Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Joanna Wowrzeczka: Należy myśleć o mieście jako całości

Wczoraj (2 października) odbyło się kolejne spotkanie z kandydatką na burmistrzynię Cieszyna Joanną Wowrzeczką. W domu Macierzy Cieszyńskiej na Mnisztwie przedstawiła swoich kandydatów na radnych oraz program wyborczy.

Jak mogliśmy się dowiedzieć, nazwa komitetu wywodzi się od stowarzyszenia "Siła", które współzakładał Tadeusz Reger. Ma ona także odzwierciedlenie w programie ugrupowania, gdyż każda z liter odpowiada czterem flarom: S za Solidarność z mieszkańcami, I za Innowacyjność rozwiązań, Ł za Łatwość życia oraz A za Atrakcyjność turystyczną.

Na spotkaniu obecni byli także kandydaci na radnych: Joanna Cielepa, Aleksandra Firlińska (okręg pierwszy), Irena Fluder-Kudzia, Krzysztof Mołdrzyk (okręg drugi), Grzegorz Studnicki, Jan Wesoły i Krzysztof Wenglorz (okręg trzeci). Obecny był także szef sztabu wyborczego Wojciech Jakubiec.

Program wyborczy koncentrował się przede wszystkim na problemach dotyczących śródmieścia Cieszyna. Zapytaliśmy Joannę Wowrzeczkę o plany dotyczące innych dzielnic, na przykład Banotówki, Zoru czy Mnisztwa: należy myśleć nad miastem jako o całości, to jest dla nas najważniejsze wyzwanie, przynajmniej na najbliższy rok. Jest to priorytet, gdyż zaczyna działać galeria Stela, dlatego mówiłam o śródmieściu. Należy przestać myśleć okręgami, dzielnicami, kawałkami i pokazać mieszkańcom, że jeśli zadbamy o hażlaską, to błogocka na tym zyska. Jak dodaje- To jest wielki wysiłek, polegający na pracy nad mentalnością, aby pokazać, że miasto to dobro wspólne, że te ulice są związane. Transport publiczny jest tym, co może połączyć wszystkie te miejsca.

"Siła" zarejestrowała swoich kandydatów na radnych w trzech z czterech okręgów. Jak wiemy, tegoroczne wybory będą przebiegać ze zmienioną ordynacją wyborczą w stosunku do poprzednich. Jak zamianę "JOWów" na metodę D'Hondta ocenia kandydatka na burmistrzynię? Plusem, który ja dostrzegam, a wolę myśleć o plusach, jest to, że radny nie musi lobbować za tym miejscem, gdzie mieszka, a myśleć "całym miastem". Najmniejszą jednostką jest okręg, ale on tak naprawdę musi myśleć o pozostałych. Wolę mieć trzy okręgi, ale bardzo pracowitych, uczciwych i zaangażowanych ludzi, niż takich z łapanki, czy takich, którzy byli już wszędzie i nic z tego nie wynikało. 

(Rogers)

 

 

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

11
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-10-03 17:01:12
bronek91: "z kandydatką na burmistrzynię"-cytat Jaką burmistrzynię? Mówi się burmistrę, przynajmniej wg TOK FM.
2018-10-03 17:11:27
bronek91: "należy myśleć nad miastem jako o całości,"- cytat Miasto stanowi jednolicie funkcjonujący organizm, którego każda część jest równie ważna. Pełna zgoda → Tak nawiasem mniej lub bardziej świadoma parafraza słów św. Pawła ale w odniesieniu do innej zbiorowości. Natomiast co z praktycznym zastosowaniem głoszonych przez Krytykę Polityczną treści w odniesieniu do realiów funkcjonowania miejskiego konstruktu?
2018-10-03 21:03:29
krzysztof.mm: Janek Wesoły - miła niespodzianka na tej liście - zaraźliwie pozytywny, do bólu uczciwy i porządny człowiek - trzymam kciuki, za całą ekipę
2018-10-03 23:07:20
knefel: ja-sioKrzysio, twoja idolka na szczęście nie wejdzie nawet do drugiej rundy.
2018-10-04 05:17:20
bronek91: Krytyka Polityczna jak najbardziej pozytywnie wpisała się w lokalną scenerię polityczną. Ubogaca miejscowe życie publiczne i kulturalne, wnosi nowe rozwiązania w sposobie prowadzenia polityki, zwraca uwagę na kwestie dotąd pomijane lub drugorzędne. Wzbogaca miejscowy potencjał intelektualny. Pomimo szczerych chęci, nie zauważyłem, aby została zarejestrowana lista do powiatu. Myślę, iż to na poziomie samorządu powiatowego krytyka polityczna miałaby największe pole do popisu. Wymienionej instytucji potrzebny jest powiem intelektualnej świeżości, zwłaszcza ze strony tej lewej strony, programowo bardziej nastawionej na potrzeby człowieka jako jednostki i poszczególne ludzkie grupy w wymiarze klasowym. Tym bardziej, iż wobec zagarnięcia Lewicy Ziemi Cieszyńskiej przez grupy powiązane przez PO, lewicowy wyborca został zmuszony do opowiedzenia się między PiS a PO lub bojkot. Myślę, iż powiatowy lewicowy elektorat jest jak najbardziej do zagospodarowania. Po odejściu w polityczny niebyt dotychczasowego wymiaru lewicy kojarzącej się z PRL, przyszła pora na lewicę ideową. Zatem powtarza się sytuacja z czasów przedwojennych i początku XX wieku. Śląsk Cieszyński od wieków jako region znany jest z wysokiego poziomu tolerancji i pluralizmu światopoglądowego. Myślę, iż lokalna Krytyka Polityczna pomaga utrzymywać tradycję.
2018-10-04 06:20:03
bronek91: Z Krytyką Polityczną nie zawsze jest mi po drodze. Regularnie czytam kwartalnik i publikacje wydawnictwa, czasem nawet polemizuję z członkami. Dotychczasowa jakość lewicy w Polsce nastawiona na kontynuację tradycji PZPR i utrzymywanie w ryzach wyborcy już de facto została wyeksploatowana a młodsi działacze i sympatycy odeszli na znak protestu wobec polityki personalnej i powiązań politycznych tak zwanych czerwonych baronów pewnej partii. W konsekwencji elektorat lewicowy podzielony został pomiędzy PiS i PO. Proponowałbym rozdzielać kwestię lewicy od lewactwa. Jako punkt odniesienia proponowałbym skupienie się na odniesieniu do prawa naturalnego, czyli standardy wypracowane już w XVIII wieku. Niestety, proponowana ze strony Krytyki Politycznej nowa jakość lewicy nie skupia się głównie na człowieku pracy, wartości pracy, tworzeniu możliwości rozwoju i spełnieniu się człowieka w warunkach społecznych, pozostawieniu możliwości wybory drogi życia indywidualnej decyzji, walce z wyzyskiem korporacyjnym i banksterskim, traktowaniu wyznania i religii jako czegoś człowiekowi wrogiego a nie naturalnego i służącemu jako narzędzie pozwalające podnosić społeczeństwo na wyższe standardy moralne. Powinna skupiać się na ochronie rodziny jako podstawowej komórki społecznej i zapewniającej człowiekowi początkowy kapitał kulturowy i stratyfikacyjny oraz umożliwiający odpowiedni rozwój osobisty itd. Samo państwo narodowe oparte o republikańską formę rządów jest wytworem lewicy, które to lewactwo obecnie neguje i podważa.
2018-10-04 06:25:20
bronek91: Krytyka polityczna póki co zmierza utartym szlakiem lewactwa, gdzie religia i wyznanie traktowane są jako narzędzia niewolenia ludzkości i sprawy wrogie człowiekowi, które należy zlikwidować a osobowe niedobitki traktować jako jednostki chore psychicznie. Podobnie zaczyna być traktowana świadomość narodowa→ jako kolejna jednostka chorobowa. Natomiast rola rodziny ograniczana jest do celu prokreacyjnego. Jako sukces jest traktowana korporacyjna droga rozwoju osobistego, na bakier której stoi poświęcanie się rodzinie. Podważana jest rola narodu na rzecz lansowania wielokulturowości a forma państwa przekształcana zostaje w banksterską jednostkę administracyjną w skali globalnej. Jako cel stawiane jest nie podporządkowanie się naturalnemu stanowi rzeczy ale jego podważanie. Relacje zgodne z naturą są stopniowo rugowane na rzecz tych godzących w naturalny porządek. Ochrony ze strony prawa pozbawia się jednostki, które ze względów naturalnych nie posiadają możliwości wypowiedzenia/prawa głosu i wymagają tym większej ochrony ze strony państwa a nie pozostawieniu kaprysowi jednej osoby. Lewactwo milczy wobec uprzedmiotowienia w publicznym przekazie roli kobiety do przedmiotu pożądania, wyznacznika sukcesu osobistego, gadżetu i taniego mięsa armatniego na rzecz różnego rodzaju manifestacji o moją rację, która jest rzekomo prawdziwsza/ bardziej racniejsza od twojej racji. Tradycyjna lewica, do której próbuje nawiązywać „Siła” skupiała się na wartości lewicy, na człowieku pracy. Nie stanowiła lewactwa a la KPP. Niestety Krytyka Polityczna w wielu sprawach, pomimo rzekomego nawiązywania do standardowej przedwojennej polskiej i narodowej lewicy nie prezentuje lewicowego dorobku, ale lewacki, który bliższy jest stanowisku przedwojennemu KPP a nie PPS czy różnym lewicowo nastawionym frakcjom PSL.
2018-10-04 06:30:30
bronek91: Krytyka Polityczna, nie idźcie drogą przedwojennej KPP tylko z orientacją na Brukselę, zamiast jak dawniej na Moskwę. Polska scena polityczna w skali państwowej jest uboga o liczące się ugrupowania natury lewackiej (np. ideowi komuniści), lewicowej (czystej postaci socjaldemokraci, socjaliberałowie), chadeckiej (tradycja Korfantego) itd. Ideowe partie z różnych względów nie przybierają charakteru masowego, pozostają w formie kanapowej. Z czym to związane? Może z niskim poziomem świadomości politycznej? Niestety ideowi działacze a do takich niewątpliwie należy Pani Joanna Wowrzeczka, którzy potrafiliby wnieść nową jakość do samorządu i odpowiednio wyalienować partyjnych karierowiczowskich politruków, ze względu np. na zbyt wysoki potencjał intelektualny nie trafiają do masowego wyborcy. Człowiek ludu nie rozumie głoszonych treści a poprzestanie na niezbędnym minimum wlicza kandydata do szarej masy innych startujących. Wyborca masowy odda głos zgodnie z własnym interesem i wyobrażeniem. Jak powiedział chiński myśliciel Lao- Tsy/ Laozi→ nie każdy kto potrafi zdobyć władzę, jest godny jej sprawowania. Nie każdy potrafiący sprawować władzę jest zdolny ją zdobyć.
2018-10-04 10:55:51
Mach: "Program wyborczy koncentrował się przede wszystkim głównie na problemach śródmieścia Cieszyna"- więc chcielibyśmy wiedzieć coś na temat Waszego programu dotyczącego tego śródmieścia, a nie lakonicznym stwierdzeniu zaznaczonym w cudzysłowie. Piszcie konkrety dziennikarze sprawozdawcy, a wy szefowie sztabów autoryzujcie dziennikarskie sprawozdania z zebrań. Mowa-trawa, czyni kampanię wyborczą wszystkich sztabów wyborczych niezwykle nudną.
2018-10-06 14:47:41
Iwan: Ja uczestniczce czarnego marszu dziękuję. Mam inna kandydaturę.
2018-10-06 18:37:38
Mach: Ja, wprost przeciwnie, z zainteresowaniem słuchałem wypowiedzi Pani J.Wowrzeczki w czasie tzw. "debaty", niezależnie co sadzę o debacie. Przekonałem się, że jest kandydatką na to stanowisko inteligentna, dobrze wykształcona, osobą z pasją i zorganizowaną. Czekamy na II turę i życzę kandydatce jak najlepiej.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: