Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Istebna: Cieszynianka dla Konarzewskiej

Iwona Konarzewska, artystka z Istebnej Andziołówki została Laureatką Lauru Srebrnej Cieszynianki. Zdecydowali o tym istebniańscy radni na wczorajszej (09.10.2023) Sesji Rady Gminy Istebna.

Na wczorajszej sesji Rady Gminy Istebna jednym z tematów było przyznanie Lauru Srebrnej Cieszynianki.

- Zgodnie z regulaminem został złożony tylko jeden wniosek o przyznanie Lauru Srebrnej Cieszynianki. Wpłynął on 25.09.2023 roku, został złożony przez sołectwo wsi Istebna, podpisany przez Sołtys Wsi Istebna, Panią Barbarę Juroszek. Ten wniosek wpłynął dla Pani Iwony Konarzewskiej. Został również złożony drugi wniosek, ale ten wniosek został złożony na ręce Pani Wójt, więc my tego wniosku nie mogliśmy uwzględnić – tłumaczyła Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej – Obie komisje jednogłośnie pozytywnie zaopiniowały wniosek, żeby laur Srebrnej Cieszynianki trzymała właśnie Iwona Konarzewska – dodała.

Radni poparli wniosek jednogłośnie (13 obecnych - 13 głosów "za")

Kim jest Iwona Konarzewska?

- Urodzona w 1949 roku. Pochodzi z artystycznej rodziny Konarzewskich, która na trwale wpisała się w dziedzictwo kulturowe Istebnej. Mieszka i nadal tworzy w domu rodzinnym w przysiółku Andziołówka, gdzie można poznać dorobek artystyczny czterech pokoleń rodziny, a także jej bogatą historię. Jest kontynuatorką dorobku artystycznego swoich przodków, a jednocześnie przekazuje swoje zamiłowanie do sztuki swoim synom. Dzieciństwo spędziła malując z dziadkiem, tatą i mamą, a także ciocią Marią - siostrą taty. Najmłodsze lata przedszkolne i szkolne spędziła w Istebnej. Jak mówi o sobie cyt.: „Ten rozdział w moim życiu nauczył mnie patrzeć z szacunkiem na naturę i człowieka. W okolicach czasu licealnego doszłam do wniosku, że cokolwiek będę malowała musi pokazywać dobro, którego doświadczyłam w dzieciństwie”. Jeszcze długo przed studiami w Akademii Sztuk Pięknych poświęciła się portretowi. Postanowiła, że portretując osoby będzie pokazywać ich najlepsze cechy. Jak mówi cyt.: „W portretach oprócz spraw czysto malarskich, które osiąga się przez codzienną praktykę, jest jeszcze sfera duchowa - do tego dochodzi się dłużej”. Nawiązując współpracę z Nadleśnictwem Wisła, w Leśnym Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Istebnej na Dzielcu, od 26 lat prowadzi autorską szkółkę malarską. Zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży. Nawiązuje doskonały kontakt ze swoimi uczniami, kształtuje w nich wrażliwość na piękno, cyt.: „I znowu przyszło mi na myśl, że jak w moich portretach muszę z tych dzieci wyciągnąć samo dobro”. Organizuje wystawy prac swoich podopiecznych. Uczy szacunku do sztuki, młodego artysty i jego dorobku. Wrażliwa na otaczające piękno pociąga za sobą kolejne pokolenia. Dzięki prowadzonej szkółce malarskiej kilka osób wykorzystało zdobyte doświadczenie i odkryty przez Panią Iwonę Konarzewską talent do dalszego kształcenia w sztuce. Ostatnie 30 lat spędzone w Istebnej pozwala artystce dalej malować portrety ludzi. Ten rozdział pozwala jej patrzeć, podziwiać, kochać ogrom natury i dziękować za każdego człowieka. Mówi o sobie mało i niechętnie, pomimo, że jej dorobek artystyczny był przedstawiony na indywidualnych i zbiorowych wystawach w kraju i za granicą. Pani Iwona Konarzewska z pasją rozwija swój talent, przekazuje go młodemu pokoleniu – czytamy w uchwale.

 

Zapis sesji można znaleźć TUTAJ.


 

Laur Srebrnej Cieszynianki

Znamy już kilkoro laureatów Lauru Srebrnej Cieszyniaki:  w Dębowcu będzie to Katarzyna Rymar [Pisaliśmy: Znamy pierwszą laureatkę Lauru Srebrnej Cieszynianki] w Hażlachu – Maria Żyła [Wiemy, do kogo powędruje Srebrna Cieszynianka z Hażlacha , w Goleszowie - Gertruda Proksa [Goleszów: Laur dla Gertrudy Proksy], w Cieszynie Danuta Kożusznik (Cieszynianka dla Kożusznik ),  w Strumieniu Grażyna Gądek ( Strumień: Cieszynianka dla Grażyny Gądek ), a w Skoczowie Przemysław Kolondra (Skoczów: Laur dla Przemysława Kolondry).

Przypomnijmy, Laury Srebrnej Cieszynianki przyznawane są osobom, które zasłużyły się dla społeczności w której działają, w szczególności wniosły nowe, pozytywne wartości lub były na tyle nowatorskie i innowacyjne, że ich działanie może zostać powszechnie uznane za godne naśladowania; osobom, które zasłużyły się w następujących obszarach: społecznym, regionalnym, tradycji kulturalnych, wartości uniwersalnych, prac twórczych, pracy z dziećmi i młodzieżą, działalności samorządowej, promocji regionu. Laur przyznają samorządy (gminy). Kandydatury mogą zgłaszać organizacje i instytucje. Uroczyste wręczenie Laurów odbędzie się 11 listopada podczas Uroczystej Sesji Rad Samorządów Ziemi Cieszyńskiej.

 

NG

 

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: