Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Sposoby finansowania zakupu samochodu do firmy

Służbowe auto jest niezbędne w przypadku funkcjonowania wielu firm. Jest niezbędnym wyposażeniem przedsiębiorstw handlowych, transportowych, a także wielu innych. W poniższym artykule przedstawimy możliwości finansowania zakupu samochodu na potrzeby działalności gospodarczej.

Leasing finansowy – dlaczego warto skorzystać z tego rozwiązania?

Z roku na rok leasing jest coraz powszechniejszą formą nabycia samochodu służbowego. Jedną z jego odmian jest leasing finansowy. Korzyścią, jaka wynika z niego, jest brak konieczności wydawania pieniędzy z budżetu firmowego wraz z chwilą wygaśnięcia umowy leasingowej. Istotną zaletą jest również całkowite wliczenie samochodu w koszty uzyskania przychodu – dzięki amortyzacji. Przy tej formie leasingu może tego dokonać przedsiębiorca korzystający z samochodu.

 

Leasing operacyjny – wady i zalety tej możliwości

Największą zaletą leasingu operacyjnego jest krótszy okres umowy aniżeli okres, w którym pojazd jest eksploatowany. Samochód firmowy wzięty w leasing można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Cała kwota zakupu zostanie uwzględniona w księgowości, jeżeli przekroczy ona 20 000 euro. Leasing operacyjny stanowi optymalne rozwiązanie w sytuacji, gdy zakup samochodu do firmy jest niezbędny, natomiast przedsiębiorca nie chce spożytkować na to własnych środków. Do dokonywania amortyzacji uprawniony jest przy tej formie leasingu strona finansującą zakup. W tym przypadku do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć czynsz leasingowy oraz opłaty wstępne.

 

Leasing zwrotny – czym w zasadzie jest?

Leasing zwrotny opiera się na zasadzie, że leasingodawca zakupuje pojazd od leasingobiorcy, by potem oddać mu go na 10-letni okres użytkowania. Najpierw sporządza się więc umowę sprzedaży. Po jej zakończeniu przedsiębiorca może znowu stać się pełnoprawnym właścicielem samochodu.

Rodzaj leasingu warto dopasować do swoich indywidualnych potrzeb.

 

Kredyt – inna forma finansowania firmowego auta

Wielu przedsiębiorców, chcąc w pełni korzystać z nowego pojazdu, decyduje się na kredyt samochodowy. Minusem tego rozwiązania jest konieczność zaangażowania firmowych środków. Kredyt na samochód jest dobrym pomysłem w przypadku tych przedsiębiorców, którzy mają zamiar nabyć auto używane, zarówno kiedy zakupują auto od osoby fizycznej, jak i poprzez autokomis. Przedsiębiorca płaci wyłącznie raty kredytu, jednak nie musi martwić się o zapłatę dodatkowego podatku VAT.

Ranking kredytów gotówkowych może ułatwić znalezienie optymalnej oferty dla swojej firmy.

 

Artykuł sponsorowany

źródło: ox.pl
dodał: Elżbieta Sikorska
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją