Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszynianka dla Kożusznik

Cieszyńscy radni zdecydowali - Danuta Kożusznik została Laureatką Srebrnej Cieszynianki w Cieszynie.

Znamy już pierwsze (jak na razie same) laureatki Lauru Srebrnej Cieszynianki w powiecie w Dębowcu będzie to Katarzyna Rymar [Pisaliśmy: Znamy pierwszą laureatkę Lauru Srebrnej Cieszynianki] w Hażlachu – Maria Żyła [Wiemy, do kogo powędruje Srebrna Cieszynianka z Hażlacha , a w Goleszowie - Gertruda Proksa [Goleszów: Laur dla Gertrudy Proksy].

Przypomnijmy, Laury Srebrnej Cieszynianki przyznawane są osobom, które zasłużyły się dla społeczności w której działają, w szczególności wniosły nowe, pozytywne wartości lub były na tyle nowatorskie i innowacyjne, że ich działanie może zostać powszechnie uznane za godne naśladowania; osobom, które zasłużyły się w następujących obszarach: społecznym, regionalnym, tradycji kulturalnych, wartości uniwersalnych, prac twórczych, pracy z dziećmi i młodzieżą, działalności samorządowej, promocji regionu. Laur przyznają samorządy (gminy). Kandydatury mogą zgłaszać organizacje i instytucje. Uroczyste wręczenie Laurów odbędzie się 11 listopada podczas Uroczystej Sesji Rad Samorządów Ziemi Cieszyńskiej.

Podczas wczorajszej (28.09.2023) sesji Rady Miasta Cieszyna radni zdecydowali m.in. o przyznaniu lauru Srebrnej Cieszynianki dla Danuty Kożusznik. Jej kandydaturę wysunął Zarząd Macierzy Ziemi Cieszyńskiej Koło nr 8 Cieszyn-Mnisztwo.

Do zaszczytnego lauru było czworo kandydatów: Lucyna Bałandziuk, Janina i Zbigniew Cichomscy, Danuta Kożusznik i Leszek Pindur. Najwięcej głosów radnych otrzymała Danuta Kożusznik właśnie.

Danuta Kożusznik z Laurem Srebrnej Cieszynianki

Jak czytamy w uzasadnieniu - Danuta Kożusznik z d. Gazurek ur. 16 lipca 1974 r. w Cieszynie jest jedną z najbardziej aktywnych i zaangażowanych społecznie mieszkańców Cieszyna. Od urodzenia związana jest z dzielnicą Cieszyna - Mnisztwo, gdzie od dziecka pomagała w rodzinnym gospodarstwie rolnym, stąd sprawy rozwoju rolnictwa, terenów wiejskich i kultury ludowej mocno wpłynęły na jej życiową ścieżkę.

Danuta Kożusznik ukończyła z wyróżnieniem Technikum Ochrony Roślin w Zespole Szkół Rolniczo-Technicznych w Cieszynie, a tytuł magistra inżyniera zdobyła na Akademii Rolniczej w Krakowie. Od 1999 r. pracuje w Zespole Szkół im. Szybińskiego w Cieszynie, ucząc przedmiotów ekonomicznych, rolniczych i informatycznych, a obecnie podstaw przedsiębiorczości.[…] Przez kilka lat uczyła też w Zespole Szkół Rolniczych w Międzyświeciu. […] W latach 2015-2018 była radną Sejmiku Woj. Śląskiego, pracując w komisji Edukacji, Nauki i Kultury; Komisji Rolnictwa i Terenów Wiejskich; Komisji Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia oraz w Kapitule Odznaki Honorowęi za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Dała się poznać jako bardzo skuteczna i zaangażowana radna.

[…] Od 2008 r. _jest Prezesem Zarządu Rejonowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej, gdzie współpracuje z rolnikami, kołami gospodyń wiejskich, kółkami rolniczymi i spółdzielniami. […] Od ponad 20 lat należy do naszego Koła nr 8 Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Mnisztwie, gdzie przez 18 lat była wiceprezesem zarządu. Dała się poznać jako niezawodna, oddana pasjonatka tradycji i zwyczajów oraz działań kulturalno-oświatowych. […]

W latach 2002-2018 była społecznym delegatem Śląskiej Izby Rolniczej z gminy Cieszyn, współorganizując i prowadząc corocznie Forum Rolnicze Ziemi Cieszyńskiej. Jest autorem kilku publikacji naukowych z zakresu zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich. […]

 

Pełna treść Uzasadnienia.

 

NG

 

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-09-30 22:05:59
marian1951: Gratulacje. Nagroda trafiła w godne ręce.
2023-09-30 22:32:46
Lolokop1: dzien dobry, czy mógłbym prosic o 3 efekty działania pani laureatki?? w Cieszynie. ok. dwa
2023-10-01 09:20:17
perpetua: te "nagrody" i "wyróżnienia" to już od dawna jeden wielki pic na wodę fotomontaż, zabawa towarzyska lokalnego TWA
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: