Dziedzictwo kulturowe Śląska Cieszyńskiego
Celem konferencji była wymiana doświadczeń, możliwość zaprezentowania i promowania programów, metod i form pracy, projektów edukacyjnych oraz materiałów dydaktycznych wspomagających realizację edukacji regionalnej w szkole.
Konferencję otworzył Gość honorowy prof. dr hab. Daniel Kadłubiec z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie, wygłaszając wykład pt. „Śląsk Cieszyński – ogólna charakterystyka kulturowa regionu”. Prelegent omówił położenie, historię, zróżnicowanie językowe, różnorodność i bogactwo kultury ludowej Śląska Cieszyńskiego; wskazał nie tylko na postacie szczególnie zasłużone dla tej części Śląska, ale i na całe grupy mieszkańców, którzy swoim zaangażowaniem łączyli i łączą przeszłość z przyszłością regionu.
W dalszej części wicedyrektor ZS w Pierśćcu Stefania Kewesz oraz nauczycielki: Danuta Oczadły i Joanna Radwan – Kmiecik podzieliły się swoimi doświadczeniami w zakresie przygotowywania uczniów do konkursów regionalnych, a także omówiły koncepcję pracy Szkoły Podstawowej w Pierśćcu opartej na idei regionalizmu jako przykład dobrej praktyki.
W przerwie z wiązanką pieśni i tańców cieszyńskich wystąpili uczniowie klasy IIa SP w Pierśćcu pod kierunkiem wychowawczyni Justyny Wacławczyk.
W trakcie poczęstunku Goście mieli okazję spróbowania potraw kuchni regionalnej.
Obrady zakończono dyskusją i podsumowano propozycją, aby tego typu spotkania nauczycieli – regionalistów odbywały się cyklicznie.
Organizatorzy konferencji to: Zespół Szkół w Pierśćcu, Stowarzyszenie „Nasz Pierściec”, Ośrodek Doskonalenia Zawodowego Nauczycieli „Publisher – Innowacje” w Cieszynie, przy wsparciu finansowym z budżetu powiatu cieszyńskiego.
mat.pras. - Danuta Oczadły
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.