Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Historia regionu na kartach Monografii

Na miłośników historii regionu czeka nie lada gratka - Powiat Cieszyński wydał piąty już tom Monografii pn. Dzieje Śląska Cieszyńskiego od zarania do czasów współczesnych. Tytuł tego tomu to ?Śląsk Cieszyński w okresie od Wiosny Ludów do I wojny światowej?.

Tom pierwszy poświęcony był historii pradziejowej terenów Śląska Cieszyńskiego. Drugi tom wydawnictwa obejmował z kolei dzieje średniowieczne, po rok 1528, w którym zmarł książę cieszyński Kazimierz II. Trzecia cześć monografii historycznej Śląska Cieszyńskiego obejmuje dzieje wczesno-nowożytne pomiędzy rokiem 1528 i 1653, kiedy zmarła ostania księżna cieszyńska z rodu Piastów – Elżbieta Lukrecja. IV tom opisuje dzieje historyczne regionu w czasach późno-nowożytnych, za których ramy czasowe przyjęto lata 1653 – 1848 (po okres Wiosny Ludów). 

Wydany właśnie V tom ukazał się pod redakcją Idziego Panica i Krzysztofa Nowaka. Opisuje on przemiany prawno-administracyjne, społeczno-zawodowe i narodowościowe w okresie od 1848 roku do roku 1918. Autorami tekstów są: Krzysztof Nowak, Milan Myška, Grzegorz Studnicki, Michael Morys-Twardowski, Janusz Spyra, Andrea Pokludová i, nieżyjący już, Janusz Gruchała.

Publikacja, wzorem lat ubiegłych, zostanie przekazane nieodpłatnie m.in. do bibliotek szkolnych i publicznych powiatu cieszyńskiego, powiatowych i wojewódzkich instytucji kultury oraz najważniejszych bibliotek publicznych i uniwersyteckich w Polsce. 

Książkę będzie można kupić w sklepie Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie przy ul. Regera 6 oraz w oddziałach terenowych placówki w Górkach Wielkich, Skoczowie i Wiśle.

(red)

źródło: Powiat Cieszyn/ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: