Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Gabriela Staszkiewicz: Stworzymy warunki do tego, aby młodzi mogli się tutaj rozwijać

W czwartek (04.10) odbyło się kolejne spotkanie KW Cieszyński Ruch Społeczny CRS z mieszkańcami. W Cafe Muzeum obecni byli kandydaci na radnych ze śródmieścia oraz Gabriela Staszkiewicz, która ubiega się o stanowisko burmistrza.

- Stworzyliśmy prostszy program, niż 4 lata temu. Myslę, że dotyka najważniejszych punktów, które chcielibyśmy w przeciągu najbliższych 5 lat poprawić - mówiła Staszkiewicz. Składa się on z czterech obszarów.

 Pierwszy z nich dotyczy infrastruktury i komunikacji w mieście. W jego ramach CRS zakłada wybudowanie parkingów w centrum miasta (np. przy ulicy Michejdy i Miarki), optymalizację tras i rozkładów jazdy autobusów (tu nacisk kładzie się na skrócenie tras przejazdów oraz zwiększenie częstotliwości kursów) oraz remonty dróg i chodników. Ponadto, ugrupowanie w tym obszarze chce przeprowadzić skuteczne negocjacje z PKP w sprawie zmiany systemu pracy rogatek na przejazdach kolejowych. Nieodzowny będzie także zakup nowych autobusów.

 Interesujące wydają się pomysły dotyczące drugiego obszaru, jakim jest gospodarka i przedsiębiorczość. Jak wiemy, na Uniwersytecie Śląskim działa kierunek, na którym szkolą się twórcy gier komputerowych. Czy ten fakt chce wykorzystać Cieszyński Ruch Społeczny? Tak ale nie chodzi nam tylko o przemysł gier komputerowych, a o różne gałęzie przemysłu, biznesu - zauważa Gabriela Staszkiewicz. Są miejsca, które mogłyby zostać ożywione przez to, że przygotujemy biura, przestrzenie które wynająć je za niewielkie pieniądze i rozpocząć swój biznes - kontynuuje.

 Dwa ostatnie filary programu wyborczego dotyczą jakości życia w mieście oraz promocji i turystyki. Pierwszy z nich w swoich podstawowych założeniach określa plany wdrożenia pomocy seniorom i osobom niepełnosprawnym (likwidacja barier, system wolontariacki), walkę ze smogiem (dopłaty do wymiany pieców), zwiększenie dotacji do budżetu obywatelskiego oraz remonty i budowy obiektów sportowych. Łączy się to z zagadnieniem promocji miasta: CRS, jako jeden ze swych pomysłów, przedstawia sprowadzenie do Cieszyna imprezy sportowej o wysokiej randze (np. Mistrzostw Polski w motocrossie, które odbyłyby się na odnowionym już torze). Nowoczesna promocja miasta, nowe atrakcje turystyczne to inne z propozycji programowych.

Problemem Cieszyna niewątpliwie jest fakt, iż wielu młodych ludzi stąd wyjeżdża i nie chce wracać. Jakie vademecum na tą kwestię ma Gabriela Staszkiewicz? Stworzymy warunki do tego, aby młodzi mogli się tutaj rozwijać, albo żeby znaleźli tutaj pracę - zapewnia. Pytanie tylko, czy ludzie chcą tu wracać tylko dla pracy? Dyskutowałam z panem na facebooku, który nie mieszka tutaj, ale chciałby przyjeżdżać na weekendy tutaj i się bawić. I on się pyta, jak ja chcę zatrzymać ludzi. Ja uważam, że każdy powinien stąd wyjechać, zobaczyć, jak wygląda świat poza Cieszynem a  potem dokonać świadomego wyboru czy chce tutaj wrócić. Naszym zadaniem jest pokazać że Cieszyn może być atrakcyjnym miejscem do życia, do pracy, do nauki i jakie są w nim możliwości.

 Krzysztof Rojowski

 

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

16
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-10-08 15:54:11
Mach: "Stworzyliśmy prostszy program, niż 4 lata temu". Czyżby pani Staszkiewicz, wcześniejszy program wraz z klubem CRS, zrealizowała, że już nie trzeba było budować kolejnego bardziej wymagającego ,dlatego teraz prostszy? To program na 5 lat ma być programem "poprawiania". Czego? Parkingi przy ul. Michejdy i Miarki już są, co najwyżej możecie tam istotnie poprawić nawierzchnię- dawno to można było już zrobić ale miejsc parkingowych nie przybędzie. Dalej, ...optymalizowanie tras przejazdów"... , to działanie dla podatnika niewymierne, więc to "mowa trawa i ile ta optymalizacja ma kosztować?. Dalej... to wasze ugrupowanie chce negocjować z PKP i to w dodatku skutecznie, w zakresie zmiany pracy rogatek" ??? ha,ha,ha. Gratuluje ugrupowania (CRS), skutecznie negocjującego systemu pracy rogatek na przejazdach kolejowych, a to w Cieszynie tylko czy w całej Polsce? Czytajcie tekst powyżej- sukces kabaretu (CRS)zapewniony. c.d.n
2018-10-08 16:27:22
bronek91: Jak widać, Pani Kandydatka chce rzucić wyzwanie globalnemu i powszechnemu trendowi. Zdaje się, iż w 2007 roku Tusk również przepowiadał rychły powrót Polaków z Zachodu. Polska a zwłaszcza polska prowincja to kraj ludzi prostych i powoli staje się domem starości Europy. Po drugiej stronie Olzy są Czechy, które na dzień dzisiejszy stwarzają lepsze warunki funkcjonowania niż teren po przeciwnym brzegu tej rzeczki. In plus Czesi potrzebują pracowników a Praga jest/niedawno była miejscem z jednym z najniższych w Europie poziomem bezrobocia. Póki co, proponowałbym się skupić za zatrzymaniu lub sprowadzeniu odpowiedniego personelu służby zdrowia i farmaceutów bo ten rynek z pewnością w naszym regionie będzie się jeszcze długo rozwijał. Jest zapotrzebowanie na tego typu usługi a także problem z poziomem zarobków tej branży w porównaniu z Zachodem i większymi ośrodkami. Może jakiś długofalowy program w tym kierunku? Bez wzrostu poziomu życia w Polsce nie odwrócimy niekorzystnego dla narodu trendu migracyjnego a na takowy ruch nie pozwoli Polsce Zachód….. Międzynarodowe korpy domagają się taniego pracownika/ półdarmowej siły roboczej a tę będziemy musieli sprowadzić np. ze wschodu (Ukraina, Uzbekistan, Pakistan, Filipiny itd.). In plus na tego typu transakcjach muszą również zarobić wszelkiej maści agencje pośrednictwa pracy/ HUMAN RESOURCES itd. Zatem w odniesieniu do Śląska Cieszyńskiego, Cieszyna itd. trend w najbliższym okresie przy zachowaniu dotychczasowej polityki się nie zmieni. Natomiast zapotrzebowanie na usługi świadczone Senioratowi jest obecne, wręcz coraz większe (ktoś musi upiec chlebek, pomóc osobie starszej, wyplewić ogródek itd.). Myślę, iż niebawem saldo imigracyjne może ulec zmianie ale te osoby raczej nie będą się posługiwać polskim jako językiem ojczystym. Zresztą ta tematyka i tak wykracza poza zakres kompetencji burmajstra.
2018-10-08 16:34:47
Mach: A ileż to mamy rogatek w Cieszynie ,że to całe ugrupowanie CRS chce skutecznie negocjować z PKP? Policzmy, Wychodzi, że tylko 2 i to na drodze do Polifarbu. A co to, nie może pani zdążyć do pracy, czy też zakupy w Cieszynie się przedłużają. No tak, jak pociąg wyjeżdża z Marklowic to te w Cieszynie są już zamknięte. A wy chcecie z optymalizować ruch autobusów, a tu rogatki? Makijaż można poprawić. Książkę poczytać, odkurzyć deskę rozdzielczą w samochodzie, pomachać przechodniom no i da się zajrzeć do pociągu, by się przekonać ,że pasażerów zero, a tu te rogatki.- negocjujcie, choćby najbliższe te 5 lat. Gratuluję ambitnego programu.
2018-10-08 16:37:51
bronek91: „Są miejsca, które mogłyby zostać ożywione przez to, że przygotujemy biura, przestrzenie które wynająć je za niewielkie pieniądze i rozpocząć swój biznes”- cytat a skąd kapitał początkowy itd.? Kto przeprowadzi analizy zapotrzebowania na odpowiedni typ usług? Niestety ale obecne gospodarki (trend europejski) nastawiają się na usługi, jednak kto im zapewni zbyt? Seniorat? Branża usług, na którą stawiają włodarze ma to do siebie, iż nie wszystkie dostarczane usługi/dobra są społecznie oczekiwane i potrzebne. Zatem co? Marketing i konsumeryzm jako rzekoma dźwignia „rozwoju”? Natomiast pracujący w usługach domagają się niezbędnych egzystencji dóbr które ktoś musi wyprodukować i te muszą zostać zapewnione, najlepiej za darmo. Tak łatwo wykreować miejsce na biurowiec, pytanie jak taki typ gospodarki długo będzie trwał? 5- 10 lat sytuacja jeszcze wytrzyma, potem problem będą „załatwiać” (nie rozwiązywać) kolejni. In plus, w jaki typ branż te usługi mają zostać ukierunkowane? Może w ściągające imigrację agencje pracy czy raczej współczesnego wyzysku? Gdzie w takim systemie miejsce dla człowieka pracy kreującego pożyteczne i realnie potrzebne dla narodu dobra i usługi? W Chinach?
2018-10-08 16:44:34
bronek91: „pomocy seniorom i osobom niepełnosprawnym (likwidacja barier, system wolontariacki)”- cytat Jaka pomoc, jaki wolontariat? „walkę ze smogiem”- cytat może poprzez tworzenie większej ilości miejsc parkingowych w centrum miasta? Bez rozwiązania a nie „załatwienia” problemu transportu i smogu nie ma co nawet mówić o turystyce. Jak zwykle, w Cieszynie szykuje się zmiana, co najwyżej personalna a włodarz nowy/ dotychczasowy po dwóch tygodniach od zakończenia wyborów na 4,5 roku zapomni o mieszkańcach. No chyba, iż będzie chciał pójść w posły lub europosły.
2018-10-08 16:47:48
leon60: Pani Staszkiewicz będzie walczyć ze smogiem poprzez budowę nowych parkingów w centrum miasta żeby więcej samochodów do centrum sprowadzić i dodatkowo zamierza zwiększyć ilość kursów dla autobusów. Brawo, trzeba mieć koński łeb żeby coś takiego wymyślić. Nic dziwnego że dzięki radzie miasta Cieszyn jest,jaki jest.
2018-10-08 17:11:04
tom lem: No no „CRS zakłada wybudowanie parkingów w centrum miasta (np. przy ulicy Michejdy i Miarki)”. Jak mam to rozumieć (?) CRS będzie inwestorem na gruntach publicznych a może CRS będzie szukać lub znalazło inwestora prywatnego do budowy parkingów na terenach gminnych, na których obecnie opłaty za parkowanie pobierane są bezprawnie? Przepraszam na podstawie wadliwej uchwały uchwalonej przez CRS!!!
2018-10-08 17:17:07
bronek91: tom lem:"na podstawie wadliwej uchwały uchwalonej przez CRS!!!"- cytat W jaki sposób wadliwej? możesz rozwinąć?
2018-10-08 17:34:34
tom lem: Dlaczego uchwała o opłatach za parkowanie przy ulicy Michejdy i Miarki i innych placach gminnych jest wadliwa? CRS mając większość w radzie miasta a nawet przewodniczącą rady w postaci pani Staszkiewicz, uchwaliło jednogłośnie prawo miejscowe o strefach płatnego parkowania. Niestety strefy płatnego parkowania ustala się na drogach publicznych a place "parkingowe" przy ulicy Michejdy i Miarki nie są drogami publicznymi tylko placami gminnymi. Dlaczego w majestacie domniemanego prawa Rada Miasta Cieszyna pod przewodnictwem kandydatki na urząd burmistrza łupi mieszkańców miasta(?) tylko ona wie, chyba że działa nieświadomie, tym bardziej nie powinna startować na tak eksponowane stanowisko.
2018-10-08 17:49:00
bronek91: tom lem: A co na to wojewoda?
2018-10-08 17:51:02
tom lem: Zapytaj go,w/g mnie, ma swoje lody na głowie.
2018-10-08 17:59:42
bronek91: tom lem: A co Ty zrobiłeś w tej sprawie skoro zauważyłeś w swoim mniemaniu wadliwość?
2018-10-08 18:01:49
tom lem: Omijam miejsca, w których jest bezprawie.
2018-10-08 18:18:36
bronek91: tom lem: A co powinien zrobić Obywatel? In plus, żeby coś stało się bezprawiem, musi zostać stwierdzone przez odpowiednie i powołane do tego instytucje.
2018-10-08 18:27:46
tom lem: Gratuluję obranej drogi i wiedzy co należy zrobić.
2018-10-09 09:07:20
Selma: Obiecanki cacanki - każda władza obiecuje parkingi, których się nie buduje, bo nie ma gdzie i nie ma za co. To nie jest patrzenie w przyszłość. Patrzeniem w przyszłość jest wyrzucenie samochodów poza centrum. Bardzo niepokojący jest tekst pani Staszkiewicz z debaty u Konczakowskich dotyczący jej niechęci do kolei - coś w stylu "zastanówcie się, czy chcecie mieć kolej na Bielsko, bo nam (czytaj: mi) zakorkuje miasto". Dla mnie to wyraźny sygnał, że jako ewentualna burmistrzyni nie będzie się starać o przywrócenie kolei, co oznacza, że zniweczy pracę wielu ludzi, także obecnego burmistrza, oraz pogrzebie kolejną szansę na rozwój komunikacyjny miasta. Niestety ja w wielu Pani wypowiedziach widzę drugie dno, którego klakierzy nie widzą. Widzę zapowiedź stagnacji i dużo pogardy. Może niech Pani powie naszym sąsiadom Czechom, żeby zrezygnowali z kolei do Ostrawy (pociąg jeździ co jakieś 15 minut), bo im drogi korkuje? Do Frydka co godzinę też pewnie szkodzi, bo nam szkodzi co dwie.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: