rydzyka z pewnością znacznie przekonałoby tą część społeczeństwa. Z całym szacunkiem, ale kanałami ESKA TV i POLO TV „naszych babć” do cyfryzacji nie przekonamy. Poza tym KRRiT powinna kierować się pluralizmem, ale znaczenie tego słowa chyba zostało zapomniane…
Jak czytamy w cytowanym wcześniej artykule Satkurkiera - zdaniem HFPC określenie jasnych kryteriów uzyskania i utrzymania wszelkiego rodzaju koncesji uprawniających do prowadzenia działalności nadawczej leży w interesie publicznym. Ma ono kluczowe znaczenie dla sprawowania kontroli społecznej nad podmiotami nadającymi sygnał telewizyjny w Polsce oraz działaniami samej KRRiT. HFPC wskazała także na standardy międzynarodowe w zakresie regulowania działalności nadawczej w drodze koncesji oraz na przestrzeganie zasad pluralizmu w mediach - zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, odmowa udzielenia koncesji może oznaczać ingerencję w prawo do swobody wypowiedzi chronione na mocy art. 10 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.
A tymczasem nasi południowi sąsiedzi wyłączyli już nadawanie analogowe… a u nas jak zwykle – karty są rozdawane, ale tak do końca nikt nie wie, komu i na jakich zasadach…
(red)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.